Makine Haber

Teksan, yerli motorlu jeneratörlerini üç kıtaya ihraç ediyor

Türkiye’nin en yüksek jeneratör üretim kapasitesine sahip fabrikalarında son teknoloji ile ürettiği ürünlerini 130’dan fazla ülkeye ihraç eden Teksan, yerli üretim jeneratörlerini Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına ihraç ederek önemli bir başarıya imza attı.

Teksan, yerli motorlu jeneratörlerini üç kıtaya ihraç ediyor

Yerli üretimi benimseyen Teksan, inovatif ürünlerden oluşan ihracatı ile Türkiye’nin bayrağını 130’dan fazla ülkede dalgalandırıyor. Yeni pazarlara açılma konusunda yoğun çalışmalar yürüten ve üretiminin yüzde 65’ini ihraç eden şirket, ihracatın en hızlı büyüyen firmaları arasında yer alıyor. Şirket, global büyüme hedefleri doğrultusunda ilkini İngiltere’de açtığı yurt dışı ofisleri ile yakın gelecekte ihracatta çarpan etkisi yakalamayı da hedefliyor.
Jeneratör sektöründe en büyük ithal kalemini motor oluşturuyor. Teksan, yerli üretim Yavuz Motor’un yanı sıra; Ford Otosan ile birlikte jeneratörde kullanmak üzere geliştirdiği Ecotorq motoru ile 75-550 kVA güç aralığındaki yerli motorlu jeneratör setleri ile dışa bağımlılığı azaltma noktasında önemli bir misyon üstleniyor.

Tuncer: “Dünya genelinde yaygın bir bayii ağımız var”


Türkiye ekonomisine katma değer sağlamanın ve istihdamı artırmanın en büyük amaçlarından biri olduğunu belirten Teksan Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer, “Ülkemizde ürettiğimiz ürünlerimizi yurt dışı pazarlara sunarak; hem ülkemizin tanıtımını yapıyor, hem de Türkiye ekonomisinin çarklarının dönmesine katkı sağlıyoruz. Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Kuzey ve Orta Afrika gibi yakın pazarların yanında, Güney Amerika ve Asya ülkelerine gerçekleştirdiğimiz satışlarla ihracat pazarlarımızı çeşitlendiriyoruz. Dünya genelinde yaygın bir bayii ağımız var. Bunun yanında, Turquality Destek Programı kapsamında ilkini İngiltere’nin Birmingham şehrinde açtığımız yurt dışı ofislerimizle küresel pazardan aldığımız payı artırmak niyetindeyiz. Önümüzdeki dönemde yeni ofislerimizle ihracat atağımızı katlayacağız.”

“Her zaman yerli üretime öncelik veren bir firmayız”
Covid 19 salgını ile birlikte ülkeler bazında yaşanan içe kapanmanın yerli üretimin önemini teyit ettiğini söyleyen Tuncer, şöyle konuştu: “Her zaman yerli üretime öncelik veren bir firmayız. Sektör olarak ithalatımızın en büyük kalemini motor oluşturuyor. Teksan olarak yerli motor yapan firmalarımızı destekliyor ve gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle dışa bağımlılığı azaltma noktasında önemli adımlar atıyoruz. Bu ürünlerimizi Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına ihraç ederek, 2019 yılına göre bu alanda yüzde 30’un üzerinde bir artış yakaladık. Yerli jeneratörlerimiz Türkiye pazarının yanı sıra yurt dışında da büyük ilgi ile karşılandı. Önümüzdeki süreçte pandeminin etkisinin azalması ve normalleşmenin gerçekleşmesi ile birlikte, bu alanda çok daha büyük ihracat rakamlarına ulaşabileceğimizi düşünüyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ