Makine Haber

Topçu: “Genç girişimcilerimiz Türkiye’yi ileriye taşıma potansiyeline sahipler”

Sahip olduğu genç girişimcilerin teknolojik atılımlarla Türkiye’yi ileriye taşıma potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Teknopark İstanbul Genel Müdür Bilal Topçu, kuluçka merkezlerinin genç girişimciler için bir fırsat yuvası olduğunu dile getirdi.

Topçu: “Genç girişimcilerimiz Türkiye’yi ileriye taşıma potansiyeline sahipler”

OECD’nin 2019 The Missing Entrepreneurs Raporu’na göre, Türkiye’de hırslı ve yüksek bir büyüme yakalaması beklenen genç girişimcilerin oranı yüzde 25. Türkiye, söz konusu oran ile Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor.
“Genelde öğrencilik döneminde başlayan girişim hikâyeleri kuluçka merkezleri ve teknoparkların desteğiyle katlanarak büyüyor ve alanında büyük başarı hikâyeleri yazılıyor” diyen Teknopark İstanbul Genel Müdür Bilal Topçu, şunları aktardı: “Dış dünya ile rekabetin ileri düzeyde devam ettirilebilmesi ve sürdürülebilir bir kalkınma sağlanması için katma değerli ürün ve süreçlerin yaratılması ülkemiz açısından önem taşıyor. Genç girişimcilerimiz de, teknolojik atılımlarla Türkiye’yi ileriye taşıma potansiyeline sahipler. Kuluçka merkezlerimiz genç girişimciler için bir fırsat yuvası. Teknopark İstanbul olarak, kuluçka merkezimiz Cube Incubation’da bugüne kadar 200’ü aşkın girişimi başarıyla mezun ettik. Şu an hâlihazırda 95’i aşkın girişime ev sahipliği yapıyoruz. Savunma sanayii başta olmak üzere; havacılık/uzay, denizcilik, enerji ve sağlık bilimleri gibi kritik alanlarda projeler yürüten girişimcilerimiz, ülkemizin yerli ve milli üretim kapasitesine önemli bir katkı sunuyorlar.”

“Teknoloji girişimlerinin yüzde 16’sında kadın girişimciler yer alıyor”
Türkiye’de kadın girişimci oranlarına da dikkat çeken Topçu, yapılan araştırmalara göre; 2010-2019 yılları arasında kurulan teknoloji girişimlerinin yüzde 16’sında kadın girişimcilerin yer aldığını ifade etti. Topçu, Türkiye’nin söz konusu ortalama ile Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Portekiz’den sonra Avrupa’daki en yüksek orana sahip dördüncü ülke olduğunu açıkladı.
Teknopark İstanbul olarak yeni fikri olan herkese kapılarının açık olduğunu vurgulayan Bilal Topçu, “Cube Incubation’da girişimciler; 300 metrekarelik alana kurulu Biyoküp Laboratuvarı’ndan, 100 metrekarelik alana kurulu Temiz Odalar’dan, Post Kuluçka Alanı’ndan ve 400 metrekarelik alana kurulması planlanan Prototipleme Merkezi’nden ücretsiz ya da çok düşük bir maliyet karşılığında yararlanabiliyorlar. Kuluçka merkezinde girişimciler; iş planı hazırlama, başarılı sunum teknikleri, pazarlama ve finans gibi konularda eğitim ve mentörlük imkânlarından sıfır maliyetle yararlanıyor, mali desteklere ulaşmak noktasında ücretsiz danışmanlık hizmeti alıyor ve yatırımcı buluşmalarından faydalanarak işlerini nasıl büyütecekleri konularında bilgiler alabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ