Makine Haber

TürkTraktör, 2019’da son 5 yılın en yüksek ihracatını gerçekleştirdi

2019’da kuruluşunun 65. yılını kutlayan TürkTraktör, söz konusu dönemde gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye pazarındaki kesintisiz liderliğini 13. yılına taşıdı. Dünyada 130’dan fazla ülkeye traktör satışı yapan şirket, 2019’da son 5 yılın en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

TürkTraktör, 2019’da son 5 yılın en yüksek ihracatını gerçekleştirdi

Geçen sene kuruluşunun 65. yılını kutlayan TürkTraktör, ürün geliştirmeden üretim ve yurt dışı satışlara kadar birçok farklı alanda başarılı bir performans gösterdi. Şirket, yıl boyunca Ankara ve Erenler’de bulunan fabrikalarındaki üretim bantlarından toplam 22 bin 745 adet traktör indirdi. Söz konusu sonuçlara göre TürkTraktör, 2019’da Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 77’sini tek başına gerçekleştirdi.
Yurt içinde toplam 10 bin 903 adet traktör satışıyla Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 13. yılına taşıyan şirket, yurt dışı satışlarını yüzde 5 oranında artırarak 15 bin 207 adede yükseltti. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 90’ını tek başına gerçekleştiren ve son 5 yılın en yüksek ihracat rakamına ulaşan şirket, 2019’u 3 milyar 806 milyon TL toplam ciro ile kapattı. Yurt dışı cirosunu yüzde 14 artırarak 2 milyar 158 milyon TL’ye yükselten TürkTraktör, yurt dışı cirosunda yeni bir rekora imza attı.
Şirketin 2019’daki brüt kârı 549 milyon TL, brüt kâr marjı yüzde 14,4 olarak gerçekleşirken; faaliyet kârı 248 milyon TL ve FAVÖK tutarı da 374 milyon TL oldu. Şirketin faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise, sırası ile yüzde 6,5 ve yüzde 9,8 olarak gerçekleşti. Şirketin net kârı da, 112 milyon TL olarak kaydedildi.

Özüner: “Pazardaki kesintisiz liderliğimizi 13. yılına taşıdık”


Zorlu pazar koşullarına rağmen 2019’da da pazardaki kesintisiz liderliklerini 13.yılına taşıdıklarını kaydeden TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Son 32 yılda tam 21 kez pazarın lideri olmayı başardık. Bu başarılı çizgimizi 2020 yılına da taşımayı hedefliyoruz. Sahip olduğumuz yüzde 45’lik pazar payıyla Türkiye’deki neredeyse her iki traktörden biri fabrikalarımızın bantlarından iniyor” dedi.
Uluslararası pazarlara sundukları traktörlerin adedinin 2019’da yüzde 5’lik artış gösterdiğini ifade eden Özüner, şunları aktardı: “Yıl boyunca yurt dışına gerçekleştirdiğimiz satışlarımızla, üretimimizin yüzde 67’sini dünya pazarına sunduk. İhracatta yakaladığımız bu artışla, son 5 yılın en yüksek ihracat satış rakamına ulaştık. Dünyada daha fazla sayıda çiftçinin Türkiye’de üretilen traktörleri kullanması bizler için ayrı bir gurur kaynağı oluyor.”

“2019’da akıllı tarım uygulamalarına öncelik verdik”
2019’da akıllı tarım uygulamalarına öncelik verdiklerini ifade eden Aykut Özüner, “Geçtiğimiz yıl özellikle çiftçilerimizi akıllı tarıma taşıyacak farklı ürün ve hizmetleri yerli üretim olarak pazara sunduk. Bu bağlamda, ülkemizin bir ilki olan yerli üretim yarı otomatik şanzımana ve yine yerli üretim uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip traktörlerimizin lansmanını gerçekleştirdik. Bu teknolojiler ile çiftçilerin verimliliklerini artırmalarına ve girdi maliyetlerini düşürmelerine destek oluyoruz. Yerli üretimle de, çiftçilerimize teknolojik ürünleri daha uygun fiyatlı sunuyor ve bu ürünlerin kullanımının yaygınlaşmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“İş makineleri üretimi yapmak için ek bir yatırım yaptık”
2013 yılından bu yana faaliyet gösterdikleri iş makineleri sektörüne de değinen Özüner, geçen sene iş makineleri alanında da yerli üretim yapmak üzere Ankara’daki fabrikalarına ek bir yatırım yaptıklarını hatırlattı. Özüner, sözlerini şöyle noktaladı: “Sahip olduğumuz yerli üretim vizyonumuzun bir parçası olarak, artık müşterilerimize New Holland ve Case marka yerli kazıcı yükleyicilerimizi sunacağız. Bu kararımız ile birlikte, uzun yıllardır traktör üretimindeki gücümüzü ve başarılı performansımızı bu alana da taşıdık.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ