Makine Haber

Vansan, Japonya merkezli Ebara tarafından satın alındı

Global ekipman üreticisi Japonya merkezli Ebara, 1964 yılında kurulan ve yaklaşık 70 milyon dolar tutarındaki cirosu ile Türkiye ve bölgenin önde gelen pompa ve pompa sistemleri üreticilerinden Vansan Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi satın almak için anlaşma imzaladı.

Vansan, Japonya merkezli Ebara tarafından satın alındı

Dünyanın en büyük ekipman üreticilerinden olan Ebara, Vansan’ın yüzde 100 hissesini Turk Ventures Advisory şirketinin danışmanlığını yaptığı uluslararası kurumsal yatırımcılardan ve kurucu ortaktan satın almak üzere sözleşme imzaladı. Satın almada Vansan ve ortaklarını Pragma temsil etti. Söz konusu satın alma, Pragma’nın 2020 yılında yaptığı altıncı işlem oldu.

“Ebara, 1912 yılında faaliyetlerine başladı”
1912 yılında kurulan Japonya merkezli Ebara’nın, endüstri ve alt yapı sektörlerine yönelik faaliyet gösteren global bir ekipman üreticisi olduğunu aktaran yetkililer, “Konsolide cirosu 5,1 milyar dolar olan şirket, 17 ülkede kurulmuş olan iştiraklerinde 17 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Vansan, bu yatırımı takiben Ebara için rekabetçi ve yüksek teknolojiye sahip bölgesel bir üretim üssü olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek” dediler.
Türkiye’nin stratejik konumunun, Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki başlıca pazarlara Ebara’nın etkin ve uygun maliyetli erişimini sağlayacağını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Türkiye aynı zamanda, 28 milyondan fazla genç ve iyi eğitimli profesyonel nüfusu ile rekabetçi maliyet yapısında oldukça geniş ve kabiliyetli işgücü havuzu sunuyor. Bu işlem, aynı zamanda Ebara’nın tedarik zinciri yönetimini daha da kuvvetlendirerek, şirketin küresel pazardaki rekabet gücünü artıracak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ