Makine Haber

Türkiye’nin Makinecileri, İnovaTİM İnovasyon Yarışması’nın ana sponsorluğunu üstlendi

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen İnovaTİM İnovasyon Yarışması, Türkiye’nin Makinecileri ana sponsorluğunda ‘İnovasyon > Pandemi’ (İnovasyon Büyüktür Pandemi) temasıyla gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin Makinecileri, İnovaTİM İnovasyon Yarışması’nın ana sponsorluğunu üstlendi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İnovaTİM İnovasyon Yarışması’nın ana sponsorluğunu Türkiye’nin Makinecileri üstlendi. Koronavirüs salgını ile mücadeleye destek olması hedeflenen yarışmanın teması, ‘İnovasyon > Pandemi’ (İnovasyon Büyüktür Pandemi) olarak belirlendi. Üniversite öğrencilerine yönelik yarışmada; pandemi öncesi, sırası ve sonrasında oluşan ihtiyaçlara çözüm sunacak inovatif projeler aranıyor.

Gülle: “Gelecek hayal kuranlar tarafından inşa edilir”


Günümüzde entelektüel sermaye, bilgi çağı ekonomisi ve girişimcilik gibi unsurların kazandığı öneme dikkat çeken Türkiye TİM Başkanı İsmail Gülle, gençlerden oluşan 3 bin kişilik İnovaTİM ailesine seslendiği mesajında şunları söyledi: “Gelecek hayal kuranlar tarafından inşa edilir. Sizler hayal kuracaksınız; bizler de hayallerinize sahip çıkacağız ve bu hayalleri hayata geçireceğiniz ekosistemi güçlendirmek için çalışıp yolunuzu açacağız. Cesur olacak; ‘yapamaz, yapılamaz’ diyenler olduğunda, yılmak yerine hırslanacaksınız. Çünkü, gerçek başarısızlık vazgeçmektir; hayalinizden vazgeçmeyeceksiniz. Sizlerin kendi hikayelerinizi yazarak, hayata geçireceğiniz projeler ile ülkemizin bayrağını dünyanın her köşesinde başarı ile dalgalandıracağınıza olan inancımız tam. Türkiye’nin Makinecileri sponsorluğunda gerçekleşecek olan İnovaTİM İnovasyon Yarışması ile yeteneklerinizi en iyi şekilde sergileyeceğinize inanıyorum. Çağımızın en büyük küresel sorunu Koronavirüs pandemisi ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, yarışmanın ana konusu pandemi çerçevesinde, 18 farklı senaryo arasından seçerek gerçekleştireceğiniz projeler çok değerli olacak.”

Karavelioğlu: “Gençlere inancımız tam”


Teknoloji savaşları ve siber tehditler üzerine kafa yorarken; organik bir tehdidin insan sağlığına çok ciddi bir şekilde zarar verdiğini ve dünya ekonomisini durma noktasına getirdiğini vurgulayan Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu ise, yarışmanın ana sponsoru Türkiye’nin Makinecileri adına gençlere verdiği mesajda, “Covid-19 salgını ve yarattığı tahribat, bizi alışageldiğimiz dünya düzenini yeniden düşünmeye itiyor. Pandemi nedeniyle sınırların büyük ölçüde kapatıldığı bir dünyada, yerli teknoloji üretiminin önemini de daha iyi idrak ediyoruz. Bizi sınırlarımızdan özgürleştirecek yegâne araç teknoloji. Türkiye’nin Makinecileri olarak, ana sponsorluğunu üstlendiğimiz Inovatim İnovasyon Yarışması’nda; gençlerden pandemi öncesi, sırası ve sonrasındaki ihtiyaçlar için geliştirecekleri inovatif projeleri bekliyoruz. Evde kalmayı üretime dönüştürecek, mevcuttan hareketle yeniyi arayacak ve toplumsal faydaya odaklanacak yaratıcı genç zihinlerin projelerini duymak için sabırsızlanıyoruz. Bugünkü toplumsal deneyimin, gelecek kuşaklara öğretiler ve çözümlerle aktarılmasına katkıları çok büyük olacak. Gençlere inancımız tam” ifadelerini kullandı.

Toplam 180 bin TL para ödülü dağıtılacak
Üniversite öğrencilerinden oluşan takımlar; ‘Pandemi Öncesi’, ‘Pandemi Sırası’ ve ‘Pandemi Sonrası’ olmak üzere 3 ana kategori altında yer alan 18 farklı senaryodan birini seçerek proje üretecekler. Yarışma sonunda, her 3 ana kategoride birinci, ikinci ve üçüncü takım belirlenecek. Birinci takımlar 25 bin TL, ikinci takımlar 20 bin TL, üçüncü takımlar da 15 bin TL’lik para ödülünün sahibi olacak. 9 takımın dereceye gireceği yarışmada toplam 180 bin TL para ödülü dağıtılacak.

5 Mayıs’a kadar başvuru yapılabilecek
İnovaTİM İnovasyon Yarışması’nın son başvuru tarihi 5 Mayıs 2020 olarak belirlendi. Başvuran üniversite öğrencilerinden oluşturulacak takımlar, 5 Haziran 2020’ye kadar projelerini geliştirmek için çalışacaklar.
Takımlar tarafından geliştirilen projeler, jüri tarafından değerlendirilerek dereceye girenler belirlenecek. Yarışmanın jürisinde; Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal, TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ertekin, İspak Ambalaj Genel Müdürü Ayşe Eser Erginoğlu yer alıyor.

Yarışmanın her aşaması dijital platform üzerinde ilerliyor
‘İnovasyon > Pandemi’ temalı İnovaTİM İnovasyon Yarışması’nın her aşaması dijital platform üzerinde ilerliyor ve yarışma katılımcılarının fiziken bir araya gelmeleri gerekmiyor. Yarışmaya katılmak isteyen üniversite öğrencilerinin ilk adımda, ‘Karga Karga isimli’ uygulamayı akıllı telefonlarına indirmeleri ve kayıt olmaları gerekiyor.
Yarışmaya başvuran gençler, kişisel bilgilerini girmelerinin yanı sıra; yetkinlikleri, birikimleri ve ilgi alanlarına dair bilgileri de paylaşacaklar. Söz konusu bilgiler, ‘Özgelecek Algoritması’ adı verilen sistem tarafından otomatik olarak değerlendirilecek ve başvuranların yetkinliklerine göre eşleştirmeler yapılarak, dörder kişilik takımlar oluşturulacak.
Takım üyeleri, Karga Karga uygulaması üzerinden proje fikirlerini iletecekler. Proje fikirleri üzerinden yapılacak değerlendirmede, ikinci aşamaya geçmeye hak kazanan takımlar belirlenecek. İkinci aşamada, takımlardan proje sunumları beklenecek. Proje sunumu oluşturma sırasında, takımlara dijital ortamda mentorluk desteği de verilecek. Takımlar, proje sunumlarını 5 Haziran 2020 tarihine kadar sisteme yükleyecekler. Jüri, sunumlar üzerinden değerlendirme yaparak dereceye giren takımları belirleyecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ