Makine Haber

Siparişlerde son 10 yılın en kötü dönemini yaşayan makine sektörü, ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmayı talep ediyor

Covid-19 salgını, stratejik öneme sahip olan ve Türk savunma sanayiinin ana tedarikçileri arasında yer alan makine, elektrik ve elektronik sektörlerini olumsuz yönde etkiledi. ‘Mücbir sebep’ kapsamına alınmayan sektörlerin nisan ayı ihracatı yüzde 40 düşerken; siparişler açısından da son 10 yılın en kötü dönemi yaşandı.

Siparişlerde son 10 yılın en kötü dönemini yaşayan makine sektörü, ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmayı talep ediyor

Katma değerli üretim ve ihracat açısından tüm dünya ülkeleri için stratejik bir öneme sahip olan makine, elektrik ve elektronik sektörleri, Covid-19 salgınından Türkiye’de en olumsuz etkilenen sanayi kollarından oldu. Türk savunma sanayiinin ana tedarikçileri olan, olağanüstü hallerde kamu sağlığı ve hijyen açısından da kritik bir önem taşıyan sektörlerin nisan ayında ilk 12 günlük ihracatları, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40 oranında düştü. Söz konusu sektörler, geçen hafta da siparişler açısından son 10 yılın en kötü dönemini yaşadı.
Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun (MAKFED) düzenlediği anket de, yaşanan olumsuz tabloyu ortaya koydu. Ankete göre, makine sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 80’inin işi kötü giderken; yarı kapasitenin altında çalışan firmaların oranı yüzde 44 oldu. Pandemi ile mücadelede; solunum cihazları, yoğun bakım ventilatörü üretimi ile önemi bir kez daha gözler önüne serilen sektörler, ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmayı bekliyor.

Silahtaroğlu: “Oksijen kadar önemli”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu, “Türkiye için makine sektörü, makine sektörü için de ‘mücbir sebep’ oksijen kadar önem taşıyor. Hayatın hemen hemen her alanında kullanılan sektörlerimizin önemi ortadayken, ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmadık” diye konuştu.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na muhtasar ve KDV ertelemesi tebliğine yönelik talepte bulunduklarını belirten Silahtaroğlu, şunları söyledi: “Ekonominin lokomotif sektörleri makine, elektrik ve elektronik olarak, diğer sektörlerle aynı sıkıntılara maruz kalmamıza rağmen ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmadık. Bu durum bizler için haksız rekabet oluşturuyor. Makine ve aksamları imalatı, elektrik ve elektronik malzeme üretimi sektör grupları da ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmalı.”
Alınan ekonomik tedbirleri olumlu karşıladıklarını söyleyen Silahtaroğlu, “Tüm sektörler için likiditeye ihtiyaç duyulan dönemde, finansmana erişim şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ayrıca diğer sektörlerde olduğu gibi, muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin mart, nisan, mayıs ödemelerinin altışar ay ertelenmesi bizim için de önem taşıyor. Çünkü, bizim en büyük varlığımız beşeri sermayemiz. Nitelikli iş gücümüzü kaybetmemek ve ülkemiz istihdamına güçlü katkımızı korumak için varımızı yoğumuzu ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

MAİB de, sektörün ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmasını talep etmişti
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamada da; sektörün taahhütle iş yaptığı,
ihraç edilen makinelerin teslimatlarında ortaya çıkmakta olan gecikmelerin yakın gelecekte ticari anlaşmazlıklara sebep olacağı dile getirilmiş, iptal veya cezai durumlar, teminat mektuplarının yanması veya imalatçının kara listeye alınması gibi durumlarda uluslararası hukuk önünde haklı veya güçlü durumda olunabilmesi için sektörün ‘mücbir sebep’ kapsamına alınması gerektiği belirtilmişti.
Açıklamada, son yedi çeyrektir düşen makine teçhizat yatırımlarının yakın zamanda artmayacağından bahisle, imalatçı firmaların zaten kırılgan halde olan finansal yapılarının hızla takviye edilmesinin gereğine işaret edilmişti. Teşvik mekanizmalarının ithalatı avantajlı kılmayı sürdürmesi neticesinde, ithalatın ilk iki ayda yüzde 16 arttığına işaret eden açıklama; kamu alımları için alınan tedbirlerin bürokrasi tarafından içselleştirilmesinin ve teşvik mekanizmalarında yerli makinaların kullanımının özendirilmesinin aciliyetine de dikkat çekilmişti.

Anket çalışması, sektördeki olumsuz tabloyu net bir şekilde ortaya koydu
MAKFED’in; MAİB ve TOBB Türkiye Makine ve Teçhizatı İmalatı Meclisi ile iş birliği halinde imalat firmalarına yönelik gerçekleştirdiği ‘Makine Sektörüne Koronavirüs Etkileri ve Tedbirleri Değerlendirme Anketi’nin sonuçları, sektördeki imalat faaliyetinin yaşadığı olumsuz tabloyu net bir şekilde ortaya koydu. Üyelerin Mart 2020 dönemi doğrultusunda yanıtladığı ankete göre, sektör şirketlerinin sadece yüzde 20,92’sinin işleri normal seyrinde sürerken; kalan yüzde 79’u için işler yolunda gitmiyor. Firmasını kapatanların oranı yüzde 20 iken; yarı kapasitenin altında çalışan firmaların oranı da yüzde 44 oldu. Bir aylık işi olan firmaların oranı yüzde 38, üç aylık işi olan firmaların oranı da yüzde 40 olarak gerçekleşti. Mart ayında hiç sipariş alamayan firmaların oranı yüzde 35, dış sipariş alamayanların oranı ise yüzde 52 olarak gerçekleşti. Firmaların sadece yüzde 32’si, söz konusu dönemde istihdamını tam olarak koruyabilmeyi başarabildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ