Makine Haber

‘Tim Export Talks’un üçüncü konuğu Washington Büyükelçisi oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19 süreci ve sonrasında ticaretin yönünü çizmek hedefiyle büyükelçilerle düzenlediği ‘TİM Export Talks’ adlı online panellerine devam ediyor. Söz konusu panellerin üçüncüsü, Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile gerçekleştirildi.

‘Tim Export Talks’un üçüncü konuğu Washington Büyükelçisi oldu

‘TİM Export Talks’ online paneller serisinin üçüncüsü, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın katılımıyla ‘Covid-19 sonrası ABD’de ihracatçılar için hangi fırsatlar var?’ başlığı ile TİM’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleştirildi. Panelde; Covid-19 sürecinde ABD’de alınan tedbirler, ABD ekonomisinin salgın sonrasındaki durumu, iki ülkenin dış ticaretindeki gelişmeler ve gelecek döneme dair fırsatlar değerlendirildi.

Gülle: “Maske yardımıyla yarattığımız havayı korumalıyız”
Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesinde ABD’ye tıbbi malzeme yardımında bulunarak, önemli bir tedarikçi ve yüce gönüllü bir millet olduğunu gösterdiğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, “ABD’ye maske yardımıyla yarattığımız bu havayı korumalıyız. Böylelikle, ABD ile ikili ticarette 100 milyar dolar hedefimizle ilgili olumlu adımlar atılacağına inanıyorum. ABD’nin ithalatından aldığımız payımızı yüzde 1’e çıkarmamız gerekiyor. Virüs sonra 100 milyar dolarlık ticaret hedefimizi ihracatçılarımızın gayretiyle 200 milyar dolara bile ulaştırabiliriz” diye konuştu.
İki ülke arasında 2010 yılında 16,1 milyar dolar olan ikili ticaretin, 2019’da 19,1 milyar dolara ulaştığını ifade eden Gülle, şunları aktardı: “ABD’ye aynı dönemde ihracatımız ise, 3,8 milyar dolardan 8 milyar dolar seviyesine gelerek, oldukça kısa bir sürede yüzde 115’lik bir artış gösterdi. Son 10 yılda ABD’ye ihracatımızdaki artışın yanında, dış ticaret açığımızda yaşanan düşüşün de etkisiyle ikili ticarette artış oranı yüzde 18,4 oldu. Bununla beraber, Türkiye’nin ABD’nin ithalatından aldığı pay ise yüzde 0,5 düzeylerine geldi. Elbette bu oran, ilk 20 ekonomi içerisinde yer alan iki ülke ticaretinde kabul edilebilir bir rakam olmamakla beraber; köklü bir ticaret geçmişine sahip Türkiye ve ABD’nin oldukça kısa bir sürede kat ettikleri bu mesafe oldukça anlamlı ve mühimdir. Yaptığımız analizler çerçevesinde; otomotiv, kimyevi maddeler, elektrik-elektronik, yaş meyve sebze ve hububat sektörlerindeki birçok üründe ülkemizin rekabet gücü yüksek olmasına rağmen, ABD pazarında yeteri kadar pay alamadığımızı gördük. ABD’ye pazar payımızın artırmak noktasında, Türkiye olarak öncelikle ABD’nin ithalatında en önemli yeri tutan ilk 50 üründe alan kazanmamız gerekiyor.”

Kılıç: “Türkiye, ABD medyasında gündem oldu”
Maske yardımının ardından, Türkiye’nin ABD medyasında gündem olduğunu söyleyen Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ise, “Bu havanın devamını sağlayacağız. Bu dönemde, ‘Made in Turkey’ algısını destekleyecek tüm adımları atıyoruz. Türk dernekleri de halka maske dağıtıyor. Bundan sonra Türkiye 100 bin maske gönderirse ellerimle teslim edeceğim ve ABD basınını oraya götüreceğim” ifadelerini kullandı.
Türk ihracatçılarının geçen yıl tüm sıkıntılara rağmen, adeta bir engelli koşu yaparak ABD’ye ihracatta önemli bir başarıya imza attıklarını kaydeden Kılıç, ABD ile ticaretin geliştirilmesi için Türk ihracatçılara şu önerilerde bulundu: “ABD’ye bakış açımızda yapısal bir değişikliğe gitmemiz lazım. Bir ABD yok; her bir eyaleti ayrı ayrı değerlendirmek lazım. İhracatçıların belki Batı Yakası’nda bir ofisleri olmalı. ABD’nin iç tedariki bakımından da, ihracatçılarımız kendi yapılarını oluşturmalı ve birkaç yerde depoları olmalı. ABD’de firma almak için en uygun zaman. Çin’in tedarik zincirindeki rolünü Türkiye’nin üstlenebilmesi için çok ciddi çalışmalar gerekiyor. ABD’nin koronavirüs nedeniyle Çin’e bir bedel ödeteceğine inanılıyor. Bu; ya bizim için, ya da birileri için fırsat yaratabilir. Virüs sonrası yaşanacak toparlanmada en iyi fırsat ABD olacak. Bu nedenle; ABD’nin Çin’e ne yaptırdığına, Çin’den ne aldığına, bizim neler yapabileceğimize ve bunun için nasıl bir teşvik verilebileceğine bakarak bir strateji geliştirmemiz gerekiyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ