Makine Haber

Şenyurt: “Elektrik motoru üretiminde Türkiye’yi dünyanın üretim üssü yapmayı hedefliyoruz”

Almanya, İtalya ve İspanya başta olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Gamak Satış Müdürü Ercan Şenyurt, gerçekleştirecekleri yatırımlarla birlikte ihracatın cirosunu iki yıl içinde dört katına çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Şenyurt: “Elektrik motoru üretiminde Türkiye’yi dünyanın üretim üssü yapmayı hedefliyoruz”

Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan ve 1 milyon adetlik üretim kapasitesi ile dünya elektrik motoru sanayisinin önde gelen firmalarından biri olan Gamak, küresel krizin gölgesinde geçen 2020 yılında da birçok proje ve iş birliğine imza attı.
2021 yılında da başarılarını katlayarak devam ettirmek istediklerini vurgulayan Gamak Satış Müdürü Ercan Şenyurt, pazardaki liderliklerini korumayı amaçladıklarını ifade etti. Bu yılın olağanüstü koşullarla geride kaldığının altını çizen Şenyurt, “Pandemiye rağmen 2020 yılı bizim için oldukça hareketli geçti. Bu başarının temelinde; güçlü finansal yapımız, entegre üretim anlayışımız ve sektöre öncülük eden tecrübemiz yer alıyor. 1961 yılından beri Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde sanayi süreçlerinde varlığımızı sürdürüyor, bini aşan çalışanımız ve 0,06 kW’dan-3000 kW güce kadar üretilen elektrik motorlarımızla sanayi alanındaki neredeyse tüm motor ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

“40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz”
Almanya, İtalya ve İspanya başta olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Şenyurt, konuşmasına şöyle devam etti: “İhracat, yüzde 100 yerli bir firma olarak çok önem verdiğimiz ve yatırımlarımıza devam ettiğimiz bir konu. Konsolide cironun içerisindeki ihracat payımız yaklaşık yüzde 15. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, istihdam ve yatırımlarımızla ihracat cirosunun iki yıl içinde dört katına çıkmasını hedefliyoruz.”
Bu yıl birçok iş birliğine de devam ettiklerini dile getiren Ercan Şenyurt, küresel markalardan GE (General Electric) ve Vestas ile rüzgâr türbin jeneratörlerinin üretimi konusunda çözüm ortaklığı yaptıklarını aktardı.

“Yatırımlarımızın büyük bir kısmını robotik üretim modellerine yönlendirdik”
Sanayideki enerji tüketiminde verimliliği merkeze alan sistemlerin önemine dikkat çeken Şenyurt, “Endüstri ve alt yapıda kullanılan elektriğin yüzde 70’i elektrik motorları tarafından tüketiliyor. Hatta bazı sektörlerde bu oran yüzde 80’lere kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla, elektrik motorlarında verimi artırıcı yatırımların yapılması hem enerji tüketiminde tasarruf, hem de sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Biz, bu noktada gerekli alt yapı çalışmalarımızı zaten güçlendirmiştik. Uzun süredir akıllı otomasyon sistemleri kullanarak, üretim verimliliğini de sağlayacak adımlar atıyoruz. Pazar ihtiyaçlarını karşılamak ve modernizasyon için geçtiğimiz üç yılda 70 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren şirketimiz, yatırımlarının büyük kısmını robotik üretim modellerine yönlendirdi. Gelecek üç yıl içinde yapılması planlanan 50 milyon dolarlık yatırımla da, motor ve jeneratör üretim kapasitesinin yüzde 50 arttırılmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yeni dönemde büyüme dijitalleşme ve teknoloji ile sağlanacak”
İş ortaklarına yönelik online satış platformlarının tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Ercan Şenyurt, firma içerisinde tüm diğer süreçlerin dijital dönüşüm stratejilerine uygun olarak şekillendiğini dile getirdi. 2021 yılının normalleşme ve atağa geçme konusunda bir geçiş yılı olacağını ve geçen yıla göre çok daha hazırlıklı olduklarını söyleyen Şenyurt, pandemiden edindikleri tecrübeleri ve iş yapma tarzını yeni döneme entegre ettiklerini vurguladı. Şenyurt, sözlerini şöyle noktaladı: “Yeni dönemde büyüme dijitalleşme ve teknoloji ile sağlanacak. Artan verimlilik ve rekabet gücü ile Gamak, 2021 yılına da imzasını atacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ