Makine Haber

TürkTraktör, Tier 5 emisyon standartlarına uygun motor geliştirme sürecini tamamladı

TürkTraktör, AB ülkelerinde yakın zamanda uygulamaya girecek olan ve araçlarda Tier 5 emisyon seviyesine sahip motorların kullanımını zorunlu kılan uygulama öncesinde, söz konusu standartlara uygun motor geliştirme sürecini tamamladı. Şirket, söz konusu motorlara sahip traktörlerin ihracatına da başladı.

TürkTraktör, Tier 5 emisyon standartlarına uygun motor geliştirme sürecini tamamladı

1994’ten beri motor üreten ve geçen yıl 500 bininci motoru banttan indiren TürkTraktör, Avrupa’ya ihraç ettiği ve Faz 3B emisyon seviyesine sahip New Holland T4S ile Case IH FarmallA traktörlerini, Avrupa Birliği’nin (AB) belirlediği kurallar çerçevesinde Tier 5 emisyon standartlarına uygun şekilde geliştirdi. Şirket, söz konusu motorlara sahip traktörlerin ihracatına da başladı.
TürkTraktör, AB ülkelerinde yakın zamanda uygulamaya girecek olan ve araçlarda Tier 5 emisyon seviyesine sahip motorların kullanımını zorunlu kılan uygulama öncesinde, söz konusu standartlara uygun motor geliştirme sürecini tamamladı. TürkTraktör Ar-Ge Merkezi’nin Türk mühendislerinden oluşan ekipler, Tier 5 motor geliştirme çalışmaları kapsamında tasarım ve test süreçlerini tamamladılar. Tüm bu süreçlerin başarıyla tamamlanmasının ardından, yeni nesil yerli motorların seri üretimi Ankara’daki motor üretim tesisinde başladı.
Yerli Tier 5 motora sahip New Holland ve Case IH markalı traktörler, bu yılın Ağustos ayından itibaren Avrupalı çiftçilerin kullanımı için; başta Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa olmak üzere farklı AB ülkelerine ihraç edilmeye başlandı.

Özüner: “Giderek artan bir trend ile üretim ve ihracatımızı sürdüreceğiz”
TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Avrupa’da Tier 5 emisyon standartları düzenlemesi yakın zamanda uygulamaya geçiyor. Mühendislerimizin çalışmaları ile en son teknoloji kullanılarak geliştirilen ve üretimi de tesislerimizde yapılan motorlarımızı geçtiğimiz ay üretmeye başladık. Tarım sektöründe ilk kez Tier 5 emisyon standartlarına uygun motor üretmekten mutluluk duyduk. İlk olarak 10 adet yerli üretim Tier 5 motorlara sahip traktörlerimizin ihracatını gerçekleştirdik. Giderek artan bir trend ile üretim ve ihracatımızı sürdüreceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ