Makine Haber

Tezmaksan, online servis ve bakım hizmetini ücretsiz olarak tüm sanayicilere sunacak

Robotlu otomasyon sistemleri, üretim takip yazılımları ve fabrikaların dijital bir alt yapıya kavuşmasına yönelik projeleri ile Türkiye’nin Endüstri 4.0 çalışmalarına katkı sunan Tezmaksan, müşterilerine yıllardır ücretsiz verdiği bakım ve servis hizmetini Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de üretim yapan tüm sanayicilere sunacak.

Tezmaksan, online servis ve bakım hizmetini ücretsiz olarak tüm sanayicilere sunacak

Türkiye talaşlı imalat sanayiine CNC satış, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve eğitim konularında hizmet veren Tezmaksan, online servis ve bakım hizmetini Covid-19 salgını nedeniyle ücretsiz olarak sanayinin hizmetine sundu.
Çalışanlarının yüzde 90’ının mühendislerden oluştuğunu ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Güçlü bir teknolojik alt yapıya ve servis olarak güçlü bir mühendislik birikimine sahibiz. Covid-19 süreci ile biz de, evden çalışma sistemine en hızlı geçen şirketlerden biri olduk. Bunda, hâlihazırdaki teknolojik alt yapımıza yıllardır yaptığımız yatırımın etkisi büyük oldu. Şirketimizde bazı faaliyet alanlarımızdaki çalışmaları durdurarak; sürecin ülkemiz için nasıl daha az hasarla geçebileceğine baktık ve neler yapabileceğimize odaklandık. Beklenmeyen anda gelen salgının bizi evden çalışmaya itmesi ile anladık ki; müşteri taleplerine yatırım yapmak bugünler için bir hazırlıkmış. Servis verdiğimiz müşterilerimiz, Türkiye’nin en önemli ve 7/24 üretim yapan firmaları. Bu yüzden; anlık servis vermek, ihtiyaçlarını uzaktan gidermek ve üretim hatlarının durmaması için yapılması gerekenleri hızlıca ortaya çıkarttık. Şimdi evlere kapanmış bir dünyada, bu olanaklarımız bize uzaktan hizmet sunma imkânını kolayca veriyor. Ülkemizde talaşlı imalat yapan herkese ücretsiz online servis vererek, üretimin devam etmesi konusunda elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu günleri dayanışma içerisinde ve en az hasarla geçireceğimize inanıyoruz. Online bakım hizmetine ihtiyaç duyan fabrikalar ve üretim tesisleri, Tezmaksan’ın web sayfası üzerinden form doldurarak ilgili birimlere ulaşabiliyorlar” dedi.

“Destek paketlerini ve kredi yapılandırmalarını olumlu buluyorum”
Koronavirüs salgınının sektörler üzerinde yarattığı ekonomik yıkımı azaltmak için çıkarılan destek paketlerini ve kredi yapılandırmalarını olumlu bulduğunu aktaran Aydoğdu, şöyle konuştu: “Ancak, uzun vadede firmalarımızın ders çıkarıp yeni dünya düzenine hızlıca uyum sağlamaları gerekiyor. Tezmaksan, 7 yıl önce aldığı kararla diğer bütün iş alanlarına devam etmekle birlikte; ‘teknoloji üreten bir şirket’ olma hedefiyle Ar-Ge yatırımlarını attırdı. Akıllı fabrikalar için dizayn edilen robotlu otomasyon sistemi Cubebox, uzaktan CNC üretim takip yazılımı Kapasitematik, robotlu makine kontrol ünite yazılımı Robocam, Tezmaksan imzasını taşıyor. Akıllı gözlüklerle sahayı anlık izleyebilen ve genel merkezden ihtiyacı olan kullanım kılavuzlarını gözlük camına yansıtan ürün yatırımlarımız var. Covid-19 salgını, üretimin uzaktan yapılmasına yardımcı olan bütün bu uygulamaların ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye’de üretimin şu anda devam edebilmesi için insanların iş yerlerine ve fabrikalara gitmeleri gerekiyor. Oysa; Almanya, Kore ve Japonya’daki ölüm oranlarının azlığı, sadece sağlık sisteminin iyi olması ya da alınan kararlarla alakalı değil. Bahsi geçen ülkeler, robotlu üretim, otomasyon ve uzaktan takip sistemleri alanındaki yatırımlarıyla dikkat çekiyorlar. Kriz anlarında insanı koruyan ama üretimin de devamını sağlayan sistem ve modele sahip olmanız, yaşadığınız trajedinin boyutunu minimize edebiliyor. Bu üç ülkede de bunu gördük.”

“Covid-19, robot ve otomasyon sistemlerine geçişi hızlandıracak”


Covid-19 salgını ile bütün sektörlerde teknoloji kullanımına yönelik çok daha güçlü çıkışlar yaşanacağını dile getiren Hakan Aydoğdu, üretim modellerindeki otomasyonla birlikte, birçok yeni mesleğin hızla insanların hayatlarına gireceğini vurguladı. 10 yıl sonra beklenen kimi yeniliklerin süresinin 7 yıl erkene çekildiğine de dikkat çeken Aydoğdu, “Oxford Economics’in araştırmasına göre, imalat sektöründe hızla yükselen robot kullanımı, sadece Çin’de 14 milyon insanın işsiz kalmasına neden olacak. 2000 tarihinden bu yana; ABD, Avrupa ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1,7 milyon insan, robot kullanımının artmasından ötürü işlerini kaybetti. Covid-19, robot ve otomasyona geçişi hızlandıracak. Kimi araştırmalara göre, dünya genelinde 200 milyon insan bu süreç sonunda işsiz kalacak. Ama bu değişim; aynı zamanda yeni iş kollarının ortaya çıkmasına da neden olacak. Robot kullanabilen, programlayan, yazılım çözümleri geliştiren, otomasyon sistemleri geliştiren, uygulayan, hayata geçiren, dijital alt yapıları oluşturan ve bu konuda uzmanlaşan başka bir iş gücüne ihtiyaç olacak. Şimdi, üretim alt yapılarındaki dönüşüme paralel ama sistemli bir biçimde insan gücümüzü bu becerilere kavuşturabiliriz; üniversitelerden ve meslek liselerinden mezun olacakları bu bilgilerle donatabiliriz. Covid-19, birtakım süreçleri hızlandırmış olabilir; ama henüz geç değil. Hem üretim alt yapımızı, hem de insan kalitemizi buna göre hızlı ve sistemli bir program ile dönüştürebiliriz. Yapacağımız en büyük hata bunu görmezden gelmek olur” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ