Makine Haber

‘TİM Export Talks’un ikinci konuğu Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Covid-19 süreci ve sonrasında ticaretin yönünü çizmek hedefiyle büyükelçilerle düzenlediği ‘TİM Export Talks’ online panellerine devam ediyor. TİM Başkanı İsmail Gülle, söz konusu panellerin ikincisini Türkiye Cumhuriyeti Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli ile gerçekleştirdi.

‘TİM Export Talks’un ikinci konuğu Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19 sürecinde daralan uluslararası ticaretin etkilerini, ihracatta yaşanan kaybı telâfi edecek başlıkları ve süreç sonunda oluşacak yeni dünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer almak için eylem planlarını devreye almayı sürdürüyor. Bu kapsamda düzenlenen ve büyükelçilerin ağırlandığı ‘TİM Export Talks’ online paneller serisinin ikincisi, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye Cumhuriyeti Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli’nin katılımıyla ‘Covid-19 sonrası Hollanda’da ihracatçılar için hangi fırsatlar var?’ başlığı ile TİM’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleştirildi. Panelde; Covid-19 sürecinde Hollanda’da alınan tedbirler, ülke ekonomisinin salgın sonrasındaki durumu, iki ülkenin dış ticaretindeki gelişmeler ve gelecek döneme dair fırsatlar değerlendirildi.

Gülle: “Türkiye’nin önemli bir ticari partneri”
Hollanda ile çoğu Avrupa ülkesinden önce ticari ve diplomatik ilişkilerin başladığı ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, ülkenin Türkiye’nin önemli bir ticari partneri olduğunu söyledi. Hollanda ile 2009 yılında 6,8 milyar dolar olan ikili ticaretin 2019’da 12,7 milyar dolara ulaştığını kaydeden Gülle, “Aynı dönemde Hollanda’ya ihracatımız da, 2,1 milyar dolardan 5,4 milyar dolar seviyesine ulaşarak, oldukça kısa bir sürede yüzde 155’lik bir artış gösterdi. Her ne kadar son 10 yılda ikili ticarette yüzde 100’e yakın bir artış yakalanmış olsa da, Türkiye’nin Hollanda’nın ithalatından aldığı pay halen yüzde 1’in altında” diye konuştu.

“İhracatçılar için önemli bir potansiyele sahip”
Ülkenin ihracatçılar için önemli bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Gülle, şunları söyledi: “Hollanda’nın 2019’da en çok ithal ettiği ilk 50 üründe Türkiye’nin ithalattaki payı yalnızca yüzde 0,4 olarak gerçekleşti. Ülkedeki pazar payımızı artırmak için öncelikle Hollanda’nın ithalatında en önemli yeri tutan ilk 50 üründe alan kazanmamız gerekiyor. Ülkeye ihracatımızda, özellikle otomotiv, hazır giyim ve kimyevi maddeler sektörlerimiz öne çıkıyor. 2019 yılında bu üç sektörün ihracatı, Hollanda’ya toplam ihracatımızın yüzde 62’sini oluşturdu. Yaptığımız analizler çerçevesinde; otomotiv, çelik, hububat ve yaş meyve sebze sektörlerindeki birçok üründe ise, ülkemizin rekabet gücü yüksek olmasına rağmen Hollanda pazarında yeteri kadar pay alamadığımızı gördük. Bu ürünler arasında; buğday unu, otomobiller, sodyum karbonat, ayçiçek yağı, domates ve plastik kaplar bulunuyor.”

“İhracatın kapısını hep açık tutmaya çalışıyoruz”
Türkiye’nin Covid-19 salgını sonrasında yeni bir düzenin merkezinde olma şansını yakalayacağını öne süren TİM Başkanı Gülle, “İhracatın kapısını hep açık tutmaya çalışıyoruz. İhracatçılarımızı dinliyor ve onlara her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Sanal ticareti ve e-ticareti geliştirme konusunda çalışmalarımızın sonuna geldik. Önümüzdeki hafta, tüm sektörlerimizin olduğu ticaret portalının açılışını yapacağız. Bu süreç geçecek; haziran ayı itibariyle normalleşmeye girilecek. Bugüne kadar ihracatta birinci kriter fiyat oldu. Bundan sonra; sağlıklı ürün üreten, güvenilir, sözünü tutan ve tedarik zincirinde sorumluluklarını yerine getiren ülkelerin ihracatta daha çok tercih edileceğine inanıyoruz. 2019 yılını Cumhuriyet tarihi rekorunu kırarak geride bırakan ihracatımız için nice yeni fırsatlar olacak” şeklinde konuştu.

Dişli: “Hollanda ekonomisi en iyi durumdayken krize yakalandı”
Hollanda’ya pandeminin İtalya’dan sıçradığını ifade eden Türkiye Cumhuriyeti Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli ise, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hollanda halkının tedbirlere uyum göstermesiyle çabuk sonuç alındı. Dün akşam Başbakan, okulların ve kreşleri açılması gibi bazı açılımları açıkladı. Kademeli olarak sosyal mesafeyi koruma şartıyla özellikle HORECA sektöründe sosyal hayatın başlaması için çalışmalar yapılıyor.”
Hollanda ekonomisinin en iyi durumdayken krize yakalandığı belirten Dişli, “Hollanda, üretim ülkesinden daha çok bir ticaret ülkesi. Ülkelerden mal alıp satan bir ülke. Bu anlamda bir yavaşlama söz konusu olacak. Ancak, sanayi üretimindeki daralma yüzde 1-1,5 seviyesinde. Hizmet ve ulaşım sektörleri bu süreçten çok etkilendi. Bu nedenle hem Hollanda, hem de Avrupa Merkez Bankası çok büyük destekler açıkladı. Pandeminin etkisiyle ülkenin ekonomisinde yüzde 1,5-7, ihracatın da yüzde 1-8 arasında bir daralma bekleniyor. Ancak, bizim gibi Hollanda da değişikliklere çok çabuk ayak uyduruyor. Ülkeye ihracatımız tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 2,5 artarken; ithalatımız ise yüzde 1,2 azaldı. Hollanda’da dış ticaret fazlası veriyoruz. Avrupa’da bu süreci en hızlı atlatacak ülke olacak Hollanda’ya biz de ihracatımızı artıracağız. Mayıs sonu, haziran başı inşallah ikili ticarette eski seviyelere ulaşacağız. Türkiye’nin avantajlı olduğu; gıda, tekstil, otomotiv, kimya ve yazılım sektörlerin etkisiyle ihracatımızı hızlıca eski seviyesine getireceğimizi düşünüyoruz. Ülkede Türk ürünlerinin algısı güçlü. Hollanda’da dijital ekonomi, oyuncak sektörü ile havuz, mutfak araç gereçleri, ofis ve yapı malzemeleri gibi ürünlerde ihracatçılar için büyük fırsatlar var. Hollanda’da Türk ürünlerinin algısını daha da güçlendirmek için; inovatif, çevreci, yenilikçi ve döngüsel ekonomiye uygun ürünlere geçmemiz gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ