Makine Haber

Türk Prysmian Kablo, yalın üretimle kalite ve verimliliği artırıyor

Türk Prysmian Kablo’nun 6S uygulaması genişleyerek devam ediyor. 2017’de başlayan ve tüm fabrikaya yayılan uygulama ile; maliyetlerin azaltılması, nitelikli çalışanları en iyi şekilde kullanarak organizasyon yapısının sadeleştirilmesi, kalitenin ve güvenliğin artırılması hedefleniyor.

Türk Prysmian Kablo, yalın üretimle kalite ve verimliliği artırıyor

Türk Prysmian Kablo, 2017 yılında 8 ekiple başlattığı 6S uygulamasına 16 ekiple devam ediyor. 2019’da söz konusu uygulamaya dâhil edilen 8 yeni ekip; yaklaşık 6 ay süren eğitim döneminin ardından, yılın son 3 ayını Türk Prysmian Kablo’nun üretimde görev alan mühendis çalışanlarının denetimleriyle geçirdi ve tüm süreci başarıyla tamamladı. Son olarak ekipler, Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè ve Fabrika Direktörü Halil Kongur’un katıldığı toplantıda projelerini sundular.
İlk olarak 1950’li yıllarda Toyota’nın yalın üretim vizyonuyla başlattığı 5S uygulaması; Seiri (Ayıklama), Seiton (Düzen), Seiso (Temizlik), Seiketsu (Standartlaştırma) ve Shitsuke (Disiplin) adımlarından oluşuyor. Söz konusu uygulama, son yıllarda eklenen Safety (Güvenlik) adımıyla birlikte 6S’e evrildi. Yalın üretim modelini yaratan ve yalın üretim prensiplerini geliştiren bir mühendis olan Taiichi Ohno’nun yalın üretim felsefesi; üretimde oluşan kayıpları ortadan kaldırmaya, verimliliği artırmaya, iş kazalarını ve hataları azaltmaya, üretim alanı ve tesislerin etkin kullanımını ve kaliteyi artırmaya odaklanıyor. Yalın üretim anlayışına geçen kurumlarda oluşan daha temiz, düzenli ve güvenli iş ortamı ile çalışanların motivasyonu ve verimliliği de artıyor.

Farisè: “6S uygulamasını ilk olarak üretim alanında başlattık”


8 ekiple başlayan uygulamanın 16 ekiple genişlemeye devam ettiğini söyleyen Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè, 6S uygulamasını ilk olarak üretim alanında başlattıklarını ifade etti. Bu yıl itibariyle uygulamayı ofislerde de başlatacaklarını aktaran Farisè, “En büyük hedefimiz; bu uygulamamızın tüm şirketimizi kapsamasını ve aylık denetimlerle sürdürülebilir olmasını sağlamak. 6S uygulamalarının bize göre en önemli özelliği, çalışma arkadaşlarımızın bu aktiviteye birebir dâhil olmaları sayesinde hem işlerini, hem de çalışma bölgelerini sahiplenmeleri. Eğitimlerimiz ve denetimlerimiz devam ettikçe, sahada gözle görülür olumlu değişiklikleri hep birlikte deneyimliyoruz. Bu olumlu değişimler hem motivasyonumuzu artırıyor, hem de daha verimli ve güvenli bir çalışma ortamının oluşmasını sağlıyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ