Makine Haber

TİM, Covid-19 sonrası AB’deki fırsatları masaya yatırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Covid-19 süreci ve sonrasında ticaretin yönünü çizmek hedefiyle büyükelçilerle gerçekleştirdiği ‘TİM Export Talks’ online panellerine devam ediyor. Dördüncüsü düzenlenen panelin konuğu AB Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay oldu.

TİM, Covid-19 sonrası AB’deki fırsatları masaya yatırdı

‘TİM Export Talks’ online paneller serisinin dördüncüsü, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanı İsmail Gülle ve AB Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay’ın katılımıyla ‘Covid-19 sonrası AB’de ihracatçılar için hangi fırsatlar var?’ başlığı ile TİM’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleştirildi. Panelde; Covid-19 sürecinde AB’de alınan tedbirler, AB ekonomisinin salgın sonrasındaki durumu, AB ile Türkiye’nin dış ticaretindeki gelişmeler ve gelecek döneme dair fırsatlar değerlendirildi.

Gülle: “Avrupa’nın en kritik önemdeki tedarikçisi olduğumuzu gösterdik”
Türkiye’nin virüsle mücadelesinde AB ülkelerinden İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve Fransa’ya yardım elini uzatarak gerçekleştirdiği tıbbi malzeme desteği ile Avrupa’nın en kritik önemdeki tedarikçisi olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri, küresel virüs salgınına karşı birlikte sınav veriyorlar. Karşılıklı olarak; yatırımlar, üretim, ticaret ve finans konularında daha derin iş birliğini sağlayacak yeni bir yol haritası kaçınılmazdır. Türkiye’nin AB’ye ihracatında atak yapma imkânı var; ama oynama alanı dar. Bu nedenle, pandemi sonrası normalleşme döneminde Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği Anlaşması’nın revizyonu ve kapsamının genişletilmesine yönelik çalışmalara hızla başlanması gerekiyor. Bu konu, küresel virüs salgınının ortaya koyduğu temel gerçeklerin ışığında artık AB tarafı için de elzemdir” dedi.

Bozay: “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gündemimizde olacak”
Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ise, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir zaruret olduğu görüşünde olduğunu hatırlatarak, “Avrupa Birliği’nde iş dünyası son raporunda; Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Türkiye’nin AB muktesabatına uyumun sağlanması ve tedarik zincirinde yer alması gerektiğine vurgu yaptı. Karşı tarafta da bu talep var. Temmuz ayında AB’de Almanya’nın Dönem Başkanlığı başlayacak. Arkasından Portekiz ve Slovakya’nın. Önümüzdeki dönemde, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize muâfiyeti konuları gündemimizde olacak. Bizim bu süreçte sürekli bu konuyu işlememiz gerekiyor. Bunun için AB’deki işadamlarıyla temasımızı artırmalıyız. TİM’in temaslarının bu açıdan son derece önemli olduğunu düşünüyorum. AB için ticarette bundan sonraki en önemli başlıklar; Yeşil Mutabakat, tedarik zinciri oluşturma ve inovasyon olacak. AB, Çin ile ABD arasında inovasyon konusunda geri kalmışlığı nedeniyle yaşadığı sıkışıklıkta kendine yer açmaya çalışacak” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ