Makine Haber

Toyota, fabrika turu taleplerini sosyal sorumluluk projesine dönüştürdü

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya’daki üretim tesislerine yönelik ziyaret taleplerini sosyal sorumluluk projesine dönüştürdü. Bu bağlamda; LÖSEV, Darüşşafaka Cemiyeti ve TURMEPA gibi Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarına 43 firmadan toplam 186.700 TL bağış yapıldı.

Toyota, fabrika turu taleplerini sosyal sorumluluk projesine dönüştürdü

Türkiye otomotiv endüstrisinin lokomotif kuruluşlarından Toyota Otomotiv Sanayi, son yıllarda firmalar tarafından artan fabrika turu taleplerinden bir sosyal sorumluluk projesi oluşturdu. Şirketin üretim tesislerine teknik gezi düzenlemek isteyen firmalar, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları LÖSEV, Darüşşafaka Cemiyeti ve TURMEPA ile iş birliği kapsamında seçecekleri üç sivil toplum kuruluşundan en az birine fabrika tarafından belirlenen bağışı gerçekleştirdikten sonra programa dâhil edildi.
Tekstil, gıda, beyaz eşya, alüminyum, kimya ve cam gibi sektörlerde hizmet veren 43 firmadan 858 kişi Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’yi ziyaret etti. İş birliği kapsamında firmalar; LÖSEV’e 88.700 TL, Darüşşafaka Cemiyeti’ne 72.000 TL ve TURMEPA’ya 26.000 TL olmak üzere toplam 186.700 TL bağış yaptılar.

Şentürk: “Projeye katkıda bulunan tüm firmalara teşekkür ediyorum”


LÖSEV, Darüşşafaka Cemiyeti, TURMEPA ile bir araya gelerek 2020 yılı projelerini değerlendirdiklerini dile getiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk, “Üretim, ihracat ve istihdam rakamlarımızla Türkiye ekonomisine sağladığımız katma değeri sosyal alanlarda da genişletiyoruz. Son yıllarda üretim tesislerine yönelik turlara artan talep doğrultusunda, Türkiye’nin üretim ve ihracat devi olarak biz de bu talepten önemli bir pay alıyoruz. Bu talebi sosyal sorumluluk faaliyetlerimizle bir araya getirerek iş birliğine gittiğimiz sivil toplum örgütlerinin yanı sıra, bu projeye katkıda bulunan tüm firmalara teşekkür ediyorum” dedi.

Ön: “8 lösemi hastası çocuğun tedavi masrafları için kaynak yaratıldı”
Projenin farkındalık yaratmak konusunda büyük bir önem taşıdığını ifade eden LÖSEV Marmara Bölge Koordinatörü Zuhal Ön ise, Toyota fabrikasını gezmek isteyen ve söz konusu faaliyet karşılığında LÖSEV’e bağış yapan tüm destekçilere teşekkür etti. Ön, bağışlar sayesinde 2019’da yeni tanı almış 8 lösemi hastası çocuğun aylık olarak tedavi masrafları için kaynak yaratıldığını da sözlerine ekledi.

Göknar: “41 bin 450 kişiye eğitim verdik”
Denizleri yaşatmak için her yıl büyük bir özveriyle çalıştıklarını ve bu yıl 25. yıllarını kutladıklarını bildiren Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar ise, şöyle konuştu: “2019 yılında Toyota’nın başlattığı kampanyanın da desteğiyle 41 bin 450 kişiye eğitim verdik. 4 bini aşkın gönüllüyle yaklaşık 11 bin kilogram atığı kıyılardan uzaklaştırdık. Altı tekneden oluşan atık toplama filomuzla; yaklaşık 3 bin 500 deniz aracından 1 milyon 700 bin litre gri ve siyah su toplayarak, yaklaşık 12 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladık. Başta projenin yaratıcısı Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye olmak üzere, yıl boyu devam eden bu faaliyete katkıda bulunan tüm firmalara teşekkür ediyoruz.”

Öktem: “1000’e yakın öğrencinin eğitimine katkı sağlandı”
Toyota’nın başlattığı sosyal sorumluluk projesiyle 1000’e yakın öğrencinin eğitimine katkı sağlandığını dile getiren Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Darüşşafaka olarak, 156 yıldır ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonuyla; anne veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz çocuklarımıza tam burslu ve yatılı eğitim veriyoruz. Şu an Türkiye’nin 74 ilinden 927 öğrenci Darüşşafaka’da eğitim görüyor. Tüm giderlerimiz, bireysel ve kurumsal bağışlar sayesinde karşılanıyor. Bu proje ile öğrencilerimizin eğitimine büyük bir katkı sağlandı. Emeği geçen herkese desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ