Makine Haber

Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü kuruluyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında kurulacak Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, ilk öğrencilerini kabul etmeye hazırlanıyor. Söz konusu bölüm, İTÜ bünyesinde yürütülmekte olan ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını lisans eğitimine taşıyacak.

Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü kuruluyor

Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında kuruluyor. 2020-2021 yılında ilk öğrencilerini kabul edecek olan bölüm, İTÜ bünyesinde yürütülmekte olan ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını lisans eğitimine taşıyor.
Yapay zeka teknolojileri; dünyada her gün üretilen 2,5 kentilyon verinin analizinden robotikten doğal dil işlemeye, bilgisayar ile görü gibi ileri teknolojilerden sağlık hizmetlerine, telekomünikasyondan imalata pek çok farklı alanda kullanılıyor. 2021 yılının sonuna gelindiğinde ise, yeni gelişen teknolojilerin en az yüzde 80’inin yapay zeka teknolojilerinden beslenmiş olacağı öngörülüyor. Beklentilerin büyüklüğü ve söz konusu büyük etkinin muhtemel yakınlığı düşünüldüğünde, programa girecek 40 öğrenci Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisleri olarak, Türkiye ekonomisinin ve sektörlerinin şekillenmesine liderlik edecek.

Kritik önem taşıyan alanlarda milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak
Son beş yılda yapay zeka alanında aldığı atıflarla Türkiye üniversiteleri arasında birinci sırada yer alan İTÜ’de, yapay zeka alt yapısıyla ilgili çalışmalar 2018’den beri İTÜ Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından destekleniyor. Aynı zamanda İTÜ ARI Teknokent, akademiyle sektörü buluşturarak yüksek teknoloji çözümleri geliştiriyor ve start-upları destekliyor. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, yapay zeka ve veri bilimi konusunda yalnızca temel mühendislik uygulamalarının değil, yeni yapay zeka ve veri bilimi algoritmalarının da geliştirileceği güçlü bir ekosistem oluşturacak. Bölüm, kritik önem taşıyan alanlarda milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ