Makine Haber

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, İŞKUR’dan 2 bin 500 kişilik işgücü talebinde bulundu

Her yıl sözleşmeli üretim çalışanı alımı yapan ve alınan çalışanların bir kısmına da kadro imkânı verilen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de normalleşme ile birlikte işe alımlar yeniden başlıyor. Şirket, bu kapsamda İŞKUR’dan 2 bin 500 kişilik işgücü talebinde bulundu.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, İŞKUR’dan 2 bin 500 kişilik işgücü talebinde bulundu

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yılsonuna kadar 2 bin 500 sözleşmeli çalışan alarak; başarılı olan üretimini, ihracatını ve yüksek kalite düzeyini artırarak sürdürmeyi hedefliyor. İŞKUR’un Mesleki Eğitim Projesi (MEGİP) desteği ile işe alınacak kişiler için Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın da katılımıyla; proje paydaşları olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Necdet Şentürk, Sakarya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya arasında imza töreni düzenlendi.
Normalleşme süreci ile sözleşmeli çalışan alımlarına hız verecek olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık 1000 kişinin işe başlatılmasını planlıyor. Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi (MEGİP) kapsamında Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de işe alınacaklar için, üç hafta süreli oryantasyon ve mesleki eğitim sonrası kursiyerlere altı ay süreli sözleşmeli çalışan olma imkânı sağlanacak. Ayrıca, alımların bir kısmı altı aylık çalışma sonrasında uygun görülmesi halinde firmada kadrolu çalışan olma imkânına da sahip olabilecekler. İşe alım için yetiştirilecek meslek grupları ise; kalite kontrolcü, oto montajcı, nokta kaynakçısı, boya operatörü ve plastik mamuller imalatçı olarak açıklandı.

Kaldırım: “Sözleşmenin hayırlı olmasını temenni ediyorum”
İmza töreninde kontrollü istihdam vurgusunda bulunan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, koronavirüs salgınının etkisini sürdürdüğünü, riskin tedbirlere uyulması halinde ortadan kalkacağını ve kontrollü istihdama da gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirtti. Salgın sürecinde kısa çalışmaya hiç başvuru yapmayan, ayrıca normal çalışmaya geçilmesi ile istihdama tekrar başlayan ve İŞKUR’dan işgücü talebinde bulunan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’ye teşekkürlerini ifade eden Kaldırım, yapılan sözleşmenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Şentürk: “150’ye yakın ülkeye ihracat yapıyoruz”
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Necdet Şentürk ise, “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, ürettiği araçların yüzde 85’ini 150’ye yakın ülkeye ihraç etmektedir. Sakarya’daki üretim tesisi, Toyota fabrikaları arasında kalite ve birçok parametreler açısından sadece Avrupa’da değil, dünyada da üstün ve özel bir konuma sahiptir. Kapasite bakımından ise, Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikasıdır. Hibrit versiyona sahip Corolla Sedan ve C-HR modellerinin üretildiği fabrikamızda 5 bin kişinin üzerinde istihdam sağlanmaktadır” dedi.
Şentürk, bu yılın üretim ve ihracat hedefi için alınması planlanan 2 bin 500 kişilik işgücü desteği için projeye destek veren paydaşlara ve İŞKUR’a destekleri dolayısıyla teşekkür etti.

Altuğ: “Verimli ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlıyor”
Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi ile işe alınacaklara destek veren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ da, şunları söyledi: “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, kurumsal yapısı, kalite yönetimi ve çalışma kültürüyle ilimizin verimli ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesine de katkı sağlamaktadır. İşgücünün verimliliğinin artırılması, çalışma hayatına nitelikli işgücü kazandıracaktır. Dolayısıyla, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de üretim elemanlarına kazandırılacak niteliklerden diğer sanayi kuruluşlarımızda yararlanmaktadır.”

Sarıbıyık: “Verimlilik ve rekabet gücünün artırılmasına vesile olacaktır”
Projede eğitim modülü oluşturma ve işe başlayacaklara sertifikasyonunu desteğinde bulunacak olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Mesleki ve teknik eğitimin sertifikasyonu ve mesleki yeterliliğin belgelendirmesi faaliyetlerimizle sanayimize tam destek olmak üniversitemizin bir başka amacıdır. Sertifikasyon ve yeterlilik belgeleri, işsizliğin azaltılması yanında verimlilik ve rekabet gücünün artırılmasına vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

Katılımcı şartları ve başvuru şekli:
Mesleki eğitim projesine katılmak isteyen iş arayanların; 30 yaşın altında, en az lise mezunu, Sakarya, Kocaeli veya Düzce’de ikamet ediyor olması gerekiyor. Söz konusu şartları taşıyan iş arayanlar, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’ye, Sakarya ve diğer illerin İŞKUR İl Müdürlükleri’ne veya online platformlara başvuru yapabilecekler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ