Makine Haber

Ünlü: “Endüstriyel tesislerde doğru ısıtma sistemlerinin kullanılması çok önemli”

Endüstriyel tesislerde kullanılacak doğru ısıtma sistemleri ile hem ilk yatırımda, hem de işletme aşamasında kazanmanın mümkün olduğunu söyleyen Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, doğru ısıtma sistemi seçimi ile çalışan işçilerin performansının da arttığını belirtti.

Ünlü: “Endüstriyel tesislerde doğru ısıtma sistemlerinin kullanılması çok önemli”

Endüstriyel tesislerin ısıtmasında; yüksek güvenlikte işletim imkânı, enerji tasarrufu ve konfor sunan sistem çözümleriyle Çukurova Isı, hem ilk yatırımda, hem de işletmede kazandırıyor. Şirket, yaklaşan kış ayları öncesi endüstriyel tesislerde kullanılacak ısıtma sistemlerinin sahip olması gereken özellikler konusunda yatırımcı ve işletmecileri uyardı.

“Doğru yapılan ısıtma ile işçilerin performansı artıyor”
Endüstriyel tesislerde kullanılacak doğru ısıtma sistemleri ile hem ilk yatırımda, hem de işletmede kazanmanın mümkün olduğunu ifade eden Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, doğru sistem seçiminin önemine dikkat çekti. Ünlü, “30 yılı aşkın geçmişimizde 20 bini aşkın referansa imza attık. Isıtma teknolojileri alanında çözüm ortağı olduğumuz projelerin neredeyse tamamına proje desteği sağladık. Tecrübelerimizi müşterilerimize aktararak hem yatırım maliyetlerini, hem de işletme maliyetlerini düşürmeyi hedefledik. Bu kapsamda çözüm ortağı olduğumuz tüm projelerde; doğru cihazın, doğru kapasitede seçilmesi ve fabrikanın yerleşim planına göre doğru projelendirilip, uygulanmasını sağladık. Doğru sistem seçiminin hem ilk yatırım sırasında, hem de işletme sırasında sunduğu en büyük avantaj tasarruftur. Doğru yapılan ısıtma ile işçilerin performansının artması ve verimin yükselmesi ise bir diğer avantajdır. Böylece, işletme sahiplerinin hem çalışanları için gerekli konfor şartlarını sağlamaları, hem de üretimde verimliliği artırmaları mümkün oluyor” dedi.

“Tesisin mimarisini ve müşterinin taleplerini göz önünde bulunduruyoruz”
Sistem seçimi yaparken tesisin mimarisini ve müşterinin taleplerini göz önünde bulundurduklarını aktaran Ünlü, şöyle konuştu: “Örneğin; yüksekliği 6 m ve üzeri olan tesislerde borulu radyant ısıtma sistemlerini tercih ediyoruz. Çünkü bu sistem, işletme esnasında sunduğu tasarruf ile ön plana çıkıyor. Ama fabrika içerisinde lokal ısıtma isteniyorsa veya hem genel ısıtma, hem de mesailerde lokal ısıtma ihtiyacı var ise, seramik plakalı radyant ısıtıcıları tercih ediyoruz. Yüksekliği 6 m’den az olan tesislerde ise, çalışanları rahatsız etmemesi için sıcak hava üreticilerini öneriyoruz. Düşük yüksekliğe sahip yerlerde düşük kapasiteli birçok borulu radyant uygulamak yerine, daha az sayıda; ancak daha yüksek kapasitede sıcak hava üreticileri uygulayarak yatırım maliyetlerini de aşağı çekiyoruz. Sistem seçimi yaparken; binanın izolasyon durumuna da dikkat edilmesi, hesaplamaların ona göre yapılması ve böylece yanlış kapasite kurulumunun önüne geçilmesi gerekiyor. Hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise hava değişimi. Bazı fabrikaların kapıları sevkiyat için çok sık açılıp-kapanıyor, bazılarının ki ise hiç açılmıyor. Hava değişimi yüksek olan yerlerde bu değerin göz önünde bulundurulmaması durumunda fabrika ısınmıyor.”

“Tesiste üretilen ürünler de sistem seçimi yapılırken oldukça önemli”
Tesiste üretilen ürünlerin de, sistem seçimi yapılırken oldukça önemli bir etken olduğunun altını çizen Osman Ünlü, “Örneğin; tesiste uçan solvent varsa, cihazların yanma havasını dışarıdan alıyoruz veya ona göre cihaz seçimi yapıyoruz. Ağır sanayii sınıfında yer alan lokomotif üretiminde tonlarca çelik, soğuk havalarda dış ortamdan üretim alanına alındığında iç ortamdaki sıcak havayı emiyor ve iç ortam havasını bir anda soğutabiliyor. Kapasite belirlerken bu gibi durumları da hesaplamalarımıza dâhil ediyoruz.
Endüstriyel tesislerde kullanılan radyant ısıtıcıların ve hava üreticilerinin, klasik ısıtma sistemlerinde olduğu gibi boru ve kanal gibi transfer elemanlarına ihtiyaç duymadığını ve bu nedenle ilk yatırım maliyetinin daha düşük olduğunu belirten Ünlü, radyant ısıtma sistemlerinin işletme giderlerinde de büyük avantajlar sağladığını vurguladı. Ünlü, sözlerine şöyle devam etti: “Klasik sistemler olarak adlandırdığımız kazan teknolojilerinin çalışması ve bakımı için teknik personel istihdamı gerekiyor. Ancak, radyant ısıtıcıların ve hava üreticilerinin işletmeleri oldukça pratik olduğu için böyle bir istihdam durumu söz konusu değil. Ayrıca, uygulamaları çok kısa sürede yapılıyor. 10 bin metrekarelik bir tesiste, 1 hafta veya 10 gün içerisinde iş teslimi yapabiliyoruz. Kısa sürede uygulanıyor olması, özellikle renovasyon projelerinde büyük bir avantaj sağlıyor. En önemlisi ise, işletim sırasında sağladığı tasarruf. Taşınım kayıpları yok, yüksek yerlerde radyant cihazlar ile ısıtma yapıldığında ısınan havanın yükselmesi durumu söz konusu değil. Yüzde 50’ye varan işletme tasarrufu sağlanabiliyor. Hatta, çok eski sistemlere sahip ve izolasyonsuz bir fabrikada çok daha yüksek tasarruf değerleri yakalanabiliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ