Makine Haber

TİAD, Altın Pergel Yarışması’nın startını verdi

TİAD, geleceğin yeteneklerini sanayiye kazandırmak ve inovatif fikirlerin ortaya çıkmasını teşvik etmek amacıyla geleneksel hale getirdiği Altın Pergel Yarışması’nın startını verdi. Meslek liseleri ile üniversitelerin mühendislik fakültesi öğrencilerinin katılımına açık alan yarışmanın bu yılki konusu 3D yazıcılar olarak belirlendi.

TİAD, Altın Pergel Yarışması’nın startını verdi

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), özgün tasarım ve ürünlerin gelişmesini sağlamak için bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı Altın Pergel Yarışması’nın startını verdi. Meslek liseleri ile üniversitelerin mühendislik fakültesi öğrencilerinin katılımına açık alan ve iki kategoride düzenlenecek olan yarışmanın bu yılki konusu ise 3D yazıcılar olarak belirlendi. Meslek liselerinin 3D polimer yazıcı, mühendislik fakültesi öğrencilerinin de 3D karbon-fiber yazıcı tasarımlarıyla katılacağı yarışma; eğitim, tasarım, üretim ve değerlendirme bölümlerini kapsayan yedi aylık bir süreci kapsayacak.

Ödüller, MAKTEK Avrasya’da sahiplerine verilecek
Birinci aşamada, öğrenci ve öğretmenler gruplarını oluşturup, belirlenen kriterlere göre teorik tasarımlarını yapacaklar. Hazırlanan teorik çalışmalar, alanında uzman olan jüri üyeleri tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve her kategori özelinde bir üst aşamaya geçmesi için 10’ar okul belirlenecek. Söz konusu aşamada, okullara tasarımlarını yapabilmeleri için iş istasyonu ve 3D tasarım programı verilecek ve programın eğitimlerini almaları sağlanacak. Tasarımların son hali tekrar jüri değerlendirmesine tabi tutulacak ve her okul 26-27 Eylül tarihleri arasında aynı zamanda sunumlarını yapıp, jürinin sorularını cevaplayacak. Her kategoride dereceye giren okul ve ekiplere ödülleri, İstanbul’da düzenlenen MAKTEK Avrasya Fuarı’nda takdim edilecek. 28 Eylül’de düzenlenecek ödül töreninde, eğitim bursu başta olmak üzere birçok hediye sahiplerini bulacak.

Varlık: “Sivil toplum kuruluşu-okul-sanayi iş birliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz”


İmalat sanayisinde ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgahlarında ihtiyacın ancak yüzde 15’lik kısmının yerli makinelerle karşılandığını vurgulayan TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, “Sosyal sorumluluk projesi olan Altın Pergel Yarışması ile, sivil toplum kuruluşu-okul-sanayi iş birliğini ve bağlantısını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu bağın oluşturulması son derece önemli” diye konuştu.
Gelişmiş ülkeleri yakalamak için; Endüstri 4.0 uygulamaları açısından katma değeri yüksek, özgün ürün tasarımlarının yapılması ve üretilmesi gerektiğini ifade eden Varlık, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnovatif ürünlerin tasarlanmasını sağlamak ve üretimine öncülük etmek bu yarışmanın en önemli amaçlarını oluşturuyor. Dolayısıyla, sanayi üretiminde geleceğin teknolojisi olarak görülen eklemeli imalat alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz. Yetenekli gençlerin çalışmalarını sergilemelerine ve sanayi üretiminin dinamizmini anlamalarına yardımcı olan Altın Pergel Yarışması, yerel mühendislik ve teknoloji geliştirme firmalarıyla bağlantı kurmalarını da sağlıyor. Bu yarışmayı hayata geçirerek; hem 2023 için belirlenen ihracat hedefini yakalamak üzere ülkemize destek veriyor, hem de Türkiye’nin ithalata bağımlı olduğu yüksek teknolojili üretim araçlarının ve ihtiyaç duyulan tamamlayıcı ekipmanlarının ülkemizde üretilmesi için tasarım alt yapısı sağlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ