Makine Haber

Türkiye’nin yılın 11 aylık dönemindeki ihracatı 165 milyar dolar oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi, kasım ayı ihracat rakamlarını İstanbul’da düzenlenen bir toplantı ile açıkladı. İhracat, kasım ayında 16 milyar 214 milyon dolar olurken; yılın ilk 11 ayındaki ihracat ise yüzde 1,8’lik artışla 165 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’nin yılın 11 aylık dönemindeki ihracatı 165 milyar dolar oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı geçici dış ticaret verilerini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’nde açıkladı. Söz konusu dönemde ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre 16 milyar 214 milyon dolar oldu. Yılın ilk 11 ayında ise ihracat yüzde 1,8’lik artışla 165 milyar dolara, son 12 aylık ihracat da 180 milyar dolara ulaştı.

Gülle: “Küresel ticarette yaşanan daralma bütün ülkeleri etkiliyor”
Küresel ticarette yaşanan daralmanın bütün ülkeleri etkilediğini ve küresel büyümede önemli bir ivme kaybına neden olduğunu söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhracatçılarımızın tüm güçleriyle yürüttükleri çalışmalar, küresel ortalamanın üzerinde bir ihracat tablosu ile taçlanıyor. Ülkemizin ihracat performansı, rakiplerimiz ve hedef pazarlarımız ile karşılaştırıldığında başarılı ivmesi ile öne çıkıyor. 2019 yılı ilk 9 aylık ihracat verisini açıklayan ülkelerden Güney Kore’nin ihracatı yüzde 9,8 düşmüş durumda. Birleşik Krallık’ın ihracatında yüzde 6,5, Almanya’nın yüzde 5,2, Rusya’nın yüzde 4,6, Japonya’nın yüzde 4,5 ve ABD’nin ihracatında ise yüzde 1,2 düşüş var. Dünya devi Çin’in ihracatı da yüzde 0,1 düşmüş durumda. Ülkemiz ise, ilk 9 ayda yüzde 2,6 artış oranına imza atmıştı. İhracatçılarımızın dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları, hükümetimizin destekleri, küresel arenadaki pozisyonumuzu daha iyi noktalara taşıyor ve taşımaya da devam edecek.”

“İhracat ailesi hız kesmeden büyümeye devam ediyor”
Türkiye’nin ihracat ailesinin hız kesmeden büyümeye devam ettiğini söyleyen Gülle, “2019 yılında 85 bine ulaşan mal ihracatçımız ve 5 bin seviyesindeki hizmet ihracatçımız ile ticaret diplomasimiz sahada 90 bin nefere ulaştı. Dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefi doğrultusunda çalışıyor ve sürdürülebilir kalkınmanın en kritik bileşeni olarak ihracatı öne çıkarıyoruz. Hükümetimiz tarafından ihracata ve ihracatçıya sağlanan kolaylıklar ülkemize her zaman misliyle geri dönüyor. Bizler de; daha çok çalışıp, katma değer odaklı üretim bilinci ile işimize odaklanıyoruz. 2023 yılı ihracat hedefimiz olan 226,6 milyar doları aşacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi.
Kasım ayının liderinin 2,7 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörü olduğunu ifade eden Gülle, 1,8 milyar dolarlık ihracatla kimyevi maddeler sektörünün ikinci ve 1,5 milyar dolarlık ihracatla hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ