Makine Haber

Tezmaksan Akademi’nin mart-aralık döneminde düzenlediği eğitimlere 2 bin 809 kişi katıldı

Covid-19 salgınının ekonomide yarattığı yavaşlama iş bulmayı iyice zorlaştırırken; sanayide kariyer hedefleyenler robotlu otomasyon eğitimlerine ağırlık verdiler. Mart-aralık döneminde 67 farklı başlıkta eğitim düzenleyen Tezmaksan Akademi’nin eğitimlerine 2 bin 809 kişi katıldı.

Tezmaksan Akademi’nin mart-aralık döneminde düzenlediği eğitimlere 2 bin 809 kişi katıldı

Tezmaksan tarafından kurulan ve talaşlı imalat sanayisine yönelik ücretsiz eğitimleriyle ön plana çıkan Tezmaksan Akademi, 2020 yılında da sürdürülebilir bir şekilde çalışmalarına devam etti. Kuruluşunun beşinci yılını kutlayan akademi, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 67 farklı konuda webinar düzenledi, eğitimlerine toplam 2 bin 809 kişi katıldı.
CNC işleme merkezi, torna merkezi, robot ve robot programlama, makine, modern kesici takım teknolojisi, alarm kodu kodlama, kontrol ünitesi kullanımı ve kodlama ana ve alt başlıklarında verilen eğitimlere katılım gösterenlerin yüzde 66’sı lisans mezunu oldu. Eğitimlere katılanlar arasında düzenlenen ankete göre, üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 25’i gelecekteki kariyer planlarına uygun alt yapı oluşturmak için eğitimleri aldıklarını açıklarken; yüzde 41,5’i ise mesleki becerilerini çeşitlendirmek için eğitimlerden yararlandığını söyledi. Eğitimlere katılanların yüzde 69’u; pandemi ile birlikte robot teknolojisinin imalat sanayisinde kullanımının artacağına inanıyor ve imalat sanayinde aranan mesleki becerilerin değişeceğini düşünüyor.

Robotlu otomasyon eğitimlerine daha çok mühendisler ile üniversite öğrencileri katıldı
Tezmaksan Akademi tarafından yapılan araştırmaya göre, robotlu otomasyon eğitimlerine daha çok mühendisler ile üniversite öğrencileri katıldı. Kariyer planlarını yaparken geleceği öngörmeye çalışan üniversite öğrencileri, becerilerine robotlu otomasyon eğitimini de eklemek isterken; mühendis olanlar da kariyerlerinde kendilerini daha ileriye taşıyacağını düşünmeleri sebebiyle robotlu otomasyon eğitimlerini fırsat olarak görüyor. Tezmaksan Akademi’nin robotlu otomasyon eğitimlerine başvuru yapanların yüzde 44’ünü mühendisler oluştururken; yüzde 32’sini öğrenciler oluşturdu.
Eğitim almak isteyenlerin yüzde 7’sini oluşturan firma sahipleri de, işlerini genişletmek ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek adına Tezmaksan’ın eğitimlerini yakından takip ediyor. Robot ve otomasyon eğitimlerine katılım sağlayanların sadece yüzde 3’ünü Ar-Ge sorumluları oluştururken; hâlihazırda CAM sorumlusu, bakım sorumlusu, üretim şefi, makine alan şefi, kalıphane şefi ve operatör görevlerinde bulunanlar da, yeni beceriler edinmek için webinarları takip ettiler.

Katılımcılara iş süreçlerinde önlerine en çok çıkan mesleki becerileri de soruldu
Akademi yaptığı araştırmada, katılımcılara iş süreçlerinde önlerine en çok çıkan mesleki becerileri de sordu. Buna göre; eğitimlere katılanların yüzde 40’ı çalıştıkları alanlarda öne çıkan mesleki becerinin robot yazılımı ve dil bilgisi olduğunu kaydetti ve katılımcıların yüzde 60’ı bu konuda kendini eksik gördüğünü söyledi. Aldıkları eğitimlerin aldıkları ya da alacakları ücrete pozitif katkı yapacağını inananların oranı ise yüzde 75. Araştırma sırasında çalışanlara aldıkları maaş da soruldu. Yüzde 30’u 2500-3500 TL bandında maaş aldığını söylerken; yüzde 36’sı ise 4.500-5.500 TL bandında maaş aldığını ifade etti.

Aydoğdu: “Mart ayından bu yana 67 webinar düzenledik”


Bir sosyal sorumluluk projesi olarak beş yıldır ücretsiz eğitim programları ile sektöre istihdam desteği sağlayan Tezmaksan Akademi’nin pandemi ile geçen son bir yılını değerlendiren Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “İstanbul, Ankara ve İzmir’deki şubelerimizde verdiğimiz eğitimi, üniversite ve liselerle iş birliklerimiz kapsamında uyguladığımız müfredatı pandemi ile birlikte dijitale taşıdık. Mart ayından bu yana 67 webinar düzenledik. Pandemi, eğitim alma gerekçelerini değiştirirken; robot, otomasyon ve kodlama tabanlı eğitimlere ilgiyi artırdı. Çünkü, sanayide robotlu otomasyon kullanımı pandemi ile birlikte arttı ve bu durum da aranan mesleki becerileri değiştirdi. Sürdürülebilir insan kaynağı için çalışmalarımıza her koşulda devam etmeyi sürdüreceğiz. Buradaki amacımız; ülkemize ve insanımıza karşı sosyal fayda sağlamak” dedi.

“Eğitim programlarımızı 2021 yılında da aralıksız sürdüreceğiz”
İşletme verimliliğinin olmazsa olmazlarını; sermaye, teknolojik gelişmeler ve kalifiye insan kaynağı olarak açıklayan Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Tezmaksan Akademi olarak ana amacımız; sektörel olarak kalifiye personel yetiştirilmesine yardımcı olmak. ‘Kariyer bizimle başlar’ mottosuyla çıktığımız bu yolda, tüm teknolojik gelişmeleri arkamıza alarak akademi çatısı altındaki tüm bireylere farklı disiplinler altında eğitimler veriyoruz. Meslek lisesi öğrencilerine, meslek yüksekokulunda ilgili bölümlerde okuyanlara ve mühendislik fakültesinde eğitim gören gençlere ücretsiz CNC eğitimleri düzenleyerek, eğitimli insan kaynağı oluşturacağımıza ve ülkemizi sanayide bir üst kulvara taşıyacağımıza inanıyoruz. Ayıca, firmamızın düzenlediği eğitim faaliyetleri ile iş birliği içerisinde bulunduğu firmalar adına sanayi sektöründe köprü oluşturmak da diğer bir görevimiz. Bu nedenle, eğitim programlarımızı 2021 yılında da aralıksız sürdüreceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ