Makine Haber

TİM, online olarak ‘Bölgesel İstişare Toplantıları’ düzenlemeye başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Covid-19 sürecinde ihracatçı birliklerine destek olmak amacıyla ‘TİM Bölge İstişare Toplantıları’ düzenlemeye başladı. İlki Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ile gerçekleştirilen toplantı dizisi, online olarak bölge bazında devam edecek.

TİM, online olarak ‘Bölgesel İstişare Toplantıları’ düzenlemeye başladı

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 95 bin ihracatçının Türkiye’de tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin Koronavirüs ile mücadelesinde ihracatçıların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve destek vermek üzere online olarak ‘TİM Bölgesel İstişare Toplantıları’ düzenliyor. Toplantıların ilki Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ile gerçekleştirildi. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde sanal ortamda yapılan buluşmaya; TİM Yönetim Kurulu üyeleri ve ihracatçı birlikleri başkanları katıldı.

Gülle: “Bu zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık”
Toplantıda yaptığı konuşmada Mart ayından bu yana ülkelerin ekonomilerini ve ticaretini derinden etkileyen bir süreci yaşadıklarını ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, “Yılın ilk altı aylık döneminde ülkelerin ticaretini incelediğimizde; Hindistan’ın ihracatı yüzde 24, Meksika’nın yüzde 20, ABD’nin ihracatı ise yüzde 16 oranında düştü. Bu yılın ilk altı ayında ithalat tarafında ise; Hindistan’da yüzde 31, Güney Afrika’da yüzde 25, Arjantin’de yüzde 20, Meksika’da yüzde 20 düşüş yaşandı. Birçok uluslararası kuruluş dünya ekonomilerinde ikinci dünya savaşından bu yana en derin daralmanın yaşanmasını bekliyor. S&P, 2020 yılında dünya ekonomisinin yüzde 3,8 daralmasını beklerken; Fitch, yüzde 4,6, IMF ise dünyada yüzde 4,9 küçülme bekliyor. Tüm bu beklentiler, 2008-2009 küresel finansal krizinin etkilerinin neredeyse üç katının yaşanacağı anlamına geliyor. Ülkemiz ihracatı ise, bu zorlu süreçten alnının akıyla çıkmayı başardı. Normalleşmenin dünyada ve ülkemizde hız kazandığı haziran ayıyla birlikte, ülkemiz ihracatı normalleşmekle kalmayıp, normalin de üzerinde ihracat rakamlarına ulaştı. Öyle ki; Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 35’in üzerinde artış gösteren ihracatımız, Temmuz ayında Haziran’a göre yüzde 11,5’lik artışla bu başarısını sürdürdü. Dünya ülkelerine baktığımızda salgından ihracatı en az etkilenen ülkeler arasındayız. Önümüzdeki süreçte ülkemizin ‘Güvenilir Tedarikçi Liman’ konumuyla rekorlara koşmaya devam edecek” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ