Makine Haber

Tofaş, 5G’ye hazırlık yatırımlarında çözüm ortağı olarak Vodafone Business’ı seçti

Endüstri 4.0’da önemli bir kilometre taşı olan 5G’ye hazırlık için işletmelerin teknolojilerini yenilikçi hale getirmelerini sağlayan Vodafone Business, ‘özelleştirilmiş mobil şebeke’ teknolojisiyle otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından Tofaş ile önemli bir iş birliğine imza atacak.

Tofaş, 5G’ye hazırlık yatırımlarında çözüm ortağı olarak Vodafone Business’ı seçti

Vodafone, nesnelerin internetinin akıllı fabrikaları daha esnek ve daha üretken hale getireceği Endüstri 4.0’a uyum sağlayabilmeleri için işletmelere çözümler sunuyor. İşletmelere Endüstri 4.0 yolunda önemli bir kilometre taşı olacak 5G’ye hazırlanmaları için de destek veren şirket, ‘özelleştirilmiş mobil şebeke’ (MPN) ile işletmelerin ihtiyaç ve isteklerine özel hizmet sunuyor. Türk otomotiv sanayiinin önde gelen kuruluşlarından Tofaş da, büyüme stratejilerine temel oluşturmak amacıyla planladığı 5G’ye hazırlık yatırımlarında çözüm ortağı olarak Vodafone Business’ı seçti.
İş birliği çerçevesinde, kullandığı kablosuz ve sabit network bağlantılarını ‘özelleştirilmiş mobil şebeke’ ile değiştirecek olan Tofaş, söz konusu yatırımla otomotiv sektöründeki dönüşüme öncülük etmeyi hedefliyor.
‘Özelleştirilmiş mobil şebeke’ sayesinde Tofaş’ın Wi-Fi bağlantısı değiştirilecek, tesisin farklı bölgelerine dağılmış makinelerden ve IoT sensörlerinden veri toplayan akıllı istasyonların ve üretim hattında yer alan sıkma makilerinin bağlantıları sağlanacak. Tofaş, işletme için kritik olan hizmetlerle üretim ağları gibi servisleri tesislerinde kurulan lokal şebeke aracılığı ile; güvenli, hızlı, düşük gecikmeli ve kesintisiz şekilde sürdürebilecek. İnsanların, stokların, araçların lokasyonlarının belirlenmesi ve güvenliğin sağlanması, operasyonel etkinliğin artırılması ile işgücü yönetimine destek sağlanması, söz konusu teknolojinin sunduğu diğer avantajlar olacak.

Şahin: “5G teknolojisinin gelişiminde kritik bir rol oynuyoruz”


5G’nin gelecekte pek çok teknolojinin alt yapısını oluşturacağını ve işletmeleri söz konusu geleceğe hazırlamak için çözüm sunduklarını vurgulayan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şunları aktardı: “Dünya çapında 5G teknolojisinin gelişiminde kritik bir rol oynuyoruz. 5G’ye giden yolda geleceğe hazır şebeke alt yapımızla müşterilerimizin dijital geleceğe bugünden hazırlanmasına destek oluyoruz. 5G; dijital servislerin ve nesnelerin internetinin akıllı fabrikaları daha esnek ve daha üretken hale getireceği Endüstri 4.0 yolunda önemli bir kilometre taşı olacak. Endüstri 4.0, ‘yeni rekabetçilik’ kavramının ve küresel rekabet gücünün iyileştirilmesinin de merkezinde yer alıyor. Biz de, 50’yi aşkın ülkede 100 milyondan fazla nesneye hayat vererek, dünyanın en büyük IoT hizmet sağlayıcısı konumunda bulunan Vodafone Grubu’ndan aldığımız güçle, tam bu noktada devreye giriyoruz. Uçtan uca dijitalleşme sağlayan çözümlerimizle işletmelerimizin yanındayız. Amacımız; Endüstri 4.0 devrimini yapabilmek için ülkemizin ihtiyacı olan dijital sıçramayı güç birliği ile gerçekleştirebilmek.”
Tofaş ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin Türkiye için örnek teşkil edeceğini ifade eden Şahin, “Çünkü ‘özelleştirilmiş mobil şebeke’; garantilenmiş bant genişliği, son derece düşük gecikme ve korunan veri akışıyla dijital işletmeler için yeni ufuklar açıyor. Global deneyimimizle Türkiye’nin 5G hazırlıklarına öncülük etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Çetinoğlu: “Network alt yapımız daha yalın ve esnek bir yapıya kavuşacak”


Gerçekleştirilen uyumlu iş birliği için Vodafone’a teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Tofaş Bilgi ve İşlem Teknolojileri Direktörü Özgür Çetinoğlu ise, “Gelişen teknolojilerle hayatın her alanında olduğu gibi, üretim sahasında da akıllı ekipmanlar ve cihazların kullanımını her geçen gün artıyor. İhtiyaç duyulan network bağlantı adetleri, çözümlerin en hızlı şekilde devreye girmesinde önem arz ediyor. İhtiyacın en yalın ve ekonomik şekilde karşılanması ve gerekliliklere hızlı şekilde cevap verebilmek üzere Vodafone ile ‘özelleştirilmiş mobil şebeke’ teknolojisini Tofaş’ta hayata geçirmeye kadar verdik. ‘Özelleştirilmiş mobil şebeke’ teknolojisi, ilk fazda 4G ile başlayacak ve 5G’nin ülkemizde kullanılmaya başlamasıyla dönüştürebilecek şekilde kurgulandı. Proje ile Tofaş’ın network alt yapısı daha yalın ve esnek bir yapıya kavuşacak” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ