Makine Haber

Ücretsiz ve çevrimiçi Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı eğitimleri başladı

7 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında ücretsiz ve çevrimiçi düzenlenecek Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı eğitimleri, Türkiye’de ve dünyada dijital dönüşüm çerçevesinde öne çıkan konu başlıklarından olan, geniş hacimli ve tekrarlı işlerin robotik otomasyon sürecindeki işleyişini kapsayacak.

Ücretsiz ve çevrimiçi Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı eğitimleri başladı

Teknolojide Kadın Derneği, fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında eğitimlerini tamamlayan gençler için Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı (RPA Developer) Programı’nı hayata geçiriyor. Denizbank, UiPath ve Linktera’nın da kurumsal destekçileri arasında yer aldığı dernek, iş garantili eğitimler vererek özellikle söz konusu alandaki açığı kapatmak için önemli adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 7 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında ücretsiz ve çevrimiçi düzenlenecek uluslararası sertifikalı eğitimler, Türkiye’de ve dünyada dijital dönüşüm çerçevesinde öne çıkan konu başlıklarından olan, geniş hacimli ve tekrarlı işlerin robotik otomasyon sürecindeki işleyişini kapsayacak. İlk fazda 20 öğrencinin katılacağı programda eğitimlerini tamamlayanlar, Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı sertifikalarını alarak çalışmaya başlayabilecekler.

Her 10 meslekten 6’sı, yüzde 30 oranında otomatize edilebilir durumda
Türkiye’de mevcut teknolojilerle her 10 meslekten 6’sı, yüzde 30 oranında otomatize edilebilir durumda. Söz konusu dönüşümle birlikte, gelecek 10 yıl içerisinde Türkiye; otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerin yaratacağı ekonomik fayda ve sosyal değişimler ile 3,1 milyon iş artışı yaratma potansiyeline sahip. Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı Programı ile, robotik yazılımların dönüştürücü etkisinin yoğun şekilde yaşandığı günümüz iş dünyasında, yüksek hacimli işlerin otomasyon sürecindeki işleyişi alanında uzmanlar yetiştirilmesi hedefleniyor
Söz konusu programın detayları; Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, Wtech Danışma Kurulu Üyesi ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Wtech Yönetim Kurulu Üyesi ve UiPath Avrupa Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, Wtech Eğitim Komitesi Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Duman, UiPath Genel Müdürü Tuğrul Cora, Wtech Kurumsal Üyesi ve Linktera Genel Müdürü Taşkın Osman Aksoy’un katılımıyla 10 Eylül 2020’de düzenlenen çevrimiçi basın toplantısında paylaşıldı.

Öney: “25 yıl içerisinde mesleklerin yüzde 40’ı ortadan kalkacak”


Pandemi sürecinin, tamamen dijitalleşen bir dünya ve yepyeni bir teknolojik toplum düzeni başlattığını ifade eden Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, şunları aktardı: “21. Yüzyıl’da hayatımıza yepyeni uzmanlık alanları ve yepyeni meslekler girdi. Önümüzdeki 25 yıl içerisinde var olan mesleklerin yüzde 40’ı ortadan kalkacak. Bu iş dallarının kaybolmasına henüz hiçbir ülke tam olarak hazır değil. Açıklanan tahminlere göre, 2022’de 130 milyon yeni iş imkânı olacak ve bunların 70 milyonunu robotlar alacak. Geriye kalan 60 milyon işin yüzde 54’ünü yapmak içinse yeni teknolojiler hakkında bilgi ve yetenek sahibi gençlere ihtiyacımız olacak. 2025 yılına kadar pek çok iş otomize olarak, sadece mavi değil artık beyaz yakalıların da işlerini ellerinden almaya başlayacak ve karşımıza yeni bir çalışan sınıfı; metal yakalılar yani robotlar ve yapay zeka gelecek. Dünyada şimdi bile 5 milyondan fazla istihdam açığı olan ve maaş skalası yeni mezun gençlerimiz için çok teşvik edici olan bu alanda (Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı), özellikle teknoloji sektöründe sayıca az olan kadınlarımıza yatırım yapmak, onları uzmanlaştırmak ve motivasyonlarını yükseltmek bizler için çok önemli birer hedef. Wtech Akademi olarak, UiPath, Linktera ve DenizBank aracılığıyla bu ihtiyaç ve gereklilikten hareketle açtığımız Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) sınıfımıza çok yoğun bir ilgi oldu ve 20 genç kızımız eğitimlerine başladı. Eğitimlerinin sonunda istihdam konusunda da destek görecek olan gençlerimize yenilerini eklemek için sabırsızlanıyoruz. Özellikle, teknoloji hizmet ihracatı konusunda yetişen uzman gençlerimizin Türkiye’nin ekonomik değerine de katkı vereceği şimdiden belli. WTech Akademi olarak hedefimiz; üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmuş ancak iş bulamamış gençlerimizi dijital çağın yeni meslekleri konusunda uzmanlaştırıp iş dünyasına kazandırmak.”

Ateş: “Teknoloji ve insanın olduğu yerde limiti sadece siz belirliyorsunuz”
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş de, yaptığı açıklamada, “İçinden geçtiğimiz salgın dönemi, daha önce düşünüp cesaret edemediğimiz şeyleri bize yapabileceğimizi gösterdi. O nedenle, teknoloji ve insanın olduğu yerde limiti sadece siz belirliyorsunuz. Bu anlayıştan hareketle, dijital çalışan açığını kapatmak elbette ki tüm sektörler için en hayati konulardan biri. Düşünün ki; gençler artık finansal kurum tercihlerini kimin internet sitesi daha kullanıcı dostu ise ona göre yapıyorlar. Sürekli bağlantıda olmak birincil ihtiyaçları. Bu noktada Teknolojide Kadın Derneği’nin eğitim içerikleri ile gençlere dijitalde alan açmasından mutluyuz ve biz de desteğimizi sürdürüyoruz. Önceki eğitimlerimiz ile mayanın tuttuğunu gördük. Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı Programı’nın da sektörde önemli bir ihtiyaca cevap vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Yeğen: “RPA uzmanı ve yazılımcı ekosisteminin büyümesi çok önemli”
Türkiye’de faaliyetlerine başladıkları iki senelik süreç içinde, deneyimli ekipleri ve iş ortakları ile Türkiye’de 200’e yakın büyük kurumu robotik süreç otomasyonu ve yapay zeka teknolojileriyle buluşturduklarını kaydeden UiPath’in Avrupa Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, şöyle konuştu: “Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırmak ve şirketlerimizin dünya pazarlarında daha etkin rekabet edebilmesi için RPA uzmanı ve yazılımcı ekosisteminin büyümesi çok büyük bir önem arz ediyor. Biz de bu bilinçle, Wtech’in öncülüğünde kadınlarımızın RPA yetkinlikleri kazanarak teknoloji işgücümüze katılımına destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Aksoy: “Önümüzdeki 10 yılda rutin işlerde hızlı bir düşüş olacak”
Dijitalleşme ve otomasyonun hem bireylerin, hem de kurumların iş yapış biçimlerini önemli ölçüde değiştirdiğini ifade eden Linktera Genel Müdürü Taşkın Osman Aksoy ise, “Tüm gelecek projeksiyonları; önümüzdeki 10 yılda rutin işlerde hızlı bir düşüş olacağını ve beraberinde RPA’in de DNA’sını oluşturan robot yazılımları kullanma yetkinliğine sahip insanlara yönelik talebin artacağını gösteriyor. Özellikle otomasyon ile beraber yapay zeka ve analitik süreçlerle etkileşimi artırabilenler bir adım daha önde olacak. Gold Partner’ı olduğumuz UiPath’in teknolojisini, Linktera’nın vizyonu ve ihtiyaca uygun özelleştirilmiş yaklaşımı ile birleştirerek, geçiş sürecinde bu dönüşümü hızlandırıyoruz. Bu eğitimle de, tüm paydaşlarla birlikte bu geçiş sürecinde ülkemizin insan sermayesinin geleceğe hazırlanması en büyük hedefimiz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ