Makine Haber

Türkiye, yeni normale ihracatta rekor artışla başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Söz konusu dönemde, yüzde 15,8 oranında artışla 13 milyar 469 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Mayıs ayına göre de, yüzde 35,2 ile ihracatta rekor artış hızı elde edildi.

Türkiye, yeni normale ihracatta rekor artışla başladı

TİM, haziran ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre ihracat, haziranda yıllık yüzde 15,8’lik artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. İhracattaki artış oranı mayısa göre yüzde 35,2 ile rekor kırarken; son 12 aylık ihracat da yüzde 15,1’lik düşüşle 75 milyar 55 milyon dolar oldu.
Haziran ayının lideri 2 milyar 16 milyon dolarlık ihracat ile otomotiv sektörü olurken; 1 milyar 425 milyon dolar ile kimyevi maddeler sektörü ikinci, 1 milyar 358 milyon dolara ulaşan hazırgiyim sektörü üçüncü, 1 milyar 129 milyon dolar ile çelik sektörü dördüncü ve 903 milyon dolar ile elektrik-elektronik sektörü beşinci sırada yer aldı.

Gülle: “İhracatçılar ‘başarılamaz’ denileni başardılar”


Tüm dünyada olduğu gibi, Covid-19 salgınının Türkiye’nin üretim ve ihracatını mart, nisan ve mayıs aylarında olumsuz etkilediğini belirten Gülle, “Tüm ihracatçıları bu olağanüstü dönemde sergiledikleri üstün mücadeleden dolayı yürekten kutluyorum. Ülkemizde haziran ayı ile başlayan normalleşme sürecinde ilk ayı geride bıraktık. Türkiye, küresel ticaretin ‘güvenilir limanı’ olduğunu tescilleyerek, ihracatta normalin de ötesindeki seyrine başladı. Olağanüstü koşulların barındırdığı fevkalade fırsatların farkındayız. İhracatçılarımıza güveniyoruz. Çünkü, onlar hep ‘yapılamaz’ denilenleri yaptılar, başarılamaz denilenleri başardılar. Söz konusu Türkiye olunca; dün yaptık, bugün de yaparız, yarın da yapacağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ