Makine Haber

Şakar: “2021 yılında Güney Amerika pazarına odaklanacağız”

Türkiye’den 6 kıtada 60 ülkeye trafo ve enerji kalitesine yönelik elektronik ürünler ihraç ettiklerini ifade eden Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, 2021 yılında Güney Amerika pazarına odaklanacaklarını ifade etti.

Şakar: “2021 yılında Güney Amerika pazarına odaklanacağız”

Alçak gerilim trafo ile reaktör sektörünün önde gelen firmalarından Elektra Elektronik, 2020 yılında pandemiye rağmen cirosunda döviz bazlı yüzde 8 büyüme gerçekleştirdi. Son yıllarda ağırlık verdiği dijitalleşme ve Ar-Ge yatırımlarının da etkisiyle şirket, 2021 yılı büyüme hedefini ise yüzde 15 olarak belirledi. 6 farklı kıtada 60’a yakın ülkeye trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiren Elektra Elektronik, 2021’de yeni ihracat pazarlarını da radarına aldı.

“Toplam ciromuzun yüzde 50’sini ihracattan elde ediyoruz”
Toplam cirolarının yüzde 50’sini ihracatın oluşturduğunu belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, şunları söyledi: “İstanbul’daki fabrikamızdan başta Çin, İspanya, Almanya, Fransa ve Yeni Zelanda olmak üzere; Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika bölgeleri ile birlikte toplamda 6 farklı kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bir süredir hedef pazarlarımız arasında yer alan Danimarka ve Hollanda, enerji kalitesi ile ilgili elektronik ürün tedariğini İtalya’dan sağlıyordu. Pandemi nedeniyle İtalya’da yaşanan üretim gecikmelerinin etkisiyle Danimarka ve Hollanda’ya biz destek olduk ve bu da yeni ilişkiler geliştirmemizi sağladı. Yine 2020’de ihracata başladığımız Güney Amerika’yı 2021 için odağımıza aldık. Bu bölgede yeni ülkelere ulaşarak etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz.”

“Sağlık sektörüne yönelik ihracatımıza yeni ülkeleri eklemeyi hedefliyoruz”
Sağlık sektörüne katma değer sunan medikal transformatörlerini İngiltere, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Ürdün ve Kolombiya’ya ihraç ettiklerini belirten Şakar, “Pandemi döneminde hem ülkemizde, hem de dünyada sağlık sektörünün önemi daha da arttı. Koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul Yeşilköy’de inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin yanı sıra; Türkiye genelinde yaklaşık 130 farklı hastane ve klinikte, tıbbı izolasyon güç paneli ve ameliyathane kontrol paneli sistemlerine yönelik özel çözümler sunuyoruz. Bununla birlikte tüm dünyada yeni hastaneler inşa edildi. Bu noktada, sağlık sektörüne yönelik ihracatımıza yeni ülkeleri eklemek için çalışıyoruz” dedi.

“Dijital dönüşüm birçok sektörde gerekli hale geldi”
Gerçekleştirdikleri dijital dönüşüm yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulunan Armağan Şakar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dijital dönüşüm aslında pandemiden önce de birçok şirketin gündeminde olan bir konuydu. Ancak Covid-19 salgını sürecinde önemi bir kez daha kavranmış oldu. Üretimin mekandan, zamandan ve hatta insan faktöründen etkilenmeden, planlanan işleyişte ilerlemesi açısından dijital dönüşüm birçok sektörde gerekli hale gelmiş durumda. Biz de yaklaşık bir yıldır; malzeme stoğu, sipariş, tedarik, satış ve lojistik süreçlerimizi dijital olarak yönetiyorduk. Böylelikle, pandeminin ülkemizdeki ilk dönemlerinde çalışanlarımız ofise bağlı kalmadan, bulut üzerinden yazılım süreciyle işlerinin takibini sağladılar. Bu nedenle çalışmalarımızda herhangi bir aksama ile karşılaşmadık. Son yıllarda artırdığımız dijitalleşme yatırımlarının sonucu olarak, 2021 yılında da üretim, depo takibi ve diğer bütün iş süreçlerimizi buluttan takip etmeyi planlıyoruz.”

“2021’de de ciromuzun yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayıracağız”
2019’da ciddi oranda Ar-Ge yatırımları yaptıklarını ve 2020’de çalışmalarının sonuçlarını aldıklarını vurgulayan Şakar, TÜBİTAK’a sundukları projelerden onay aldıklarını belirterek, “Önümüzdeki yıl da ciromuzun yüzde 5’ini Ar-Ge yatırımlarımıza ayıracağız. Yenilenen ve büyüyen fabrikamızda daha güçlü Ar-Ge çalışmaları ile yeni nesil elektronik ürünler üretmeyi, test ve ölçüm faaliyetlerini kendi bünyemize almayı planlıyoruz. Tüm bu yatırımlarımızın ve iş planlarımızın odağında her zaman önce insan yer alıyor. Pandemi sürecinde, insan sağlını korumanın ve iş güvenliğini sağlamanın önemini tüm dünya bir kez daha öğrenmiş oldu. Bu noktada şirketimiz için bir yandan her şeyin otomatize edildiği yeni dünya düzeninde dijital dönüşüme adaptasyonumuzu artırırken; bir yandan da istihdam sağlayarak büyümek her zaman öncelikli hedefimiz olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

“DynamiX Aktif Harmonik Filtre’yi daha da geliştireceğiz”
Türkiye’de ilk ve tek üreticisi oldukları, sanayicilerin enerji kalitesi sorunlarına son veren yüksek teknoloji ürünü DynamiX Aktif Harmonik Filtre’yi 2021’de daha da geliştirerek dünya çapında bir ürün haline getirmeyi planladıklarını belirten Şakar, sözlerini şöyle noktaladı: “Sürekli gelişim anlayışımız ışığında, önümüzdeki yıl da tüm ürünlerimizde geliştirmeler devam edecek. Özellikle DynamiX Aktif Harmonik Filtre ürünümüze haberleşme sistemini entegre ederek; ürünümüzü buluttan takip etmek ve yazılımsal özelliklerini geliştirmek istiyoruz. Yüksek teknolojili bu ürünümüz, endüstride ve ticari tesislerde ‘elektriksel kirlilik’ anlamına gelen harmoniklerin ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçiyor. İş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırmayı hedefleyen DynamiX ile dünya çapında sektördeki en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olarak konumlanıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ