Makine Haber

Trump vergisinin kalkması ile ABD’ye çelik ihracatında büyük bir artış yaşandı

Almanya ve İspanya gibi önemli pazarlarda gerileme olmasına rağmen, ABD Başkanı Trump’ın Türk çeliğine karşı uyguladığı yüzde 50’lik gümrük vergisinin ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulunması sonrasında, söz konusu ülkeye ihracat yüzde 82 artarak 5,3 milyon dolar oldu.

Trump vergisinin kalkması ile ABD’ye çelik ihracatında büyük bir artış yaşandı

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB), Temmuz ayında 182 milyon dolarlık çelik, demir ve demir dışı metaller ihracatı gerçekleştirdi. Sektörün en önemli pazarlarından Irak’a olan ihracat yüzde 45 artarak 22 milyon dolar, Mısır’a yüzde 41’lik artışla 15 milyon dolar olurken; Fas’a yapılan ihracat da yüzde 31 artarak 7 milyon dolar oldu. Almanya ve İspanya gibi önemli pazarlarda gerileme olmasına rağmen, ABD Başkanı Trump’ın Türk çeliğine karşı uyguladığı yüzde 50’lik gümrük vergisinin ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulunması sonrasında, söz konusu ülkeye ihracat yüzde 82 artarak 5,3 milyon dolar oldu.

Ulubaş: “Sanayiciler Koronavirüse karşı önlemlerini hızlıca aldılar”


Sanayicilerin Koronavirüse karşı önlemlerini hızlıca aldığını ve pandemi döneminde de üretime devam ettiklerini ifade eden ADMİB Başkan Yardımcısı Adnan Ersoy Ulubaş, şunları söyledi: “Orta Doğu ülkelerine ihracat artışımız sevindirici boyutta. AB pazarında toparlanma başladı ve pandemi döneminde hammadde ve aramalı üretimine de ara veren AB’nin demir ve çelik ihtiyacını en üst standartlardaki ürünlerimizle hızlıca karşılayabilecek güçteyiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ