Makine Haber

Türkiye’nin ilk dijital üretim tesisini bünyesinde bulunduran MEXT’te Vodafone’nun 5G teknolojisi kullanılacak

MESS, sanayi şirketlerinin dijital dönüşümünü sağlamak ve Türkiye’yi küresel rekabette güçlendirmek hedefiyle kurduğu teknoloji merkezinde Vodafone teknolojisini tercih etti. Vodafone, Türkiye’nin ilk dijital üretim tesisini de bünyesinde bulunduran MEXT’in 5G sağlayıcısı oldu.

Türkiye’nin ilk dijital üretim tesisini bünyesinde bulunduran MEXT’te Vodafone’nun 5G teknolojisi kullanılacak

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, 5G’ye giden yolda global deneyimini Türkiye’ye taşımaya devam ediyor. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Sanayi 4.0’ın Türkiye’de gelişmesine katkıda bulunacak ve sanayi şirketlerinin dijital dönüşümünü sağlayacak bütün hizmetleri tek çatı altında sunacağı MEXT Teknoloji Merkezi’nde Vodafone teknolojisini tercih etti. Vodafone, dört yıllık yoğun ve kapsamlı bir çalışma sonucunda hayata geçirilen ve Türkiye’nin 5G teknolojisiyle entegre ilk dijital fabrikasını da bünyesinde bulunduran MEXT’in kurduğu test şebekesi ile 5G sağlayıcısı oldu.
Dünyanın en büyük, en ileri, en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi olan merkez, sanayi şirketlerinde verimi yükselterek milli gelirin ve istihdamın artmasına katkı sağlayacak. İstanbul Ataşehir’de 10 bin metrekare üzerinde kurulan MEXT, dünyada ve Türkiye’de 20’den fazla ilk uygulama ve teknolojiyi içeriyor, 100’den fazla üretim senaryosu sunuyor. Merkezdeki dijital fabrikada gerçek üretim de yapılıyor. Dijital fabrika, gerçek üretim tesislerinde kullanılan kontrol sistemiyle entegre edilmiş, dünyadaki ilk sanal demir-çelik tesisine de sahip.
Vodafone Business’ın MEXT bünyesinde kurduğu 5G test şebekesi, düşük gecikme süresi ve yüksek hız avantajıyla öne çıkıyor. Şebekeyle yakın gelecekte bina içindeki kamera, robot kol ve otomatik yönlendirmeli araçların 5G aracılığıyla yönetilmesi ve görüntü aktarımı yapılması mümkün olacak.

Şahin: “Türkiye’nin 5G hazırlıklarına öncülük ediyoruz”


5G alanındaki global deneyimleri ile Türkiye’nin 5G hazırlıklarına öncülük ettiklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, “Vodafone olarak, dünya çapında 5G teknolojisinin gelişiminde kritik bir rol oynuyoruz. 5G’ye giden yolda, geleceğe hazır şebeke alt yapımızla müşterilerimizin dijital geleceğe bugünden hazırlanmasına destek oluyoruz. 5G; dijital servislerin ve nesnelerin internetinin (IoT), akıllı fabrikaları daha esnek ve daha üretken hale getireceği Sanayi 4.0 yolunda önemli bir kilometre taşı olacak. Sanayi 4.0, ‘yeni rekabetçilik’ kavramının ve küresel rekabet gücünün iyileştirilmesinin de merkezinde yer alıyor. Biz de 50’yi aşkın ülkede 100 milyondan fazla nesneye hayat vererek, dünyanın en büyük IoT hizmet sağlayıcısı konumunda bulunan Vodafone Grubu’ndan aldığımız güçle, tam bu noktada devreye giriyoruz” dedi.
Uçtan uca dijitalleşme sağlayan çözümleri ile işletmelerin yanında yer aldıklarını ifade eden Şahin, şunları söyledi: “Amacımız; Sanayi 4.0 devrimini yapabilmek için ülkemizin ihtiyacı olan dijital sıçramayı güç birliği ile gerçekleştirebilmek. Bu kapsamda, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası liderliğinde kurulan ve Türkiye’de Sanayi 4.0’ın gelişmesine büyük katkı sağlayacak olan MEXT Teknoloji Merkezi’ne kurduğumuz test şebekesi ile 5G sağlayıcısı olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Akkol: “5G teknolojisi destekli Türkiye’deki ilk fabrikayı merkezimizde kurduk”


MESS üyeleri başta olmak üzere Türk sanayisinin dijital dönüşüm yolculuğunda ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri MEXT ile tek çatı altında sunduklarını belirten MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise, merkezin Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı örnekler arasında olduğunu vurguladı. Akkol, “Hem sanayimiz, hem de ülkemiz için hedeflerimiz büyük. Dijital dönüşümünü tamamlayan sanayi şirketlerimizin dış pazarlardaki rekabet gücü arttıkça; ülkemizin üretimi, ihracatı, istihdamı ve milli geliri de bundan olumlu etkilenecek. Sanayideki dijital dönüşümü yönlendirecek olan teknoloji merkezimiz, ülkemizin hedeflerine ulaşmasına destek olacak. Tüm bu hedeflere ulaşmak için merkezimizi en son teknolojiyle donattık. Vodafone ile yaptığımız iş birliği sayesinde, 5G teknolojisi destekli Türkiye’deki ilk fabrikayı merkezimizde kurduk” diye konuştu.
5G teknolojisinin üretimde kullanılmasının; bir makina ya da tezgaha bağlı sensörlerden toplanan verilerin dünyanın dört bir yanındaki sunuculara veya bulut platformlarına gerçek zamanlı olarak aktarılabilmesini sağladığını bildiren Akkol, şöyle devam etti: “Bu sayede, veriler anında yorumlanıyor ve üretim süreci parametrelerine gerçek zamanlı müdahale edilebiliyor. Bu verilerin gecikme yaşanmadan anlık olarak işlenip yorumlanmasıyla birlikte, üretimde kalitenin en yüksek seviyede olması sağlanıyor.”
MESS ve Vodafone olarak aynı amaç doğrultusunda hareket ettiklerini söyleyen Akkol, “Türkiye’nin dijitalleşmesi yolculuğunda ülkemize değer katma vizyonuyla ilerlemenin memnuniyetini yaşıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ