Makine Haber

Türkiye, 2020’de elektriğinin yüzde 8,44’ünü rüzgârdan karşıladı

Yapılan yatırımlar ve yaşanan gelişmelerle birlikte, Türkiye’de rüzgâr enerjisinin elektrik üretimindeki payı 2020 yılında yüzde 8’i geçti. Söz konusu dönemde, rüzgâr enerjisi alanında mevcut kurulu kapasiteye ilave olarak yaklaşık 1.500 MW civarında bir kapasite devreye alındı.

Türkiye, 2020’de elektriğinin yüzde 8,44’ünü rüzgârdan karşıladı

Ali AYDIN
Ülke Enerji Genel Müdürü

Yaşanan iklimsel değişiklikler ve ekonomik sorunlarla birlikte geleceğe temiz bir çevre bırakma anlayışı, yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacı daha da artırıyor. Bu arayış içerisinde özellikle rüzgâr enerjisinin sağladığı ekonomik, toplumsal ve çevreci faydalar ön plana çıkıyor. Çevreci ve ucuz enerji olarak yatırımları üzerine çeken rüzgâr enerjisi, Türkiye’de de ciddi bir şekilde kamu ve özel sektör tarafından takip ediliyor. Türkiye, elektrik ihtiyacının yüzde 8,44’ünü sahip olduğu 3 bin 351 adet rüzgâr türbininden elde ediyor. Rüzgâr enerjisinde Türkiye’yi hareketli ve rüzgârlı günler bekliyor.

Yıllardır yapılan yatırımların ve gelişmelerin meyvelerini toplamaya başladık
EPİAŞ tarafından açıklanan ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından duyurulan verilere göre, Türkiye 2020 yılında elektrik üretiminin yüzde 8,44’ünü rüzgâr enerjisinden karşıladı. Özellikle pandemi sürecinde fosil yakıtlardan sağlanan enerjinin üretiminde yaşanan sorunlar karşısında esen rüzgârın enerjisinden faydalanan ülkemiz, Covid-19’un ilk pik noktasına ulaştığı Nisan ayında yüzde 10’un üzerinde elektrik üretimini rüzgâr ile sağladı. Yıllardır yapılan yatırımların ve gelişmelerin meyvelerini tüm dünyanın enerji üretiminde zorlandığı bir süreçte toplamaya başladık. Her ne kadar türbinlerin komponent üretimlerinde ve tedariklerinde zorluklar yaşansa da, kriz süreci hem devletin, hem de yatırımcıların destekleriyle verimli atlatılmaya çalışıldı.

Türkiye, rüzgâr enerjisi alanında gelişim göstermeye devam ediyor
Türkiye, rüzgâr enerjisi alanında gelişim göstermeye devam ediyor. 2020 yılına 8 GW kurulu rüzgâr gücüne sahip olarak enerjisini rüzgârdan üretmeye çalışan ülkemiz, yapılan destek ve yatırımlarla zorlu pandemi sürecinde 1,5 GW’ye yakın yeni kurulu gücü devreye alarak, 2020 yılını 9.244 MWm kapasiteyle kapattı. Yenilenebilir enerji sektörü için Mevcut Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM) çok kilit bir rol oynuyor. Rüzgârda büyümenin devam etmesi için YEKDEM’in devamlılığı önemli.

Rüzgâr türbinlerinin geleceğini düzenli ve düzensiz bakımlar belirliyor
Rüzgâr enerjisini elektriğe dönüştüren en önemli noktalardan birini rüzgâr türbinleri oluşturuyor. Yıllar içerisinde yapılan yatırımlar ve rüzgâr enerjisine duyulan ihtiyaç ile sayıları artan rüzgâr türbinlerinin geleceğini ise, düzenli ve düzensiz bakımlar belirliyor. Kurulu olan ve üretime başlayan rüzgâr türbinlerinde gözle görülen ya da görülmeyen birçok hasar, türbin ömrünü ve enerji üretimini etkiliyor. Özellikle gözle görülemeyen hasarların tespit edilememesi nedeniyle rüzgâr türbinlerinde zamanla büyük sorunlar oluşabiliyor ya da türbin kanatlarındaki ilk başta önemsenmeyen bir çizik; türbinin durmasından kanadın türbinden ayrılmasına kadar pek çok soruna yol açabiliyor. Düzenli bakımlarla rüzgâr türbinlerinin ömürleri 25 yıla kadar çıkabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ