Makine Haber

TürkTraktör, CNH Industrial ortaklığı ile iş makinesi üretimine başlıyor

2013’te Case ve New Holland markalı iş makinelerinin Türkiye distribütörlüğünü alarak iş makineleri sektöründeki yerini alan TürkTraktör, söz konusu markaların kazıcı-yükleyici iş makinelerini Ankara’daki fabrikasında üretmeye başlayacak.

TürkTraktör, CNH Industrial ortaklığı ile iş makinesi üretimine başlıyor

Koç Holding ve CNH Industrial’ın ortaklığı olan TürkTraktör, 2013 yılında girdiği iş makineleri sektöründe 2020 itibariyle üretime de başlıyor. TürkTraktör, Ankara’da bulunan fabrikasına gerçekleştirdiği yatırımla birlikte, artık Case ve New Holland markalı kazıcı-yükleyici iş makinelerini Türkiye’de üretecek.
İş makineleri alanında başlanan üretim çalışmaları kapsamında; TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner’in ev sahipliğinde, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ve CNH Industrial İş Makineleri Başkanı ve Asya, Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü Stefano Pampalone’in katılımı ile bir lansman toplantısı gerçekleştirildi. TürkTraktör İş Makineleri İş Birimi Grup Müdürü Boğaç Ertekin’in açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, Ankara’da üretilen iş makineleri de gösterildi.

Özüner: “Önemli bir yeniliğe adım atıyor ve yerli üretime başlıyoruz”
2020’nin hemen başında iş makineleri alanında yerli üretime başlamanın heyecanı içinde olduklarını ifade eden TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Türkiye traktör pazarının öncü ve son 13 yıldır da kesintisiz lideri olan şirketimiz, bundan 6 yıl önce Case ve New Holland marka iş makinelerinin Türkiye distribütörlüğüne başlayarak yeni bir sayfa açmıştı. Geçen süre zarfında; kuvvetli satış ve satış sonrası ağımız, tecrübeli çalışanlardan oluşan ekiplerimiz ve genişleyen ürün gamımız ile bu alanda büyümeye devam ettik. Bugün de, iş makineleri sektörünün geleceğine duyduğumuz güven ile önemli bir yeniliğe adım atıyor ve yerli üretime başlıyoruz. Ankara’daki fabrikamıza yaptığımız ek yatırımla birlikte, kazıcı-yükleyiciler TürkTraktör’ün son teknoloji üretim hattında ‘yerli üretim’ olarak kullanıcılara sunulacak” dedi.
Türkiye’de iş makineleri alanında hem esnek üretim tekniklerini, hem de AGV (otomatik yönlendirmeli araç) sistemini kullanan ilk şirket olacaklarını da vurgulayan Özüner, şunları aktardı: “Bu yeni girişimimizle; uzun yıllardır birçok ilklere imzamızı attığımız traktör pazarında olduğu gibi, iş makineleri sektörüne de yön vermeyi hedefliyoruz. Yerli üretime başlamamız ile birlikte müşterilerimiz; üretim esnekliğimiz, ürün ve yedek parçada maliyet avantajlarımızdan daha fazla yararlanabilecekler.”

Çimen: “Traktör pazarının en büyük üreticisi ve ihracatçısıyız”
TürkTraktör’ün, Türkiye’nin otomotiv sektörünün halen faaliyette olan en eski üreticisi olduğunun altını çizen Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen de, “Ayrıca, traktör pazarının en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumundayız. Tarım sektörü gerek milli ekonomiden aldığı pay, gerekse istihdama sağladığı katkı ile ekonomimiz için stratejik bir öneme sahip. Türkiye traktör pazarı ise, şu anda Avrupa’nın en büyük 3. pazarı konumunda. Biz de böylesi büyük ve önemli bir pazarda, 65 yıllık köklü geçmişimizle ve bu sene 13. yılına taşıdığımız kesintisiz liderliğimizle, ilk günden beri sektöre yön veren bir şirket olmanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye traktör pazarında yüzde 45 oranında paya sahip olduklarını anlatan Çimen, şöyle devam etti: “Türkiye’deki pazar liderliğimizin yanı sıra, Türkiye’nin traktör ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllardır iş ortağımız olan CNH Industrial ile birlikte, traktörlerimizi Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 130’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz.”

“TürkTraktör, gücünü iş makineleri alanına da taşıyacak”
TürkTraktör’ün; traktör üretimi, sektör liderliği ve ihracat performansı ile ispat ettiği gücünü iş makineleri alanına da taşıyacağını belirten Cenk Çimen, “Gerek iç, gerekse de dünya pazarlarında geleceğe daha da umutlu bakmamızı sağlayan başarılı performansımızdan güç alarak, 2013 senesinde faaliyet alanımızı genişletmeye karar verdik ve önemli bir potansiyeli olduğunu gördüğümüz iş makineleri sektörüne girdik. Kullanım sahaları düşünüldüğünde, iş makineleri sektörü oldukça geniş bir pazara hitap ediyor. Türkiye iş makineleri sektörü, pazar büyüklüğü olarak Avrupa’da 7., dünyada ise 11. sırada yer alıyor. Pazarın yaklaşık yüzde 30’unu teşkil eden ve en çok talep edilen ürünler arasında olan kazıcı-yükleyicileri, Case ve New Holland markaları ile Ankara fabrikamızda üretmeye başlayacağımız için gururluyuz. Böylece TürkTraktör, iş makineleri alanında da katma değeri yüksek yerli ürünleriyle ülke ekonomisine hizmet sunacak. Koç Holding Otomotiv Grubu bünyesinde yer alan tüm topluluk şirketlerimizle; üretim sanayiine, otomotiv sektörüne ve daha da önemlisi ülkemizin ekonomisine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Pampalone: “Özellikle iç pazarda markalarımız adına avantaj sağlayacak”
CNH Industrial İş Makineleri Başkanı ve Asya, Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü Stefano Pampalone, ise, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Tüm dünyada kalitesiyle kendini ispatlamış markalarımıza ait ürünlerin Türkiye’de üretilmesi, özellikle iç pazarda markalarımız adına avantaj sağlayacak. Bu son yatırımımız, Türkiye ve TürkTraktör’ün üretim kabiliyetlerine ne kadar güvendiğimizin bir göstergesi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ