Makine Haber

Siemens’in ‘Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ Türkiye’de

Siemens’in dünya genelinde bazı mesleki okullarda hayata geçirdiği ‘Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ ilk kez Türkiye’de de uygulanacak. Dijitalleşen dünyanın nitelikli işgücünün yetiştirilmesini hedefleyen projeyle öğrenciler, sanal ortamda ürün tasarlayıp üretim yapabilecekler.

Siemens’in ‘Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ Türkiye’de

Siemens Türkiye, bugüne kadar hayata geçirdiği eğitim ve teknoloji odaklı projelere bir yenisini daha ekledi. Dijitalleşen dünyanın gerektirdiği bilgi seviyesine sahip, yüksek profilli ve globalde rekabetçi nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sunmak için Siemens’in çeşitli ülkelerdeki mesleki liselerde uyguladığı ‘Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ Türkiye’ye taşındı.
Türkiye’de proje ilk kez pilot okul olarak seçilen ve Ar-Ge merkezi statüsünde bulunan Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde uygulanacak. Bu kapsamda, Siemens Türkiye ihtiyaç duyulan yazılımların kurulumunu yapacak ve eğitimci eğitimlerini sağlayacak. Böylece öğrenciler, sanal ortamda hedefledikleri ürünleri tasarlayabilecekler ve tasarımlarının parça programlarını yapabilecekler. Öğrenciler ayrıca, Sinumerik CNC kontrolcüsünün dijital ikizini kullanarak sanal ortamda parça işleme yapabilecekler ve tezgahı kumanda edebilecekler. Böylece öğrenciler, dijitalleşen dünyada ihtiyaç duydukları yeni becerilerin kazanılması noktasında gerçek bir deneyim yaşayacaklar.
Proje ile mesleki okulların CNC tezgahları üzerinde eğitim yapma zorunluluğu bir opsiyon haline gelecek. Sanal tezgah kullanımı ile verimli, esnek ve daha hızlı bir üretim süreci deneyimi öğrencilerle buluşacak. Bir sonraki aşamada ise, robotik ve katmanlı imalat uygulamaları ile projenin devamı öngörülüyor.

Oal: “Projenin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için çalışmalarımız sürecek”
Dijitalleşmenin sadece üretim süreçlerinde değil, özellikle eğitim alanında da gerçekleştirilmesini desteklediklerini belirten Siemens Türkiye Dijital Fabrikalar Divizyon Yöneticisi Kerim Oal, şunları söyledi: “Dünyada birçok meslek lisesinde uygulanan ‘Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ni Türkiye’ye getirerek, dijitalleşen dünyanın ihtiyaçlarına cevap veren nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sunmayı hedefliyoruz. Projemizin ilk pilot uygulamasını, Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi bu konuya önem veren bir eğitim kurumumuzla başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Projenin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için çalışmalarımız devam edecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ