Makine Haber

Uzaktan çalışma sistemi siber korsanları harekete geçirdi

Koronavirüs salgını ile birlikte uzaktan çalışmaya başlayan şirketlerin iş süreçlerini ve veri paylaşımını dijital mecralara taşımaları nedeniyle siber korsanlar da harekete geçtiler. Söz konusu dönemde, şirketlerin yüzde 60’ında siber saldırılarda artış yaşandı.

Uzaktan çalışma sistemi siber korsanları harekete geçirdi

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler, pek çok şirketi uzaktan çalışmaya yöneltti. İş süreçlerinin ve özellikle veri paylaşımının dijital mecralara taşındığı salgın dönemi, siber korsanlar için de zemin hazırladı.
Ernst & Young’un verilerini inceleyen ve kendi yaptığı çalışmaların çıktılarından yola çıkan yerli siber güvenlik ürünleri üreticisi Berqnet Firewall’a göre, salgın döneminde dünya genelindeki şirketlerin yüzde 60’ında, siber saldırıya maruz kalma oranı 2019’a göre artış gösterdi. Şirketlerin yüzde 79’u evden çalışmanın yol açabileceği siber tehditlere karşı hazır olmadığını belirtirken; yalnızca yüzde 36’sı söz konusu tehditlerle baş edebilmek için önlem alıyor. Uzmanlar, özellikle şirket verilerinin ele geçirilmesine yönelik yapılan siber saldırılara karşı önlem alınmaması durumunda, bilançonun ağır olacağına dikkat çekiyorlar.

Hintoğlu: “Güvenlik açıkları siber korsanlar için fırsat yaratıyor”
Koronavirüs sebebiyle şirket verilerine uzaktan erişim sağlandığı günümüzde, güvenlik açıklarının siber korsanlar için fırsat yarattığını belirten Berqnet Firewall’ın Genel Müdürü Hakan Hintoğlu, korsanların güvensiz ağlar üzerinden kurumları ve kurum çalışanlarını hedef aldıklarını vurguladı. Hintoğlu, şunları aktardı: “Yapılan araştırmalar, koronavirüs sürecinde milyonlarca şirketin ekonomik olarak olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Toparlanma sürecine geçiş noktasında ise, şirketlerin üst düzey yöneticilerinin yüzde 54’ü 2021 yılını işaret ediyor. Bu noktada, mevcuttaki maddi zararlara bir yenisini daha ekleyebilecek olan siber saldırılar da büyük bir risk oluşturuyor. Berqnet olarak, güvenlik açıklarına yönelik tedbir alınmaması durumunda; Türkiye’de KOBİ ölçeğinde bir şirket için veri kaybının maliyetinin 100 bin liradan 1,5 milyon liraya kadar ulaşabileceğini öngörüyoruz.”
Büyük ölçekli şirketler için söz konusu rakamın çok daha yüksek olacağını vurgulayan Hintoğlu, “Bu gibi üzücü tablolarla karşılaşmamak için; ofis ağında bir firewall (güvenlik duvarı) cihazı kullanılması, uzaktan erişim gerektiren evden ya da ofis dışı çalışma durumları için VPN gibi kriptolu iletişim yöntemlerinin tercih edilmesi ve verilerin düzenli şekilde yedeklenmesi kritik bir öneme sahip” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ