Makine Haber

Seramik kaplamalı rulmanlar, değişken hızlı sürücü kullanıcılarına avantajlar sağlıyor

NSK, optimize edilmiş seramik kaplamalı sabit bilyalı rulmanlar serisini geliştirmeye devam ediyor. Seramik kaplamanın yalıtım etkisi akım geçişini engelleyerek; hem rulmanın hizmet ömrünü uzatıyor, hem de sürücü aksamlarının zarar görmesinin önüne geçiyor.

Seramik kaplamalı rulmanlar, değişken hızlı sürücü kullanıcılarına avantajlar sağlıyor

NSK

NSK, VSD (değişken hızlı sürücü) ve elektrik motoru kullanıcılarına büyük avantajlar sunan, optimize edilmiş seramik kaplamalı sabit bilyalı rulmanlar serisini geliştirmeye devam ediyor. Seramik kaplamanın yalıtım etkisi akım geçişini engelleyerek; hem rulmanın hizmet ömrünü uzatmakta, hem de sürücü aksamlarının zarar görmesinin önüne geçmektedir. Enerji tasarruflu VSD’ler, pek çok endüstriyel makine, sistem ve teçhizatta her geçen gün popülerlik kazanmaya devam ediyor. Özellikle farklı talepleri karşılamak için değişik güç seviyeleri gerektiğinde, VSD kullanımı oldukça ekonomik oluyor. Ancak frekans regülatörleri, mil ve rulmanlar aracılığıyla sürücü aksamlarına parazit akım sıçraması riski her zaman olduğu için, farklı ihtiyaçlara cevap verebilen rulmanlar gerektirmektedir. Bu tarz bir akım, dalga oluşumu ya da çalışan yüzeylerin erimesi gibi nedenlerle rulmanın zarar görmesine sebep olabilir. Sürücü aksamlarının hizmet ömrü ve fonksiyonları da bu akım tarafından bozulabilir.
Tasarım mühendisleri, dış bilezikte seramik kaplama kullanılmış sabit bilyalı rulmanlar ile bu tarz yaygın sorunları giderebilmektedir. Kaplamanın sağladığı yalıtım etkisi sayesinde, akım transferi durmakta ve rulmanların hasar görmesi engellenmektedir.

Rulmanların hizmet ömrü önemli ölçüde uzuyor
NSK, kapsamlı test sonuçlarına dayanarak seramik kaplamalarını geliştirmeye hep devam etmiş ve bu çalışmalar bugün iki büyük avantajla sonuçlanmıştır. Öncelikle, kaplamaların yalıtım etkisi 10 kata kadar geliştirilmiştir. İkinci olarak, normal şartlarda oldukça kırılgan olan seramiğin darbe dayanıklılığı, piyasadaki geleneksel rulmanların 3 katından daha fazla olacak şekilde geliştirilmiştir. Bu sayede, rulmanların hizmet ömrü önemli ölçüde uzamaktadır. İlave bir avantaj olarak; optimize edilmiş seramik kaplamalar rulmanın dönmesi ile açığa çıkan ısının daha iyi dağılmasını sağladığı için hizmet ömrünün uzamasına katkıda bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ