Makine Haber

Sabancı Üniversitesi ve TWI, Dijital İleri İmalat İnovasyon Merkezi kuruyor

Sabancı Üniversitesi ile The Welding Institute, uzun soluklu iş birliklerini ileriye taşıyarak Dijital İleri İmalat İnovasyon Merkezi kuruyor. Söz konusu ortak girişim, Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde sanal olarak faaliyet gösterecek.

Sabancı Üniversitesi ve TWI, Dijital İleri İmalat İnovasyon Merkezi kuruyor

Sabancı Üniversitesi ile Birleşik Krallık’ın birleştirme, tahribatsız muayene ve yapısal bütünlük konularında önde gelen araştırma merkezi The Welding Institute (TWI), uzun soluklu iş birliklerini ileriye taşıyarak Dijital İleri İmalat İnovasyon Merkezi (DMIC) kuruyor.
Merkezinde Avrupa odaklı bir yaklaşım olan ortak girişim, Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (SU TÜMER) bünyesinde sanal olarak faaliyet gösterecek. Dijital imalat teknolojilerini derinleştirerek; yeni ürün, sistem ve hizmetlerin sunulmasını sağlayacak merkez, araştırma portföyünü geliştirmek amacıyla geniş inovasyon topluluklarına dâhil olmayı hedefliyor.
Merkez, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri, ileri kompozitler ve ilgili malzemelerin yanı sıra, metal ve kompozitlerin eklemeli imalatı, prototipten sertifikalı ve tümüyle işlevsel parçalara kadar Avrupa’nın mükemmeliyetini yaygınlaştırmaya odaklanacak. Dijital merkezde; çevre ve ekonomi (yeşil üretim), malzemelerin sürdürülebilirliği ve yeniden değerlendirilmesi, hidrojen ekonomisi, süreç ve ürünleri dijitalleştirmede akıllı uygulamalar gibi, toplum açısından giderek önem kazanan konular kapsamında çalışmalar yürütülecek. DMIC; veri bilimi, yapay zeka (AI) ve sistem entegrasyonu alanlarında Ar-Ge uzmanlığını sürdürmek için TWI’nin diğer inovasyon merkezleri ile Atina’da bulunan TWI Hellas ile yakın bir şekilde çalışacak.

Selçuk: “Projelerin ortaklaşa geliştirilebilmesi için bir platform sağlayacak”
TWI İnovasyon Ağı İş Geliştirme Yöneticisi Cem Selçuk, “DMIC; ortakları ve inovasyon ağları ile Avrupa’daki KOBİ’ler ve TWI’nin sanayi üyeleri arasında süregelen iş birliğini kolaylaştırmaya yönelik, rekabetçi bir şekilde kazanılarak finanse edilen projelerin ortaklaşa geliştirilebilmesi için bir platform sağlayacak” diye konuştu.

Yıldız: “İki kuruluş uzmanlıklarını birleştirdi”
Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yıldız ise, şunları söyledi: “Uzmanlıklarını birleştiren bu iki kuruluşumuz; kompozit ve katkı maddesi imalatında ileri ve dijital imalat teknolojilerini geliştirmek için yeteneklerini bir araya getirerek, çok disiplinli iş birliği projeleri yoluyla lisansüstü öğrencilerinin ve yüksek nitelikli personelin gelecekteki eğitimlerine öncülük edecek.”

Gan: “Her iki taraf da yılların tecrübesini merkeze aktarıyor”
Her iki tarafın da teknoloji inovasyon yönetimi alanında yılların tecrübesini merkeze aktardığını ifade eden TWI İnovasyon ve Yetkinlikler Direktörü Tat-Hean Gan, “Bu da; dijital entegre imalatta kullanılan üretim teknolojilerini geliştirebilecek yeni tekniklerin tanımlanmasına olanak tanıyarak, başarılı ve sürdürülebilir bir uygulamaya götürecek olan endüstriyel büyümeyi sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Koç: “Yeni ufuklar açacak”
SU TÜMER Direktörü Prof. Dr. Bahattin Koç da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yeni inovasyon merkezi iki ortağın güçlü yönlerini bir araya getirerek, tamamen işlevsel metal ve kompozit parçaların veri kaynaklı dijital imalatında yeni ufuklar açacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ