Makine Haber

Teksan, ‘Ar-Ge 250’de yer alan sektöründeki ilk ve tek şirket oldu

Turkishtime Dergisi’nin geleneksel araştırması ‘Ar-Ge 250’ listesinde yer alan Teksan, 2019 yılında yaklaşık 6,4 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi. Söz konusu listenin 219. sırasında yer alan Teksan, kesintisiz güç sektöründe ilk 250 arasına girmeyi başaran ilk ve tek şirket oldu.

Teksan, ‘Ar-Ge 250’de yer alan sektöründeki ilk ve tek şirket oldu

Türkiye’nin ilk hibrit jeneratörü, yerli kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri gibi pek çok başarılı projeyi hayata geçiren Teksan, Turkishtime Dergisi’nin ‘Ar-Ge 250’ listesine kesintisiz güç sektöründen girmeyi başaran ilk ve tek kuruluş oldu. 2019 yılında 6,4 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması yapan şirket, ilk 250 içinde 219. sırada yer aldı.

Tuncer: “Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firmalardan biriyiz”


Ar-Ge, inovasyon ve teknolojinin şirket kültürlerinin ayrılmaz birer parçası olduğunu ifade eden Teksan Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer, “Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firmalardan biriyiz ve bununla gurur duyuyoruz. Yeni fikirler geliştirme konusunda oldukça yetenekli bir Ar-Ge ekibine sahibiz. Katma değer yaratacak fikirlerin projelendirildiği Ar-Ge merkezimizde, kendi markamızın yanı sıra Ar-Ge birikimimizden yararlanmak isteyen başka firmalar için de mühendislik hizmeti veriyoruz. Firmamızın üç adet tamamlanmış, üç adet de devam eden TÜBİTAK Projesi bulunuyor. Bu kapsamda tamamladığımız tüm projeleri ticarileştirip ihraç edilir hale getirdik. Çalışmaları devam eden projelerimiz de sadece proje olarak kalmayacak; ticari bir ürüne dönüşüp ülke ekonomimize katkı sağlayacak” dedi.
Ana ürün kalemlerinin yerli ikamesinin sağlanması amacıyla da çalışmalar yürüttüklerini açıklayan Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ar-Ge merkezimizin kurulduğu 2017 yılından itibaren yurt içi motor tedarikimiz her yıl hızla artıyor. Teksan Ar-Ge ekibimizin Ford Otosan Ar-Ge ekibi ile geliştirdiği yerli motorlu Ford Ecotorq serisi jeneratörlerimiz bu yönde önemli bir adım. Söz konusu jeneratörlerimizi ihraç etmeye başlamanın gururunu da yaşıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ