Makine Haber

Seat, otomobil geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulan parçaları 3 boyutlu yazıcılarla üretiyor

Bir otomobilin geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulan parçaları 3 boyutlu yazıcılarla üretebilen Seat’ın laboratuvarındaki 9 yazıcı; tasarım, üretim ve lojistik gibi şirketin tüm bölümleri için her türlü parçayı üretiyor. Geleneksel sistemle üretimi birkaç hafta sürecek parçalar, laboratuvarda 15 saat içinde imal ediliyor.

Seat, otomobil geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulan parçaları 3 boyutlu yazıcılarla üretiyor

Bir otomobilin geliştirilmesi ve üretiminin tüm aşamalarında zamandan tasarruf etmek ve esneklik kazanmak için 3D baskı teknolojisini benimseyen ilk sektörlerden biri otomotiv endüstrisi oldu. Kalıp yok, tasarım sınırlaması yok, üstelik 10 kat daha hızlı ve 3D baskı sonsuz uygulama imkânı sunuyor. Seat’ın 3D Baskı Laboratuvarı bu şekilde çalışıyor. Laboratuvardaki 9 yazıcı; tasarım, üretim ve lojistik gibi Seat’ın tüm bölümleri için her türlü parçayı üretmek üzere çalışıyor.
Seaat 3D Baskı Laboratuvarı Müdürü Norbert Martin, konu hakkında şunları söyledi: “Bu teknolojinin avantajlarından biri, sonsuz sayıda geometriyi uygulayabilmemiz ve fabrikanın tüm alanları için her türlü yüksek hassasiyetli tasarımı ne kadar karmaşık görünürse görünsün gerçekleştirebilmemiz. Üstelik, tüm bunları normal bir süreçle elde etmemizin imkânsız olduğu sürelerde yapabiliyoruz.”

“3D baskı ile ön aşama ortadan kaldırılıyor”
Tasarımdaki çok yönlülüğüne ek olarak, 3D teknolojisini kullanmanın en büyük avantajının parçaların üretim hızı olduğunu aktaran şirket yetkilileri, “Normal süreçte, örneğin bir ayna yapmak için önce bir kalıp üretilmesi gerekir ve bu haftalar sürebilir. Ayrıca, bu kalıpla üretilen parça benzersiz bir model olur ve üründe en ufak bir değişiklik yapmak isterseniz, başka bir kalıp yapmak zorunda kalırsınız. Oysa, 3D baskı ile bu ön aşama ortadan kaldırılıyor. Teknisyenler tasarımla birlikte bir dosya alıyor ve dosyayı tıpkı bir belgeymiş gibi yazıcıya gönderiyor. Parça 15 saat içinde hazır hale geliyor. Geleneksel teknolojileri kullanarak bir parçaya sahip olmak haftalar alırdı. 3D baskı sayesinde, her türlü parçayı ertesi güne hazır edebiliyoruz. Bu, aynı hafta içinde birkaç versiyon üretmemize olanak tanıyor. Üstelik, üretilen parçaları daha da iyileştirebilmek için tekrar test edip değiştirilebiliyoruz” dediler.

“Pek çok ürün üretilebiliyor”
Basılan parçaların yüzde 80’inin otomobil geliştirme amaçlı üretilen prototiplerden oluştuğunu kaydeden yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Ancak, montaj hattı için özel aletlerden mutfak eşyalarına, otomobil fuarı araçları ve teşhir araçları için özel logolara ve hatta koronavirüsün önlenmesine yardımcı olmak üzere yüz maskesi kayış uzatıcılarına ve kapı kollarına kadar pek çok ürün burada üretilebiliyor. Bu teknoloji sayesinde, ürün geliştirme, üretim ve montaj süreçlerine yardımcı oluyoruz. Çünkü, hafif ve montaj hattı çalışanları tarafından kullanılmaya hazır özel aletler tedarik ediyoruz. Hatta, yüz maskesi kayış uzatma aparatları ve elleri kullanmak zorunda kalmadan, kapıları kolla açmak için aksesuarlar bile bastık.”

“Duruma göre farklı teknolojili yazıcıların kullanılması gerekebiliyor”
Laboratuvarda; multijet füzyon, sinterleme, lazer, elyaf füzyon ve hatta UV ışınıyla işleme gibi katmanlı üretim yazıcısının bulunduğunu bildiren yetkililer, şunları aktardılar: “Bastırılacak şeyin ne olduğuna bağlı olarak, her bir yazıcı üreteceği parçaları belirli bir malzeme kullanarak yazdırdığı için, duruma göre farklı teknolojili yazıcıların kullanılması gerekebiliyor. Bire bir şekle ek olarak, belirli bir ağırlık elde edilebiliyor veya malzeme 100 °C’ye kadar sıcaklıklara dayanabiliyor. Alet üretmek için kullandığımız teknolojiye bir örnek de sürekli elyaf üretim yazıcısı (CFF). Burada sadece plastik değil, aynı zamanda onu kuvvetlendirmek için karbon fiber de kullanıyoruz. Böylece, birçok döngüye dayanabilecek çok daha hafif ve daha güçlü bir alet elde ediyoruz.”

Rakamlarla Seat 3D Laboratuvarı:
⦁ 9 yazıcı: 1 HP jet fusion yazıcı, 1 SLS, 6 FFF ve 1 polyjet (UV ışını)
⦁ Günlük ortalama 50 parça üretimi
⦁ Her gün kesintisiz 24 saat operasyon
⦁ Ayda 80 kilo poliamid tozu ve 12 rulo naylon, ABS ve diğer teknik termoplastikler
⦁ 0,8 mikronluk katmanlardan oluşturulan parçalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ