Makine Haber

Seat’ın Martorell fabrikasında, çalışanları otonom şekilde takip edebilen akıllı robotlar çalışmaya başladı

Seat’ın İspanya’da bulunan Martorell fabrikasında, çalışanların işlerini kolaylaştırmak için tasarlanan ‘EffiBOT’ adlı akıllı robotlar çalışmaya başladı. Çalışanları otonom şekilde takip edebilen robotlar, 250 kg’ye kadar taşıma ve 500 kg’ye kadar çekme kapasitesi ile otomobil montajında ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri taşıyabiliyor.

Seat’ın Martorell fabrikasında, çalışanları otonom şekilde takip edebilen akıllı robotlar çalışmaya başladı

Seat, Martorell fabrikasını giderek daha akıllı ve daha dijital hale getirmek için dijital araçların ve çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanması üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket, söz konusu amacın bir parçası olarak ‘EffiBOT’ olarak adlandırılan akıllı robotları kullanmaya başladı.
Parçaların taşınması gibi işlerde çalışanlara yardımcı olması için kullanılan söz konusu iki akıllı robot, 250 kilograma kadar taşıma 500 kilograma kadar çekme kapasitesine sahip. Robotlar 360 derecelik değerleri işleyerek, fabrikada dolaşırken yollarına çıkan herhangi bir kişi veya nesneyi tanıyabiliyor. Çalışanlar, üzerlerinde herhangi bir cihaz bulundurmalarına gerek kalmadan EffiBOT’un ekranına dokunarak, robotların kendilerini takip etmesini sağlıyorlar. Bu sayede, otomobil montajı için ihtiyaç duyulan her türlü malzemeyi robotlara taşıtabiliyorlar.
EffiBOT, Seat’ın iş birliği yaptığı Fransız Effidence şirketi tarafından geliştirildi. Seat; üretim süreçlerine uyum sağlamayı ve şirketin farklı alanları arasındaki kaynakları ve iletişimi daha verimli yönetmeyi amaçlayan ‘EffiBOT’lar olarak adlandırılan robotları İspanya’da kullanan ilk otomobil üreticisi oldu.

Farklı montaj alanlarında işçilere yardımcı olan yaklaşık 20 robot çalışıyor
Martorell’de EffiBOT’lara ek olarak farklı montaj alanlarında işçilere yardımcı olan yaklaşık 20 robot bulunuyor. Şirket, son yıllarda tüm üretim döngüsü boyunca; EffiBOT’lar, ortak çalışmaya dayalı robotlar, iç ve dış alanlardaki AGV’ler ve lojistik taşımacılık için insansız hava araçlarının yanı sıra, yapay zeka, büyük veri ve blok zinciri teknolojisi gibi teknolojik yenilikleri hayata geçirdi. Bununla birlikte, şirket yeni Endüstri 4.0 projelerinin oluşturulması için farklı alanlardaki çalışanlardan oluşan bir inovasyon ekibine de sahip.

Steiner: “Bizi daha verimli, esnek, çevik ve rekabetçi hale getirmeye katkı sağlıyor”
Otonom mobil robotların, otomotiv sektöründe yenilik konusunda ön planda yer almalarını sağladığını ifade eden Seat’ın Üretim ve Lojistik Başkan Yardımcısı Herbert Steiner, “Ayrıca, çalışanların işlerini kolaylaştırmak için robotların onlarla nasıl ortak çalışmaya dayalı iş yapabileceğinin açık bir örneğini gözler önüne seriyor. Onların bir araya gelmesi; Endüstri 4.0’ı sürdürmeye ve bizi daha verimli, esnek, çevik ve rekabetçi hale getirmeye katkı sağlıyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ