Makine Haber

Siber güvenlik yatırımları olmayan KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken 5 sorun

Siber saldırı dünyasında KOBİ’lerin yeri hackerlerde farklı konumda bulunuyor. Büyük şirketlere ulaşmak için basamak olarak görülerek saldırıya uğrayan KOBİ’ler, buna rağmen gerekli önlemleri de alamıyorlar. Özellikle KOBİ’lerde yaşanılan siber güvenlik olayları ve sorunları birbirini hep tekrar ediyor.

Siber güvenlik yatırımları olmayan KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken 5 sorun

Gürsel TURSUN
Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü

Siber güvenlik yatırımları konusunda istenilen düzeylerde olmayan KOBİ’ler hackerlerin gözdesi durumunda. Hatta gerekli siber güvenlik yatırımlarının yapılmamış olması, karşılaştıkları sorunlarda ciddi zararlar görmelerine neden oluyor. Hackerler; küçük bütçeler, yetersiz kalan güvenlik çözümleri ve personel kısıtlamalarıyla savunmasız bir yapıya sahip olan KOBİ’lerin peşini bırakmıyorlar.

KOBİ’ler hackerler için bir basamak
Siber saldırı dünyasında KOBİ’lerin yeri hackerlerde farklı konumda bulunuyor. Büyük şirketlere ulaşmak için basamak olarak görülerek saldırıya uğrayan KOBİ’ler, buna rağmen gerekli önlemleri de alamıyorlar. Özellikle KOBİ’lerde yaşanılan siber güvenlik olayları ve sorunları birbirini hep tekrar ediyor. Söz konusu işletmelerde en sık karşılaşılan 5 problem şu şekilde sıralanabilir:

1. Kötü amaçlı yazılım saldırılarına dikkat:
Kötü amaçlı yazılım saldırıları yaygın bir şekilde görülüyor. KOBİ’lerin kısıtlı güvenlik kaynakları, bu tarz saldırıların başarılı olma ihtimalini artırıyor ve siber saldırganların iştahını açıyor.

2. Zayıf sistemler devamlı saldırılara neden oluşturuyor:
Özellikle siber güvenliklerinde zayıflıklar bulunan KOBİ’ler, büyük şirketlere ulaşmak adına basamak olarak kullanılıyor.

3. Yama güncellemelerinin eksikliğini pahalı ödüyorlar:
KOBİ’lerin kullandıkları uygulamaların güncellemelerini gerçekleştirmemesi, hackerlerin işlerini daha da kolaylaştırıyor.

4. Kimlik avı saldırılarına maruz kalıyorlar:
Saldırganlar için ucuz ve kolay bir yöntem olan kimlik avı saldırılarının, daha inandırıcı hale gelmesi için çalışanların detaylı kimlik bilgileri kullanılıyor.

5. Yapılandırma zorluklarından dolayı darbe alıyorlar:
Şifreleme ile ilgili yanlış yapılandırmalar ya iş yükü konfigürasyonunun tamamlanamaması, KOBİ’lerin varsayılan şifrelemeleri kullanmaya devam etmesine ve hackerlerin işini kolaylaştırmasına neden oluyor.

KOBİ’lerin izlemesi gereken 5 güvenlik adımı:
Maddi kayıplara ve itibar kaybına uğramak istemeyen KOBİ’lerin dikkat etmeleri gereken 5 siber güvenlik adımı bulunuyor:
1. Güvenlik duvarı kullanılmalı.
2. Çalışanların siber güvenlik bilinci artırılmalı.
3. Güvenli şifre uygulamaları zorunlu kılınmalı, çok faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı.
4. Veriler düzenli olarak yedeklenmeli.
5. Kötü niyetli yazılımlara karşı savunma programlarına sahip olunmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ