Makine Haber

Sürdürülebilir üretim için fark yaratan çözümler

Pazara sunduğu ürünlerin yanı sıra, bu ürünler için gerekli olan uzmanlık ve yüksek standartları da dünya çapında çevreyi koruma adına bir katma değer olarak sunan SICK, müşterileri ile yakın bir şekilde çalışıyor. Şirketin bu çalışmalarının ürünü olan sayısız küçük fikir ve gelişmeler, sektörde fark yaratan uygulamalara çözümler üretiyor.

Sürdürülebilir üretim için fark yaratan çözümler

SICK Türkiye

SICK, pazara sunduğu ürünlerin yanı sıra, bu ürünler için gerekli olan uzmanlık ve yüksek standartları da dünya çapında çevreyi koruma adına bir katma değer olarak sunuyor. Bu anlamda, şirketin müşteri ile yakın çalışmalarının ürünü olan sayısız küçük fikir ve gelişmeler; sektörde fark yaratan uygulamalara çözümler üretiyor. Aşağıdaki yenilikler, sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda üretim prosesinde sensörlerin sağladığı imkânları anlatmaktadır.

Bitişik geçen objelerin sayılması
Ambalajlama proseslerinde daha fazla verimlilik ve daha iyi kalite; gece ve gündüz durmadan devam eden, kontrol edilebilir, sürdürülebilir ve problemsiz üretim sayesinde gerçekleşir. Bu bağlamda SICK DeltaPac; üretimde konveyör bandı üzerinde aralıksız ve birbirine bitişik geçen objelerin sayılmasında mükemmel bir performans gösteriyor. İki makinenin parçaları arasında mekanik tekilleştirmeye ve ambalajlama tamponlarına gerek bulunmamaktadır. Böylelikle DeltaPac sayesinde, ambalajlama prosesleri sırasında yaygın olarak ortaya çıkan; düşen paketlerin yol açtığı çarpışmaların ve ürün blokajlarının, etiketlerin veya pipet aplikatörlerin yanlış yerleştirilmelerinin veya ambalaj gruplarının hatalı yerleştirilmelerinin ve paletlerin üzerindeki miktarlardaki sapmaların da dâhil olduğu pek çok konuya elveda diyebilirsiniz.

Desen uygulama prosesinde malzeme tasarrufu
SICK, PS30 ile paketleme endüstrisinde daha karmaşık ve alışılmadık etiketlere doğru giden trendlere yanıt veren son derece esnek bir çözüm sunuyor. Sınırsız bir tasarım özgürlüğü sunan PS30, sonsuz paletlerde kullanıldığında etkileyici olmakla kalmaz; aynı zamanda ayrı ayrı nesnelerin üzerindeki etiket desenlerini algılarken de olağanüstü sonuçlar verir. Etiketler, bir baskı işareti olmadan güvenli bir şekilde konumlandırılabilir. PS30 ile güvenilir bir desen algılaması sağlamak için önemli ve belirgin görüntü alanları analiz edilir; tüm görüntünün analiz edilmesi gerekmez. Bu da, son derece hızlı bir yanıt süresi ve yüksek hızlarda bile hassas bir konum tanımlama ile sonuçlanır. Dahası, PS30 kullanılırken etiketler için daha az materyal gerekir. Çünkü, baskı işaretini kapatmak için önem teşkil eden materyallerin örtüşmesi artık gerekli değildir. Daha da önemlisi, etiketler üzerinde artık benek kullanılmasına gerek kalmaz.

Teknik inovasyonlar kablo gereksinimlerini yarı yarıya azaltıyor
Hiperface DSL® dijital arayüz ile SICK, frekans konvertör ve motor feedback sistemleri arasında bağlantı kablolarını minimum düzeyde kullanan tamamıyla dijital bir protokol geliştirdi. Bu ‘dijital servo link’ arayüzü; servo sürücü sistemleri için, artık hibrid (analog/dijital) yerine tamamıyla dijital olan ve yeni seçenekler sunuyor. Böylelikle, motor kontrolör iletişim uygulamalarında kablolama için harcanan maliyet ve işgücü yarıya iniyor. Ambalajlama sektörü dikkate alındığına göre, bu inovasyonun büyüklüğü son derece açıktır: Ambalajlama makinelerine kurulan ve her yıl ortalama motor kablo uzunluğu 5 m olan 300 bin servo sürücü sistemi, Hiperface DSL® ile ortalama 1,5 milyon metre kablodan tasarruf ediyor.

Sürücüler için motor feedback sistemleri
Denetlenen elektronik sürücü sistemi ile enerji verimliliğinde daha yüksek seviyelere ulaşılması birbiri ile bağlantılıdır. Günümüzün enerji fiyatları ile elektronik sürücülerin ve etkili motorların kullanımı ile gerçekleştirilecek potansiyel tasarruf, en erken 2 yıl içinde görülebilecektir. Çevre üzerinde etkileri pozitiftir: 2020 yılında AB ülkeleri arasında çok daha verimli elektrikli motorların kullanımı ile 135 milyar kWh ve 63 milyon ton karbondioksit (CO2) tasarrufunun sağlanması beklenmektedir. SICK, özellikle senkron motorlara uygun, adapte edilen motor feedback sistemleri ile bu pozitif gelişmeyi destekleyerek aktif bir rol oynuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ