Makine Haber

TİM Kadın Konseyi, sadece kadınların katılımıyla sanal ticaret heyeti düzenleyecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi Kadın Konseyi; kadın ihracatçı sayısının artması, kadın ihracatçıların daha etkin olması, destek ve finansmana erişim konusunda bilincin artırılması hedefi ile çalışmalarına hız veriyor. TİM Kadın Konseyi, Latin Amerika’da sadece kadınların katılımı ile sanal ticaret heyeti düzenleme kararı aldı.

TİM Kadın Konseyi, sadece kadınların katılımıyla sanal ticaret heyeti düzenleyecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) bünyesinde 2018’de bir ilk olarak kurulan ve 54 üyesi bulunan TİM Kadın Konseyi; kadın ihracatçı sayısının artması, daha etkin olması, destek ve finansmana erişim konusunda bilincin artırılması hedefiyle çalışmalarını artırıyor. Bu kapsamda; Covid-19 sürecinde daralan uluslararası ticaretin etkilerini, ihracatta yaşanan kaybı telafi etmek ve süreç sonunda oluşacak yeni dünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer almak için Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve TİM organizasyonu ile Şili, Peru, Kolombiya ve Meksika’ya yönelik tüm sektörleri kapsayacak sanal ticaret heyeti düzenlenmesine karar verildi.

Gülle: “Kadın Konseyi bünyesinde birçok önemli faaliyet gerçekleştireceğiz”


TİM Kadın Konseyi’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar konusunda bilgi veren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Özellikle Sıfır Atık Projesi ve Kadın Konseyi tarafından gerçekleştirilen ticaret heyetleri bu projeler arasında öne çıktı. Yanı sıra, geçtiğimiz ay Türkiye-İspanya 1. Dönem JETCO kapsamında, meclisimizin destekleri ile ‘Türkiye-İspanya Kadın Girişimcileri Diyaloğu’ oturumunu gerçekleştirdik. Bu oturumda; kadın girişimciliği, kadınların ihracata teşvik edilmesi ve ihracatçı kadın sayısının artırılması hususları gündemimizdeydi. Önümüzdeki dönemde, Kadın Konseyi bünyesinde birçok önemli faaliyet gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bunlardan en önemlisi, kadın girişimcilerimizle gerçekleştireceğimiz sanal ticaret heyetlerimiz olacak. Bugüne kadar 7 ülkede gerçekleştirdiğimiz sanal heyetlerden bir yenisini, kadın ihracatçılarımızla Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İnanıyoruz ki; ‘İhracatla Yükselen Türkiye’nin mimarı kadınlarımız olacak” diye konuştu.

İnanç: “Çok önemli sorumlulukları yerine getiriyoruz”


TİM Kadın Konseyi ile çok önemli sorumlulukları yerine getirdiklerini ifade eden TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Adalet İnanç, şunları söyledi: “Bu konuda Başkanımız İsmail Gülle’ye de teşekkür ediyorum. Kendisi ilk günden beri kadın ihracatçılarımızın önünü açacak, yeni fırsatlar yaratacak her türlü projeye tam destek veriyor. Artık sıra kadın girişimcilerimizde. Önlerinde ciddi bir fırsat varken, bunu iyi değerlendirerek ihracatta başarılı hikâyelere imza atmalarını bekliyoruz. TİM Kadın Konseyi olarak, ihracatçı olmak isteyen ve yeni pazarlar kazanmak isteyen tüm kadınlarımıza destek vermeye hazırız.”

Tepe: “Kadın girişimcilerimize mentorluk yapmaya hazırız”


TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe ise, yaptığı açıklamada şunları aktardı: “Hedefimiz; dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte konsey olarak ihracatımızı artırmak ve yeni kadın ihracatçılarımızın ailemize katılmasıyla başarımızı bir adım daha yukarıya taşımak. Bu kapsamda, kadın ihracatçılarımıza özel sanal ticaret heyetlerini başlatacağız. Kadın girişimcilerimiz sayısının artması ihracatımıza daha fazla güç katacaktır. Bunun için; kadın girişimcilerimizden daha cesur adımlar atmalarını, verilen destek ve teşviklerin daha fazla yararlanmalarını istiyoruz. TİM Kadın Konseyi olarak, kadın girişimcilerimize mentorluk yapmaya hazırız. Fikir ve projelerimize tam destek veren İsmail Gülle Başkanımıza da teşekkür ederim.”

Yılmazyiğit: “Güçlü girişimci kadınlarımızla ihracata odaklanmalıyız”


TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Belma Yılmazyiğit, “Rüzgârı yönlendiremeyiz; ama yelkenlerimizi her zaman varış noktamıza ulaşmak için ayarlayabiliriz. Pandemi döneminde; ‘tedbirlere uyuyoruz’, ‘sağlığımızı koruyoruz’ ve ‘işlerimizi askıya almıyoruz’ diyerek çıktığımız yolda, güçlü ekonomimiz için ihracatın çözüm olduğunu bilerek, daha çok kadına ulaşmalı ve güçlü girişimci kadınlarımızla ihracata odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Mutlu: “İnovasyon ve girişimcilik daha fazla ön plana çıkıyor”


Dünya ticaretindeki rekabetin daha da arttığı bir dönemde, katma değeri ve net döviz girdisi yüksek ürünlerin üretilip ihraç edilmesi gerektiğini söyleyen TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Melisa Tokgöz Mutlu da, şunları aktardı: “Bu nedenle, inovasyon ve girişimcilik daha fazla ön plana çıkıyor. Kadın üretici ve ihracatçılarımızı sistemin içine daha da fazla alıp, onlara hem finansman açısından, hem de pazar bulmaları açısından destek vermeye çalışacağız. Böylelikle, Türk kadınının gücünü dünya pazarlarında daha da fazla görmeye başlayacağız.”

Özdemir: “Türkiye kadınları ile güçlüdür”


TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Nilgün Özdemir, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Biz bize yetmenin ve hatta çevreye de yetişmenin yegâne koşulu üretebilmektir. Tüm dünyayı sarsan pandemi sürecinde bir kez daha üretimin ve ihracatın ne kadar önemli olduğunu gördük. Sürdürülebilir ticaret, uluslararası uyumlu standartlarda üretim ile mümkün. Sıfır atık, karbon ayak izi ve döngüsel ekonomi konularındaki hassasiyetimiz ihracatta da bizi yukarıları taşıyor. Bu süreçte kadın ihracatçılarımızın da dünya liginde yer alabilmeleri için; finansman erişiminin kolaylaştırılması, yurt dışı heyetlerine katılımlarının sağlanması ve sürdürülebilir ihracata yönelik ’Güvenli Ürün, Güvenli Üretim’ için teşvik edilmesi çok önemli. Türkiye kadınları ile güçlüdür.”

Yamanyılmaz: “Kadın girişimcilerimiz ihracat konusunda çekingen davranıyorlar”


Birçok kadın girişimcinin ve KOBİ’miz ihracatçı olmadığını dile getiren TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Huriye Yamanyılmaz, “İhracat konusunda çekingen davranıyorlar. Girişimci sayımızı artırırken, bir yandan da KOBİ’lerimizi büyütecek ciddi eğitim programları düzenleyeceğiz. Eğitimin yanında kadın girişimcilerimizin özgüvenlerini yükseltecek, motivasyonlarını artıracak etkinlikler de gerçekleştireceğiz. Bir başka önemli konumuz da, kadın girişimcilerin finansal kaynaklara erişimlerini kolaylaştıracak yöntemlerle ilgili çalışmalarımız olacak. TİM’in öncülüğünde Türk Eximbank ve özel bankalardan finansal kaynaklara erişim noktasında kadın girişimcilere daha fazla pozitif ayrımcılık yapılması yönünde gayret göstereceğiz” dedi.

Ergin: “Yenilikçi kadın girişimci sayısı giderek artıyor”


Türkiye’de pek çok alanda yenilikçi kadın girişimci sayısının giderek arttığını söyleyen TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Ergin ise, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kimisi çok iyi eğitimli ve geniş bir dünya görüşüne sahipken; hiç eğitimleri olmamasına rağmen girişimci ruhları ve cesaretleri ile adlarından söz ettirenler de var. Bizim de yapmamız gereken; girişimci ruha sahip kadınlarımızın sayısını artırmak, iş dünyası içinde yer almaları için onları cesaretlendirmek ve ihtiyaçları olan bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır. STK’lar olarak bizlerin vereceği mentorluk desteği, devletin ise finansal desteği ve yönlendirmesi ile hem sektörümüzde, hem de diğer sektörlerde pek çok kadının cesaretleneceği ve ülkemizin girişimci ordusuna katılacağına inancım tam.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ