Makine Haber

Signify, 3D yazıcı ile armatür üreterek bir ilke imza attı

Aydınlatmada dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Signify, 3 boyutlu yazıcıyla basılan ve müşterilerine özel olarak hazırlanan profesyonel armatürler ürettiğini açıkladı. Şirket, 3 boyutlu yazıcı ile imal edilen armatürlerin ilk kullanıcısı olan Marks and Spencer’ın ciddi kazanımlar elde ettiğini de duyurdu.

Signify, 3D yazıcı ile armatür üreterek bir ilke imza attı

Aydınlatmada dünyanın lider kuruluşlardan biri olan Signify, Hollanda’da abajur ve teçhizatları (armatür) 3 boyutlu basacak olan tesislerinin yanı sıra; ABD, Hindistan ve Endonezya’da 3 boyutlu baskı fabrikaları kurma planları hakkında açıklamalarda bulundu. Yüzde 100 geri dönüştürülebilir polikarbonat malzeme kullanan şirket, esnek ve sürdürülebilir üretim tarzınını benimsemesi ile birlikte, armatürlerin kişiye özel tasarlanmasına ve her bir müşterinin ihtiyaçlarına göre ayarlanmasına olanak sağlıyor. Üretilen ürünler ömrünü tamamladığında ise, geri dönüştürülerek döngüsel ekonomiye katkıda bulunmasını sağlıyor.
Moda ve gıda perakendecisi Marks and Spencer da (M&S) yaptığı açıklamada, 2020 yılı sonuna kadar İngiltere’de bulunan mağazalarına yerleştireceği 3 boyutlu yazıcı ile hazırlanan binlerce armatürü üretme sürecinin ilk aşamasında olduğunu ifade etti. M&S böylece; Albert Heijn, SAS, Total ve Praxis gibi diğer önemli müşterilerin arasında yerini alıyor.


Signify 3 boyutlu baskı alanındaki yatırımları ile bir yandan müşterilerine daha iyi hizmet sunarken; diğer yandan da hem onların, hem de Signify’ın karbon ayak izini azaltma kararlılığını yansıtıyor. Bu şekilde üretilen tipik bir armatür (elektronik ve optik bileşenler hariç), geleneksel yöntemlerle imal edilen metal bir armatüre nazaran yüzde 47 daha az karbon ayak izine sahip. Söz konusu armatürlerin neredeyse bütün bileşenleri yeniden kullanılabiliyor veya geri dönüştürülebiliyor.

Qiu: “Bir ilki gerçekleştirdik”
Endüstriyel ölçekte 3 boyutlu basılmış armatürler imal eden ilk aydınlatma üreticisi olduklarının altını çizen Signify İnovasyon Başkanı Olivia Qiu, “Böylece, aydınlatma sektörünün ve sürdürülebilir inovasyonun öncüsü konumumuzu pekiştiriyoruz” dedi.
Armatürleri basmanın; daha esnek, hızlı ve çevre dostu bir imalat yöntemi olduğunu ifade eden Qiu, şöyle devam etti: “Böylece, büyük yatırımlara ve uzun ürün geliştirme döngülerine ihtiyaç duymadan; müşteri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayan yeni tasarımlar oluşturabiliyor veya mevcut tasarımları özelleştirebiliyoruz. Müşteriler, fikirlerini birkaç ay değil, birkaç gün içinde hayata geçirebiliyorlar ve baskı daha az enerji sarf ediyorlar.”
3 boyutlu basılmış aydınlatma armatürlerinin, geleneksel olarak üretilmiş metal aydınlatma armatürlerine göre daha düşük karbon ayak izine sahip olduğunun altını çizen Olivia Qiu, sözlerini şöyle noktaladı: “Ağırlıkları daha düşük olduğundan, nakliye kaynaklı karbon emisyonlarını yüzde 35 azaltıyoruz. Üretimi kentsel alanların yakınlarında gerçekleştirerek, ayak izimizi daha da düşürüyoruz. Ve elbette LED aydınlatma, geleneksel aydınlatmaya göre çok daha verimli.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ