Makine Haber

Şakar: “Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi’nin kurulum sürecini bu yıl başlatacağız”

2020 yılında Ar-Ge Merkezi’nin kurulum sürecini başlatmayı hedeflediklerini ifade eden Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, yeni yatırım ve ihracat planları doğrultusunda büyüme ivmesini artırmaya odaklandıklarını aktardı.

Şakar: “Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi’nin kurulum sürecini bu yıl başlatacağız”

Transformatör (trafo) üretimi ve enerji kalitesi alanında 40 yıllık geçmişe sahip olan Elektra Elektronik, kapasite yenilenmesi sonucu iki katına çıkan fabrikası ile Ar-Ge merkezi olma hedefi doğrultusunda hızla yol alıyor. Yenilenen fabrikasında 10 bin metrekarelik alanda üretim yapan şirket; inşaat, raylı sistemler, elektrik, elektronik, otomasyon, robotik, demir çelik, makine, vinç, asansör, aydınlatma, sağlık, savunma sanayii ve denizcilik başta olmak üzere pek çok farklı sektöre hizmet sunuyor.

“2019’u ‘atılım yılı’ ilan ettik”
2019’u ‘atılım yılı’ ilan ettiklerini ve fabrikalarındaki üretim hattını büyüttüklerini ifade eden Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, şunları aktardı: “Bu hamle ile fabrikamızın kapasitesini iki katına çıkararak 10 bin metrekareye ulaştıran bir yatırım gerçekleştirmiş olduk. Türk elektronik sanayisinde gerçek anlamda Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiren sayılı firmalar arasında yer alıyoruz. 2019’da TÜBİTAK ortaklı projelere yoğunlaştık. ODTÜ ve YTÜ iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz projelerden biri onaylandı, diğeri ise yazım sürecinde. Bu iki TÜBİTAK TEYDEB (Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı) projesi ile sanayi-üniversite iş birliği projelerini destekliyoruz. Bu çalışmalar neticesinde içinde bulunduğumuz 2020 yılında Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi’nin kurulum sürecini başlatmayı hedefliyoruz.”

“İhracat pazarlarımız arasına Amerika’yı da ekledik”
6 farklı kıtada 60’a yakın ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Şakar, yeni yatırımları ile birlikte ihracat pazarlarına Amerika’yı da eklediklerini açıkladı. Şakar, “Türkiye’nin yanı sıra Almanya’da Elektra GmBH şirketimiz, Çin ve Amerika’da ise satış ofislerimiz bulunuyor. Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip tek firmayız. Bu yıl Güney Amerika, Asya Pasifik ve Kuzey Afrika ülkelerini yakın markajımıza almış durumdayız. Hedefimiz; ihracat yaptığımız ülke sayısını artırarak, ihracat hacmimizi yüzde 10 oranında büyütmek. Bu doğrultuda, potansiyeline inandığımız ülkelerle ilgili yatırım ve pazarlama araştırmalarımız devam ediyor. 40. yılımızı kutladığımız 2020’de; üretim hacmimizi artırmayı, hızlı ve esnek üretimle ürün teslim sürelerini kısaltmayı ve pazardaki lider konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz. Büyümenin etkisiyle; üretim, satış ve Ar-Ge departmanlarımızda istihdamı artırmayı planlıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ