Makine Haber

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi 5. yılında büyüyerek devam ediyor

Limak Vakfı tarafından başlatılan Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi, 5. yılında büyüyerek ilerlemeye devam ediyor. Proje ile; kadın mühendis sayısının artırılması, kadınların iş hayatında daha etkin ve karar verici mekanizmalarda yer almasının sağlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi 5. yılında büyüyerek devam ediyor

Türkiye’de kadın mühendis sayısını artırmak, kadınların iş hayatında daha etkin ve karar verici mekanizmalarda yer almasını sağlamak amacıyla Limak Vakfı tarafından başlatılan Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi, 5. yılında büyüyerek ilerlemeye devam ediyor. Limak Vakfı’nın; T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürüttüğü projenin yeni dönemi için ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ İstanbul’da bir araya geldi.
5. İstanbul Buluşması, 14-16 Şubat 2020 tarihleri arasında Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in ev sahipliğinde İstanbul Kavacık’taki Limak Eurasia Luxury Hotel’de düzenlendi. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ve UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov’un açılış konuşmalarıyla başlayan buluşma; Jacobs Deprem Mühendisliği Teknik Grubu Eşbaşkanı Dr. Menzer Pehlivan, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, TurkishWin & BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Vakıfbank Baş Antrenörü Giovanni Guidetti, sevilen oyuncu Belçim Bilgin ve yazar Aret Vartanyan’ın ilham verici ve renkli konuşmalarıyla devam etti.

Özdemir: “Son 4 yılda 66 kızımızı mezun ettik”
Toplantının açılışında konuşan Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, proje ile sadece iyi bir kadın mühendis değil, iyi bir insan yetiştirilmesinin de hedeflendiğini aktardı. 5. yılına giren TMK’nın, geleceğin lider kadın mühendislerini yetiştirme konusunda öncülük etmeye devam edeceğini vurgulayan Özdemir, “Bu yeni dönemle birlikte desteklediğimiz 430 mühendis kızımız oluyor. Mentör havuzumuzda ise 150’nin üzerinde mentör var. Geçen yıl aramıza koçlarımız da katıldı. Son 4 yılda 66 kızımızı mezun ettik. Onlar da birer TMK gönüllüsü olarak artık aramızdalar. TMK ailesinin büyümesi en büyük mutluluğumuz” dedi.
Bugün tüm dünyada sosyal etkisi ölçülebilen ve sürdürülebilir işlerin önem kazandığına dikkat çeken Özdemir, şöyle konuştu: “İşte bu nedenle TMK’yı sadece bir ‘kurumsal sosyal sorumluluk’ olarak değil; bir ‘sosyal yatırım’, bir ‘etki yatırımı’ olarak konumlandırıyoruz. TMK ile toplumumuz ve geleceğimiz üzerinde önemli bir etki yaratmanın ve iz bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sadece kızlarımızın değil; ülkemizin istihdamına, insan kaynağına ve geleceğine etki yapıyoruz. Önceliğimiz; gelecekte bizlere liderlik edecek ve ülkemizin geleceğine yön verecek kadın liderleri yetiştirmek.”

Ustaoğlu: “Limak’a teşekkür ediyoruz”
Türkiye’nin kadın işgücü sayısındaki 4 milyonun üzerindeki artışla birçok Avrupa ülkesini geride bıraktığını vurgulayan T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ise, “Ülkemizde kadının işgücüne katılımı yüzde 34,6 seviyesinde. Bakanlık olarak hedefimiz 2023’te bu rakamı yüzde 38,5 seviyesine çıkarmak. Türkiye’de mühendislik eğitimi görenler ise, ne yazık ki sadece yüzde 28,3 civarında. Bakanlık olarak bu kalıp yargılarla mücadele ediyor; kadınlarımızın nitelikli ve kayıtlı işgücüne katılımı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, Türkiye’nin Mühendis Kızları gibi bir projeye imza attıkları için Limak’a teşekkür ediyoruz. Bu tür uygulamalarla kızlarımız Türkiye’nin kalkınmasına öncülük edecekler” diye konuştu.

Khojimatov: “Bütüncül ve kapsayıcı bir yaklaşımla tasarlandı”
Limak Vakfı ile beraber yürüttükleri ve başarı hikâyeleri ile dolu TMK Projesi’nin, bütüncül ve kapsayıcı bir yaklaşımla tasarlandığını aktaran UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov da, şunları aktardı: “STEM alanında uzmanlaşmış kadınların dönüştürücü etkisi, eğitimde ve mesleklerde kalıp yargılardan arınmış bir gelecek için büyük bir önem taşıyor. TMK Projesi de, mühendislik eğitimi alan genç kadınları 5 yıldır destekleyerek bu dönüşümün önemli bir parçası oldu.”

Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi hakkında:
Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak ve kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 2015’ten bu yana yürütülen TMK, mühendislik eğitimi alan veya alacak olan, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik programlardan oluşuyor.
TMK Üniversite Programı’nın ilk yılından itibaren sırasıyla; 40, 54, 106 ve 110 olmak üzere 4 yılda toplam 310 kız öğrenci burs ve çok yönlü desteklerden faydalandı. 2019-2020 döneminde ise, 120 öğrenci program kapsamında sunulan imkânlardan yararlanıyor.
Devlet üniversitelerinin bilgisayar, çevre elektrik-elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs imkânının sunulduğu proje ile birlikte; mühendislik fakültesindeki eğitimleri boyunca kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak sertifika programı, İngilizce dil eğitimi, mentorluk desteği, staj ve istihdam imkânı gibi fırsatlar da sunuluyor.
Projenin lise ayağında ise, geçen dönem eğitim programları ve rol model buluşmaları ile 20 bini aşkın öğrenciye ulaşılırken; 2019-2020 döneminde lise programına ise, 10 ili kapsayan (Adana, Isparta, Diyarbakır, İzmir, Aydın, Bitlis, Ankara, Samsun, Balıkesir, İstanbul) 25 okulda Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) iş birliğinde devam ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ