Makine Haber

Saraçoğlu: “İnsana ve çevreye dost, yeni normale uygun teknolojiler sunacağız”

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına aldığı 2020’de de Türk sanayisini dijital geleceğe hazırlamak ve toplumun yaşam kalitesini artırmak için çalıştıklarını ifade eden Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, 2021 yılında insana ve çevreye dost, yeni normale uygun teknolojiler sunacaklarını söyledi.

Saraçoğlu: “İnsana ve çevreye dost, yeni normale uygun teknolojiler sunacağız”

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürünleri ve ileri teknoloji çözümleri ile evden uzaya kadar çok sayıda sektörde öne çıkan Mitsubishi Electric, 2020 yılında gerçekleştirdiği faaliyetleri ve 2021 planlarını paylaştı.
Türkiye’de pek çok farklı sektörde faaliyetlerine devam ettiklerini ifade eden Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, “2021 yılında da gerek özel sektör, gerekse kamu projelerine, insana ve çevreye dost; yeni normale uygun ileri teknolojiler sunmayı sürdüreceğiz” dedi.

“Çok daha hızlı, verimli ve çevreci üretim imkânı tanıyoruz”
Mitsubishi Electric’in 4. Sanayi Devrimi’ne yanıtı olan; fabrikaların dikey ve yatay dijital dönüşüm entegrasyonunu sağlayan konsepti e-F@ctory ile fabrikalara çok daha hızlı, verimli ve çevreci üretim imkânı tanıdıklarını kaydeden Saraçoğlu, şunları söyledi: “Fabrikaların dijital dönüşümlerini gerçekleştiren e-F@ctory konseptimizle, yatırım sürecinden önce sanal bir fabrika oluşturarak; ortaya çıkacak fabrikanın ve üretimin simülasyonunu gerçekleştirme, verimliliği değerlendirme ve oluşan çıktılar doğrultusunda yatırımı şekillendirme fırsatı sunuyoruz. Bu sayede ekonominin lokomotifi olan KOBİ’ler başta olmak üzere, sanayicilerin dijital dönüşüme hızlı bir şekilde uyum sağlamasına imkân tanıyoruz. Üretimde çok ciddi maliyet tasarrufu sağlayan ve yönetimden üretim katına kadar tüm fabrika katmanlarını optimize etmek için ileri teknolojileri kullanan e-F@ctory, işletmelerin hem küresel rekabette, hem de çevreci üretimde bir adım önde olmalarına katkı sağlıyor.”

“Kesintisiz iletişim avantajı sağlayan çözümler sunuyoruz”
Mitsubishi Electric’in Türkiye’de otomasyon teknolojileriyle sadece sanayiye değil, dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray gibi hayatın içindeki projelere de kontrol sistemleriyle yüksek katma değer sağladığını vurgulayan Saraçoğlu, “Dünyanın en büyük kompakt PLC üreticisi ve sayılı servo ve invertör sistemleri üreticilerinden biriyiz. Gelişmiş optimum uyartım kontrolü özelliğine sahip invertörlerimiz, motorların sabit hızda çalışma sırasında en yüksek verimliliğe ulaşmasına imkân tanırken; aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlıyor. Sektörde hızlı bir haberleşme alt yapısına sahip az sayıdaki firmadan biri konumundayız. Kesintisiz iletişim avantajı sağlayan çözümlerimiz, Marmaray gibi çok önemli projelerde de kullanılıyor. Ürünlerin arıza oranını yavaşlatan akıllı PLC’ler, özellikle senkronize olarak çalışması gereken tesislerde çok hızlı çalışarak büyük bir avantaj sağlıyor. Marmaray projesinde aynı zamanda elektrik ve otomasyon odaları da bizim klimalarımız tarafından soğutuluyor” ifadelerini kullandı.

“Tüm robotlarımız yapay zeka destekli olarak çalışmaya başladı”
Robotların üretimdeki rolünün hızla artacağı yönündeki gelecek vizyonundan hareketle, ileri robot teknolojileri alanında da yeni nesil ürün ve çözümler geliştirdiklerini söyleyen Şevket Saraçoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Endüstriyel alandaki öncülüğünü 1980’lerden bu yana robotik alanda da sürdüren markamız; daha hassas, hızlı, dar alanda çalışabilen ve yüksek kuvvetlerde ağırlık kaldırabilecek robotlara odaklanıyor. Üretim bandındaki birçok işi yapabilen insan kolu ve eline yakın hassasiyete sahip robotlarımız, özellikle riskli alanlarda iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından fabrikalara önemli bir katkıda bulunuyor. 2020 yılında şubat ayı itibarıyla tüm robotlarımız yapay zeka (AI-artificial intelligence) destekli olarak çalışmaya başladı. Şirketlere yapay zekada en fazla faydayı sağlamak için; tescilli AI markamız ‘Maisart’ teknolojisini kullanıyoruz. Mitsubishi Electric’in ‘AI’sı ile ‘en yeni teknoloji’ (Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ART in technology.) ifadesinin kısaltması olan ‘Maisart’ markası altında toplanan yapay zeka teknolojimizle geliştirdiğimiz robotlarımızla, beklenmedik arızaların önüne geçiyor ve şirketlerimize maksimum verimlilik sağlıyoruz.”
Teknolojiye yatırım yaparken, gelecekte üretimde insanların ve robotların iş birliği içinde çalışacağı öngörüsüyle üniversitelerde robot eğitim merkezleri kurulmasına katkı sağladıklarını dile getiren Saraçoğlu, “Şu anda 21 üniversitede laboratuvarlarımız ve 7 üniversitede robotlarımız yer alıyor. 2021 yılında da geleceğin mühendis adaylarına vizyoner bir bakış açısı sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Enerji kaybının önüne geçiliyor”
Mitsubishi Electric’in çözümü olan Maps Scada ve enerji izleme alanındaki yetkinliklerinden de bahseden Saraçoğlu, şöyle devam etti: “Veri toplama ve kontrol merkezi olarak adlandırılan Scada; fabrikadaki tüm sistemi tek bir yerden izleme, kontrol, raporlama ve analiz etme, arızalara anında müdahale edilmesine imkân tanıyor. Maps’in alarm fonksiyonu sayesinde ise, hangi arızadan ve hangi sıklıkta alarmın çalıştığı takip edilebiliyor. Bu sayede arızalara anında müdahale edilerek, enerji kaybının önüne geçiliyor ve fabrikada büyük tasarruf sağlanarak önemli bir verimlilik artışı elde ediliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ