Makine Haber

Siber saldırıya uğrayan şirketler, Ulusal Siber Güvenlik Kriz Masası’ndan ücretsiz destek aldılar

Siber korsanlar ve fidye dolandırıcıları, Covid-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmaya geçişi fırsata çevirdiler ve yüzlerce şirketin siber saldırıya maruz kalmasına neden oldular. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyesi Berqnet Firewall, kurduğu Ulusal Siber Güvenlik Kriz Masası ile onlarca şirkete karşılıksız destek verdi.

Siber saldırıya uğrayan şirketler, Ulusal Siber Güvenlik Kriz Masası’ndan ücretsiz destek aldılar

Siber korsanlar, Covid-19 salgını ile birlikte şirketlerin aldıkları uzaktan çalışma kararını fırsata çevirdiler. Özellikle evden çalışan kişileri ve uzaktan çalışma sistemine geçen; fakat yeteri kadar siber farkındalığı yüksek olmayan şirketleri hedef alan siber saldırılar, nisan ve mayıs aylarında yaklaşık yüzde 25 artış gösterdi.
Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyesi Berqnet Firewall, Ulusal Siber Güvenlik Kriz Masası kurarak, nisan ve mayıs ayları boyunca gelen yardım taleplerine gönüllü danışmanlık hizmeti verdi. Siber saldırıya maruz kalan, mağduriyet yaşayan veya gerekli siber önlemleri almak isteyen tüm sektörlere ve kişisel kullanıcılara karşılıksız destek veren Siber Güvenlik Kriz Masası, iki aylık dönemde 37 farklı ilden 200’den fazla şirket ve bireysel kullanıcının talebine çözüm sundu.

Tikiç: “Birçok firma siber saldırıya açık ve korunmasız hale geldi”
Covid-19 kaynaklı siber saldırıların ve fidye dolandırıcılarının, özellikle uzaktan çalışırken herhangi bir güvenlik aracı kullanmayan şirketleri mağdur ettiğini belirten Berqnet Genel Müdür Yardımcısı Artuğ Tikiç, siber farkındalık eksiliğinin ve pandeminin neden olduğu psikolojik etkinin, birçok firmayı siber saldırılara açık ve korunmasız hale getirdiğine dikkat çekti. Tikiç, “200’den fazla firmadan aldığımız soru ve talebe baktığımızda, maalesef uzaktan çalışarak güvenli ağ bağlantısı olmayan şirket ve çalışanlar nedeniyle fidye saldırganlarının hedefi olduklarını gördük. Bunun birlikte, VPN hizmetleri hakkında bilgi eksikliği olan, oltalama saldırısı yaşamış kişi ve kurumlar da taleplerde üst sıralarda yer aldı. Sektörel olarak bakıldığında ise; hammadde üretim sektörü, gıda, tarım, otomotiv yan sanayii ve danışmanlık alanında faaliyet gösteren firmalar ve lojistik öne çıktı” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ