Makine Haber

Standard Profil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüllendirildi

Dünya çapındaki otomotiv markalarına sızdırmazlık profili üretimi yapan Standard Profil’in Düzce Fabrikası, bu yıl 20. kez düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda ‘Tuz Banyosu Hattının Elektriğe Dönüşümü Projesi’ ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüle lâyık görüldü.

Standard Profil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüllendirildi

Standard Profil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER); ‘Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri’ kategorisinde, Düzce Fabrikası’nda gerçekleştirilen ‘Tuz Banyosu 1 Hattının Elektrikliden Doğalgazlı Sisteme Dönüştürülmesi Projesi’ ile üçüncü oldu.
Dünya çapındaki otomotiv markalarına sızdırmazlık profili üretiminde enerjiyi en verimli şekilde kullanma hedefiyle hareket ettiklerini aktaran firma yetkilileri, “Standard Profil, bu bağlamda 2018’den itibaren ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’nin tüm gerekliliklerine uyarak, müşterilerinin bu konudaki beklentilerini de yerine getirmektedir. 2019’da Düzce Fabrikası’nda hayata geçirilen ‘Tuz Banyosu 1 Hattının Elektrikliden Doğalgazlı Sisteme Dönüştürülmesi Projesi’ ile; öncesinde iki farklı enerji kullanılarak pişirilen sızdırmazlık elemanlarının, sadece doğalgazlı sistem ile ısıtıldıktan sonra sıcak kimyasal içerisinden geçirilerek pişirilme yöntemini kullanarak, prosesin daha verimli hale gelmesi sağlandı. Uygulama projesindeki amaç; elektrik rezistansıyla ısıtılan fırının doğalgaz ile ısıtılabilir hale getirilip, hattın toplam tükettiği enerjiden ve özellikle elektrik enerjisinden tasarruf sağlamaktı. Projenin enerji verimliliği açısından uygun olmasının nedeni ise, mevcut kullanılan sistemin değiştirilmeden diğer hattı da ısıtabilir hale getirilmesi oldu. Bu sayede, doğalgaza dönüşüm esnasında ilave brülör ve kızgın yağ tankı gibi ekipmanlar kullanılmayarak, geri dönüş süreleri minimize edildi. Uygulamadan önce kayıp olan bu enerji, uygulama sonrasında diğer bir hattın ısıtılmasında kullanılmaya başlandı” dediler.
Söz konusu çalışmalar sonucunda, birlikte çalışma standardı ve kalite düşürülmeden enerjinin daha etkin kullanılmasının sağlanacağını kaydeden yetkililer, yıllık 209.976 kWh’lik tasarruf yapılmasının öngörüldüğünü de sözlerine eklediler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ