Makine Haber

Universal Robots, WeAreCobots ile bir ilke imza attı

WeAreCobots, 16-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kolaboratif robotlar ve endüstriyel otomasyon alanında dünyanın önde gelen uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı ve sanal stantların yer aldığı fuarda, robotik otomasyonda geleceğin teknolojileri masaya yatırıldı.

Universal Robots, WeAreCobots ile bir ilke imza attı

Bir ilke imza atan Universal Robots (UR), dünyanın en büyük Sanal Cobot Konferans ve Fuarı olan ‘WeAreCobots’ adlı etkinliğe ev sahipliği yaptı. 16-18 Haziran 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilen ve katılımın ücretsiz olduğu fuarda, 30’dan fazla stant ve otomasyon alanında dünyanın önde gelen uzman 50 konuşmacısı yer aldı.
Sanal stantları gezen katılımcılar, dünyanın önde gelen cobot uzmanlarının konuşmalarını takip ettiler. Robotik otomasyonuna dair ipuçlarının da verildiği fuarda katılımcılar, kolaboratif otomasyonun sunduğu faydalar hakkında da bilgi edinme şansı yakaladılar. İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere beş dilde yayınlanan etkinlikte, üretimden montaja kadar tüm süreçlerde yer alan robotlar tanıtıldı.
Etkinlikte, Universal Robots’un; OnRobot, Robotiq, Sensopart, Schunk, Robatec, Cobotracks, Tantec, Rocketfarm, Gimatec, Photoneo, Asyril, Micropsie, Zimmer, Robominds, Schmalz, Igus, SMC ve Piab gibi dünyanın birçok ülkesinden katılan partnerleri de yer aldı.

Hollen: “Kolaboratif robotlarla ilgili dünyanın ilk sanal fuarı”


Fuarın açılış konuşmasını yapan Universal Robots Başkanı Jürgen von Hollen, “Kurulduğumuz ilk andan itibaren sıra dışı olmaya ve sıra dışı işler yapmaya odaklandık. WeAreCobots da, bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz, kolaboratif robotlarla ilgili dünyanın ilk sanal fuarı oldu. Pandemiyle birlikte, süreçler ve şirketler dijitalleşmek zorunda kaldı. WeAreCobots, bu anlamda tüm dünyadaki üreticilere ulaşmamızdaki önemli sanal bir yol oldu. Sanal fuarımızda pandemi dönemimde üretimin kesintisiz devam etmesi için sunduğumuz birbirinden farklı teknolojileri üreticilere paylaşma fırsatını yakaladık” diye konuştu.

“Mevcut zorluklar Covid-19 salgınıyla daha da ağırlaştı”
Pandemi ile birlikte, dünya çapındaki üreticilerin pazar taleplerini karşılama ve çalışan sağlığını koruma anlamında baskı altında olduklarını aktaran Hollen, birçok ülkede kalifiye işçi sıkıntısının büyük bir sorun olmaya başladığını ifade etti. Hollen, şu ifadeleri kullandı: “Pazarın maksimum esneklik, ürün kalitesi ve verimlilik gibi beklentilerine karşı, üreticilerin de çalışan güvenliği ihtiyaçları artıyor. Tüm bunların yanı sıra, üretim alanlarının sınırlı olması sebebiyle sunulan çözümler de bir o kadar basit olmalı. Üretim aşamasındaki mevcut zorluklar Covid-19 salgınıyla daha da ağırlaştı. Firmalar bu dönemde; kesintiye uğramış tedarik zincirleri, sosyal mesafe, ekonomik ve politik belirsizliklerle karşı karşıyalar. Tüm bu belirsizliklerden çıkmak ve üretimde istikrarın sağlanması için üreticilerin yardımına cobotlar yetişiyor. Her türlü koşulda esnek ve hızlı üretim, yatırımın en kısa sürede geri alınması anlamına geliyor. Robotlara virüs bulaşma riski olmadığı için; sosyal mesafe gibi kurallara gerek olmamaktadır ve minimum alandan maksimum verim alınabilmektedir. Biz de, bu fuarımızla üreticilere her koşulda nasıl kesintisiz üretim yapabileceklerini anlattık. Fuarımız yoğun ilgi gördü, katılımdan son derece memnunuz. Salgın özellikle KOBİ’leri yenilikçi üretim teknolojilerini düşünmeye zorladı. Birçoğu şu anda cobotları üretimde kullanmayı düşünüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ