Makine Haber

Siemens Türkiye ve Koç Üniversitesi, ‘dijital üretim’ için iş birliği yaptı

Siemens Türkiye ve Koç Üniversitesi, ‘dijital üretim’ ve ‘optimizasyon’ için sektörde yeni bir iş birliğine gitti. Koç Üniversitesi-Siemens IOT EdgE Araştırma Laboratuvarı ile Sinumerik Edge Platformu araştırmacıların ve makine sektörünün kullanımına sunuldu.

Siemens Türkiye ve Koç Üniversitesi, ‘dijital üretim’ için iş birliği yaptı

Siemens Türkiye, Koç Üniversitesi’nin Rumelifeneri Kampüsü’nde yer alan Üretim ve Otomasyon Araştırma Merkezi’nde, Koç Üniversitesi-Siemens IOT Edge Araştırma Laboratuvarı’nı kurarak, Sinumerik Edge Platformu’nu araştırmacıların kullanımına sundu. Platform; bilgisayar nümerik kontrol (CNC), dijital teknolojiler ve bulut teknolojilerinin bir kombinasyonu olan ve dijital üretim desteği ile üretim optimizasyonunu kolaylaştıran uygulamalar geliştirilmesi için makine endüstrisi odaklı bir platform sunacak.
Koç Üniversitesi-Siemens IOT Edge Araştırma Laboratuvarı’nın açılışı 16 Ekim 2020 tarihinde dijital ortamda gerçekleştirildi. Açılış törenine; Siemens Global Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ile Koç Üniversitesi yetkilileri ve öğrenciler katıldı.
Siemens Global Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich’in ‘Değişen pazar koşullarında dijitalleşme ve otomasyon’ hakkında verdiği ders ile açılışı yapılan laboratuvar; Koç Üniversitesi araştırmacılarına teorik bilgilerini pratiğe dökme, Sinumerik Edge Platformu ve Edge uygulamaları ile yüksek frekanslı veri işleme imkânı sunacak.

Gelis: “Türkiye’nin gelişimini desteklemeye devam edeceğiz”
Laboratuvarın açılış konuşmasını yapan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, şunları söyledi: “Özellikle mühendislik alanında sahip olduğumuz potansiyelin ortaya çıkarılması için, eğitim kurumlarının sanayi kuruluşları tarafından desteklenmesinin gerektiğine inanıyoruz. Bu alanda Siemens olarak sorumluluklarımızın farkındayız ve projelerimizi bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Gelecek, veriyi kullanabilen ve veriden eş zamanlı faydalanabilecek teknolojilerle şekillenecek. Koç Üniversitesi ile hayata geçirdiğimiz araştırma laboratuvarı projesi de bu anlamda önemli bir örnek teşkil ediyor. 164 yıldır olduğu gibi, Türkiye’nin gelişimini desteklemeye bundan sonra da devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

İnan: “Endüstrinin iş ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeyi hedefliyoruz”
Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Umran İnan ise, yaptığı konuşmada, “Koç Üniversitesi olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana ‘bilimde mükemmeliyet merkezi olma’ hedefiyle çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü, araştırma odaklı üniversitelerin, evrensel bilim ve teknolojiye en büyük katkıyı sağlayan akademik kurumlar olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda, farklı disiplinlerin bir araya gelmesi ve sanayi-üniversite iş birliği büyük önem arz ediyor. Biz de; yeni araştırma girişimlerimizi endüstride uygulanabilir hale getirmek, araştırmacıları desteklemek ve Türkiye’nin rekabet gücüne katkı sağlayacak gelişimleri tetiklemek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Büyük bir hızla sürdürdüğümüz araştırma-geliştirme projelerimizin yanı sıra, bilgi birikimimizi ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacak anlayışla değerlendiriyoruz. Bu çerçevede, yenilikçi teknolojileri keşfetmeyi ve endüstrinin iş ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Siemens Türkiye ile Rumelifeneri Kampüsümüzde bulunan Üretim ve Otomasyon Araştırma Merkezi’nde kurduğumuz Koç Üniversitesi-Siemens IOT Edge Araştırma Laboratuvarı, Sinumerik Edge Platformu’nu araştırmacıların kullanımına sunmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ