Makine Haber

Tezmaksan’ın robot ve otomasyona yönelik yeni şirketi faaliyete geçti

Tezmaksan, robot ve otomasyona yönelik yatırımlarının kapsamını yeni kurduğu şirket ile genişletti. 2 milyon Euro yatırım sermayesi ile kurulan Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon Şirketi, Hadımköy’de yer alan 3 bin metrekarelik binada faaliyetlerine başladı.

Tezmaksan’ın robot ve otomasyona yönelik yeni şirketi faaliyete geçti

Son dönemde geliştirdiği yerli ve milli robotlu otomasyon sistemi Cubebox, robot kontrol ünitesi Robocam ve üretimi uzaktan izleme ve verimlilik raporlama yazılımı Kapasitematik ile dikkatleri üzerine çeken Tezmaksan, söz konusu alandaki yatırımlarına hız verdi. Şirket, robot, otomasyon ve dijital çözümlere yönelik hizmetlerini Hadımköy’de açtığı 3 bin metrekarelik yeni binasına taşırken; söz konusu alandaki çalışmalarını Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon Şirketi altında topladı.

Aydoğdu: “Önümüzdeki dört ayın çalışma takvimini doldurduk”


Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rekabet gücü yüksek bir Türkiye hepimizin ortak düşü ve bunun gerçekleşmesi için dün olduğu gibi bugün de üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Robot, otomasyon ve dijitalleşmede lider ülkelerin devri başladı ve Türkiye’nin teknoloji partneri olarak, ülkemizin güçlü bir şekilde bu yeni dönemde yer almasını istiyoruz. Sanayicimiz de bunu istiyor. Sonuçta bu artık bir tercih değil mecburiyet. Yatırım yapmanın zorlaştığı bir dönemden geçmemize rağmen, robotlu otomasyon çözümlerimize gösterilen talepte dört katlık bir artış oldu. Tezmaksan Makine’nin robot otomasyon bölümünde yaşanan bu talep artışı karşısında, çok daha büyük bir üretim alanına ihtiyaç doğdu. Robot ve otomasyona yönelik bütün çalışmalarımızı Türkiye’ye ve imalat sanayisine daha fazla destek olmak adına Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon Şirketi altında topladık. Hadımköy’deki 3 bin metrekarelik yeni binasında Ar-Ge ve üretim faaliyetlerine devam eden şirketimiz, aldığı yoğun siparişlerle önümüzdeki dört ayın çalışma takvimini doldurdu. Türkiye sanayisinde başlayan robot, otomasyon ve dijitalizasyon temelli dönüşüme; ürün, hizmet ve çözümlerimizle destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Konya ve Sivas’a birer üretim tesisi açmayı hedefliyoruz”
2 milyon Euro yatırım sermayesi ile kurulan şirketin beş yıllık stratejisi içinde, Konya ve Sivas’a birer üretim tesisi açmak olduğunu da aktaran Aydoğdu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gelişkin bir sanayiye sahip olan ve bölgelerine ciddi katkı sağlayan Sivas ve Konya’ya üretimi taşıyarak, yatırım miktarını 10 milyon Euro’ya çıkarmayı planlıyoruz. Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon Şirketi’nin globalde de olmasını istiyoruz. Ülke olarak hepimizi gururlandıracak bu güzel gelişmeler için bir miktar daha beklememiz gerekecek.”
Şirketin faaliyet alanı içinde ürün ve sistem üretimi, kurulumu, Ar-Ge çalışmaları, danışmanlık ve özel çözümlerin bulunduğunu aktaran Aydoğdu, “Robotun kendisini üretme konusunda maalesef ülkemiz halen kendisine yeter seviyede değil. Ancak, katma değer robotun kendisi olmaktan çıkmış; mühendislik eklenerek anahtar teslimi proje yapmaya geçmiştir. Şirket olarak bu konuda oldukça başarılıyız. Fabrikaları çağın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde; robot, otomasyon ve dijital alt yapı sistem ve çözümleri ile yeniden yaratıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ