Makine Haber

Samsung, koronavirüs tehdidine karşı telefon ve tablet temizliğinin ipuçlarını paylaştı

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı en önemli tedbirlerin başında hijyen kurallarına uymak geliyor. Peki, en çok kullandığımız cihazlardan olan akıllı telefonlarımızı ve tabletlerimizi nasıl temizleyebiliriz? Samsung, koronavirüs tehdidine karşı telefon ve tablet temizliğinin ipuçlarını paylaştı.

Samsung, koronavirüs tehdidine karşı telefon ve tablet temizliğinin ipuçlarını paylaştı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlemler üst seviyeye çıkarken; uzmanlar da günlük hayatta insanları yapmaları gerekenler konusunda uyarıyor ve herkesi başta el temizliği olmak üzere hijyen kurallarına uymaya çağırıyorlar.
Günlük yaşamda hiç şüphesiz en fazla temas halinde bulunulan cihazların başında akıllı telefonlar ve tabletler geliyor. Örneğin; telefonlara günde en az 50 kez dokunuluyor. Kullanıcıların yanıtını en çok merak ettiği sorulardan birisi de, bu cihazları nasıl temizleyecekleri. Samsung, söz konusu cihazların temizliği ile ilgili önemli tavsiyelerde bulunuyor:
⦁ Cihazınız ile tuvalete girmemeye özen gösterin. Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye yıkadıktan sonra cihazınızı tekrar kullanabilirsiniz.
⦁ Toplu taşımada ya da dışarıda bir yerlere dokunduktan sonra telefonunuzu olabildiğince az kullanmaya çalışın. Ellerinizi yıkadıktan ve telefonunuzu alkol bazlı temizleyiciler ile sildikten sonra tekrar kullanabilirsiniz.
⦁ Cihazınızı; su, sabun, deterjan ve sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının, herhangi bir temizlik malzemesinin içine cihazınızı koymayın, bekletmeyin. Bunun yerine alkol bazlı temizleyiciler kullanın. Alkol bazlı temizleyicileri direkt cihazınıza sıkmayın. Bir mikrofiber bez veya dezenfekte edici mendiller yardımıyla cihazınızı nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde, kulaklık ve şarj kablosu gibi aksesuarlarınızı da; su, sabun, deterjan ve sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının. Bunların yerine, alkol bazlı temizleyici sıkılmış bir mikrofiber bez ya da dezenfekte edici mendiller kullanabilirsiniz.

Adım adım cihaz temizliği
Samsung, cihazlarınızı temizlemeniz için de şu adımları uygulamanızı öneriyor:
⦁ Temizlik işlemlerini yaparken telefonunuzu şarjdan çıkarın. Telefonunuzun hiçbir üniteye bağlı olmadığına emin olun. Kılıf ve kapakları çıkarın, kablo ve aksesuarları kullanmayın.
⦁ Kamera lensi temizleme bezi gibi yumuşak, tüy bırakmayan, mikrofiber bir bez kullanarak cihazınızın dış yüzeyini hafifçe silin.
⦁ Cihazınızdaki açık kısımların neme maruz kalmamasına dikkat edin ve sıvı maddeleri doğrudan cihazınız üzerinde kullanmayın.
⦁ Gerekli durumlarda, bezin bir ucunu az miktarda saf su ya da hipokloröz asit bazlı (50-80 ppm) veya alkollü (yüzde 70’den fazla etanol veya izopropil alkol) ürünler gibi dezenfektanlarla nemlendirin. Cihazınızın ön ve arka yüzeyini, fazla bastırmadan hafifçe silin.
⦁ Basınçlı hava kullanmayın, çamaşır suyu spreyi ya da sıvı malzemeleri cihazınıza doğrudan temas ettirmeyin.
⦁ Cihazınızın temizlik işlemlerini gün içinde sıklıkla uygulayın.
Söz konusu temizlik önerileri, sadece cihazlardaki cam, seramik ve metal yüzeylere yönelik. Deri, kauçuk ya da plastik gibi yumuşak aksesuarlar için söz konusu öneriler geçerli değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ