Makine Haber

‘Türkiye’nin En İyi İş Yeri’ ödülünü alan 32 şirketin 16’sını Koç Topluluğu şirketleri oluşturdu

İnsan kaynakları ve yönetim danışmanlığı şirketi Kincentric tarafından gerçekleştirilen ‘Kincentric Best Employers 2019’ araştırması sonucunda, ‘Türkiye’nin En İyi İş Yeri’ ödülünü almaya hak kazanan 32 şirketin 16’sını Koç Topluluğu şirketleri oluşturdu.

‘Türkiye’nin En İyi İş Yeri’ ödülünü alan 32 şirketin 16’sını Koç Topluluğu şirketleri oluşturdu

Koç Topluluğu’ndan 16 şirket, dünyanın önde gelen insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı şirketi Kincentric tarafından 20 yılı aşkın süredir yapılan ve Türkiye’de 2006’dan beri gerçekleştirilen `Kincentric Best Employers 2019’ araştırmasında ‘Türkiye’nin En İyi İş Yeri’ ödülüne lâyık görüldü.
Türkiye’nin en geniş katılımlı iş yeri araştırması olan ve şirketlerin bünyesindeki çalışanlar tarafından yapılan değerlendirmeler kapsamında oluşturulan listede, çalışanlarına en iyi iş yeri deneyimi ve çalışma ortamını sağlayan 32 şirket, `Türkiye’nin En İyi İşyeri` olmaya hak kazandı. Şirketler; ‘Liderlik’, ‘Çeviklik’ ve `Yetenek Odağı’ olmak üzere üç kategoride değerlendirildi. Araştırma sonucunda ödül alan 32 şirketin yarısını Koç Topluluğu şirketleri oluşturdu. Koç Holding ile birlikte topluluk şirketlerinden; Aygaz, Bilkom Bilişim Hizmetleri, Demir Export, Ditaş Deniz İşletmeciliği ve Tankerciliği, Divan Turizm İşletmeleri, Entek Elektrik Üretimi, Ford Otosan, Koçtaş, Körfez Ulaştırma, Opet Petrolcülük, Otokar Otomotiv ve Savunma, Otokoç Otomotiv, Setur Marinalar, Vehbi Koç Vakfı ve Yapı Kredi Finansal Kiralama ödüle lâyık görüldü.

Akkol: “Uluslararası saygınlığa sahip ödüllere lâyık görülmekten gurur duyuyoruz”
Uluslararası saygınlığa sahip ödüllere lâyık görülmekten gurur duyduklarını ifade eden Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Burak Akkol, Forbes’un ‘Dünyanın En İyi İşverenleri’ listesinde 2 bin şirket arasında 35’inci sırada ve ilk 100’de yer alan Türkiye’den tek şirket olduklarını hatırlattı. Akkol, “Çalışma ortamımızın değişime, iş birliğine ve yeniliğe açık bir yapıda olmasını sağlamak en önemli önceliğimizi oluşturuyor. Küresel vizyonumuzu güçlendirmek hedefiyle, her alanda olduğu gibi insan kaynakları alanında da yenilikçi bir yaklaşımla tüm süreçlerimizi tasarlıyoruz. En doğru stratejilerin dâhi; doğru liderler, yöneticiler ve çalışanlar olmazsa planlandığı gibi hayata geçemeyeceğini ve başarılamayacağını biliyoruz. Bu nedenle de, uzun vadeli planlarımızın kalbinde çalışma arkadaşlarımız bulunuyor” dedi.

“Pek çok yeni insan kaynakları uygulamasını devreye alacağız”
Yeni dönemin dinamiklerini dikkate alarak ‘Future of Work’ şemsiyesi altında Koç Topluluğu’nda pek çok yeni insan kaynakları uygulamasını devreye almaya hazırlandıklarını açıklayan Akkol, şunları söyledi: “Çevik dönüşüm (Agile), rotasyon ve uzaktan çalışma gibi hâlihazırda gündemimizde olan uygulamaların yanı sıra, önümüzdeki süreçte; çalışma arkadaşlarımızın hangi Koç Topluluğu şirketinde çalıştığından bağımsız, dilediği şirketimizin ofisini kullanabileceği ortak ofislerden, uzmanlığa göre ve isteğe bağlı olacak şekilde aynı anda birden fazla Koç şirketinin projesinde yer alma fırsatına kadar birçok yeni esnek çalışma modelini hayata geçirmek üzere pilot çalışmalarımıza başladık. ‘Kincentric Best Employers 2019’ araştırmasında Koç Topluluğu’ndan 16 şirketin ödüle lâyık görülmesinden memnuniyet duyduk.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ